4 kriterijai, kuriuos reikia žinoti renkantis kopėčias

Kopėčios visų pirma turi būti saugios, patikimos - juk net ir nedidelis aukštis netyčia nukritus gali sukelti traumų ar kitokių skaudžių pasekmių. Netinkamai pasirinkus kopėčias ar laiptelius, galite patirti įvairių traumų. Pasirinkimas didelis – įvairių dydžių, formų, medžiagų – tad svarbu išsirinkti tinkamiausią variantą.
4 kriterijai, kuriuos reikia žinoti renkantis kopėčias
© Shutterstock nuotr.

Klausimai, kuriuos turėtumėte sau užduoti, prieš pirkdami kopėčias:

Kam jos bus reikalingos? Kur jos bus naudojamos – viduje, lauke ar visur?
Ar jos bus reikalingos, atliekant elektros instaliacijos darbus?
Kokį svorį kopėčios turės atlaikyti? Įskaičiuokite ir įrankius bei reikiamas medžiagas.
Kokią aukščiausią vietą turite pasiekti?

Pagrindinės buities darbuose naudojamos kopėčios gali būti skirstomos į tris grupes: tiesios (atremiamos), sulankstomos ir prailginamos.

Tiesios kopėčios - tai kopėčios, kurios yra atremiamos į kokį nors paviršių, kad tvirtai laikytųsi. Reikia griežtai laikytis saugumo reikalavimų, kadangi tokios kopėčios į žemę remiasi tik dviem kojelėmis. Kitos dvi kojelės turi remtis į lygų pagrindą – jokiu būdu nepakanka, kad į jį remtųsi, pavyzdžiui, tik pakopos. Tokios kopėčios gali būti gana ilgos ir tokiu būdu kiek riboti mobilumą – kopėčias panešite, bet bus nelabai patogu.

Abi šias bėdas išsprendžia sulankstomos kopėčios. Tai gerai žinomas tradicinės „A“ formos kopėčios, su platesne aikštele. Gali būti su pakopomis tik iš vienos arba iš abiejų pusių. Šios kopėčios pasižymi stabilumu, visos keturios kojos remiasi į žemę, tiesa, reikia lygaus pagrindo, kad tokios kopėčios nebūtų pasvirusios. Taip pat kuo aukštesnės kopėčios, tuo plačiau jos išsiskečia ir tuo platesnio paviršiaus ploto reikia. Viršuje turi plačią pakopą - „aikštelę“, kurioje galima pasidėti įrankius – dažų skardinę, teptuką, ar ką kita. Taip nereikia nuolatos laipioti žemyn. Jei pasilypėti prireikia tik bute, patogu įsigyti sumažintą tokių kopėčių variantą iš dviejų pakopų – jos neužims daug vietos, tačiau idealiai pasitarnaus.

Prailginamos kopėčios yra sudarytos iš bent dviejų dalių – galite naudoti trumpas kopėčias įprastiems darbams, o kai prireikia palypėti aukščiau, ištiesti papildomą dalį. Tokios kopėčios gali būti pakankamai kompaktiškos, tačiau sunkesnės.

4 kriterijai, kuriuos reikia žinoti renkantis kopėčias
© Shutterstock nuotr.

Medžiaga.

Medinės kopėčios yra pačios tradiciškiausios - tokias greičiausiai turėjo jūsų senelis paprastiems sodo darbams. Mediena kaip medžiaga yra iš esmės trumpaamžiškiausia, tačiau spėsite užlipti ir nulipti šimtus kartų, kol kopėčios pradės rodyti ženklus, kad jas reikia pakeisti. Labai svarbu pastebėjus bet kokį nors vienos pakopos netvirtumą, įvertinti, ką galite padaryti. Jei mediena trūnija, geriau nerizikuoti ir pakeisti kopėčias naujomis arba mėginti pakeisti pakopą. Sausoje patalpoje rekomenduojama laikyti beveik visas kopėčias, tačiau ypač tai galioja medienai – drėgmė jai tikrai nėra draugiška. Sveria daugiau nei analogiškų parametrų kopėčios iš aliuminio ar stiklo pluošto.

Aliuminio kopėčios yra pačios lengviausios, tad galėsite rinktis sudėtingesnius kelių dalių variantus, nebijodami, kad pernešti tokias kopėčias reikės pagalbininkų. Tokios kopėčios nebijo atmosferos poveikio, todėl galite nesibaimindami palikti jas lauke.

Plieninės kopėčios yra sunkesnės nei aliuminio, tačiau ir patvaresnės. Atliekant sudėtingesnius elektros darbus, rekomenduojama nenaudoti kopėčių pagamintų iš elektros laidininkų.

Stiklo pluošto kopėčios yra lengvos, atsparios krituliams, o svarbiausia – idealios elektros darbams atlikti, kadangi medžiaga apsaugos darbininką nuo galimos iškrovos.

Nustatykite reikiamą kopėčių aukštį. Prie antro bet kurių sulankstomų kopėčių laiptelio nuo viršaus pridėkite savo ūgį, kuris išmatuotas jums pakėlus rankas. Tai bus riba, kurią galėsite saugiai pasiekti užlipę ant sulankstomų kopėčių. Niekada nestovėkite ant viršutinio sulankstomų kopėčių laiptelio.

4 kriterijai, kuriuos reikia žinoti renkantis kopėčias
© Shutterstock nuotr.

Kopėčių gamintojai nurodo ir svorį, kurį kopėčios gali atlaikyti. Nors konstrukcijose dar paprastai palikta šiek tiek atsargos, saugiausia bus rinktis kopėčias pagal atlaikomą svorį. Kopėčios taip pat yra gaminamos atsižvelgiant į tai, kur, kokiems darbams jos bus naudojamos. Pavyzdžiui, statybose naudojamos kopėčios yra tvirtesnės, nes jos naudojamos nuolat, daug dažniau, negu namų ūkiui skirtos kopėčios.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.