12 valgomojo stalo komponavimo idėjų

Ar pastebėjote, kad solidūs gamintojai reklamuodami baldus labai dažnai „eksploatuoja“ didelį valgomojo stalą? O juk atrodo, kad jis – ne pats tinkamiausias pasirinkimas dizainerių išmonei atsiskleisti: eksperimentuoti su šio baldo forma, aukščiu, siluetu, medžiagomis galimybės gan ribotos. Bet emociškai tai labai reikšmingas interjero elementas. O geroms emocijoms skleisti svarbu ir harmoninga valgomojo kompozicija, ir tinkama stalo vieta.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

1. Žvilgsnis į kojas...

Jei du vienodus stalviršius uždėtumėte ant labai skirtingų kojų, jie visiškai netektų bet kokio panašumo: buvę „dvyniai“ atrodytų individualiai ir nepakartojamai. Kojos yra labai svarbus valgomojo stalo elementas ne tik funkcionalumo, bet ir dekoratyvumo prasme. Tad nieko keista, kad dizaineriai tiek eksperimentuoja jas projektuodami.

Architektės suprojektuoto ir iš laminuotos faneros pagaminto stalo kojos tiek spalva, tiek laužytų linijų siluetu išsiskiria baltoje minimalistinėje virtuvės erdvėje ir suteikia intrigos steriliam interjerui. (Projekto autorė – architektė Dovilė Martinaitytė.)

Logiška vieta

Žurnalas "Mano namai"

Renkant stalui vietą savo reikalavimus diktuoja kompozicijos kūrimo logika. Valgomojo zonoje pabrėžiamas centras – atspirties taškas; jis gali būti kambario viduryje, kampe ar prie sienos. Čia statomas stalas – šis baldas paprastai ir yra pagrindinė valgomojo zonos kompozicijos figūra. Virtuvė įkomponuota vienoje erdvėje su svetaine, tad valgomojo stalui vieta parinkta ant centrinės bendrojo kambario ašies, skiriančios abi zonas. Kolonos sienelė greta stalo dekoruota parketlentėmis kaip ir grindų plokštuma, todėl nenukreipia dėmesio nuo valgomojo zonos. (Projekto autorė – architektė Rita Volbikienė.)

Nieko nereikalinga

Žurnalas "Mano namai"

Griežtų linijų, lakoniško dizaino stalas tikslingai įkūnija minimalizmo estetiką. Šio stiliaus gerbėjai nesiginčys, kad ji turi žavesio, ypač kai išlaikoma stilistinė vienovė, griežtai vykdomi minimalizmo reikalavimai. Visa tai padeda sukurti darnią valgomojo zonos kompoziciją: blizgus baltas stalviršis, metalo kojos ir netgi sterilus dekoras – juk minimalistinis stilius įpareigoja gyventi be daiktų. (Interjerą projektavo architektė Gintarė Jarmalavičiūtė.)

Stiklo lengvumas

Žurnalas "Mano namai"

Stiklo stalviršis pripildo kambarį šviesos, skaidrumo, suteikia elegantiškumo. Toks stalas išsiskiria vizualiu lengvumu: nors ir didelis, bet atrodo apgaulingai besvoris. Pro skaidrų stalviršio stiklą persišviečia išskirtinės rankų darbo kalto metalo kojos Krėslus primenančios patogios kėdės aukštomis atkaltėmis sustiprina prabangos įspūdį, o, svarbiausia, skatina šeimą ilgiau užsibūti prie stalo.

Vienijanti paskirtis

Žurnalas "Mano namai"

Valgomojo misija (gal per skambiai pasakyta, bet ši namų vieta tikrai tokią atlieka...) kartais gali būti įprasminta labai netikėtais sprendimais. Sienelė, prie kurios pastatytas valgomojo stalas, nudažyta juodais matiniais mokyklinėms lentoms skirtais dažais. Prie stalo susėdusi šeima mėgsta žaisti įvairius stalo žaidimus, o rezultatus rašo kreida tiesiog ant sienos. Ant jos pakanka vietos ir įvairiems priminimams. (Interjero autorė – architektė Justė Žibūdienė.)

Už apskrito stalo

Žurnalas "Mano namai"

Valgomojo zonoje priderintas apskritas stalas. Ši geometrinė figūra vizualiai atrodo lengvesnė, dinamiškesnė nei stačiakampis ar kvadratas ir sukuria didesnės erdvės iliuziją. Apvalus stalas kompaktiškesnis: nors jo plotas mažesnis už tokio paties keturkampio, žmonių čia gali susėsti daugiau. Rytų šalių filosofijoje apvalus stalas yra harmonijos, darnios šeimos simbolis. Iš esmės tokį įspūdį jis ir skirtas sukurti: stalviršio linija susieja sėdinčiuosius – tai juk ir yra šios vietos paskirtis. Juoda spalva taip pat sujungia skirtingus interjero elementus, o drauge suteikia solidumo valgomojo zonai. Tačiau toks stalas reikalauja išskirtinės vietos: jo negalima glaudžiai pristumti prie sienos. (Interjerą projektavo Kristina Lastauskaitė.)

Beveik nematomas

Žurnalas "Mano namai"

Valgomajame šeimininkai nenorėjo atskiro stalo, todėl architektui kilo mintis suprojektuoti konstrukciją, derančią prie virtuvės stiliaus. Valgomasis stalas „įsikerta“ į virtuvės salą, o baro stalviršis jį atskiria nuo virtuvės zonos. Rezultatas – beveik nematomas stalas, tik viename gale besiremiantis ant nerūdijančio plieno konstrukcijos. Kitas kraštas „pranyksta“ virtuvės „salos“ tūryje, ypač apšviestas LED šviestuvų juostele. (Interjerą projektavo architektas Adomas Kondratas.)

Tradicinė forma

Stačiakampė stalo forma – tai nesenstanti klasika: stalą galima statyti ir prie sienos, ir kambario centre, ir prie lango. Forma tokia įprasta, kad pirmiausia siejasi su stalu, o ne su vienokiu ar kitokiu interjero stiliumi.

Žurnalas "Mano namai"

Valgomojo zonos centre įkomponuotas masyvus senovinis natūralaus medžio stalas. Stalo – pagrindinio visų šeimos švenčių atributo – statusą pabrėžia baltai dažytos skirtingo dizaino senovinės kėdės, staltiesė. Jų fone išryškėja masyvių stalo kojų dekoratyvumas, o visa kompozicija pabrėžia interjero tapybiškumą. (Interjero autorius – tapytojas ir architektas Mantas Maziliauskas.)

Patarimas
Šiuolaikinį originalų stalą galima suprojektuoti ir patiems: pavyzdžiui, įsigyti išskirtinio dizaino stalo kojas ir paprastą stalviršį. Arba atvirkščiai.

Šalin stereotipus

Žurnalas "Mano namai"

Siekis išvengti stereotipų skatina ieškoti netikėtų sprendimų: valgomojo paskirtis itin susijusi su tradicijomis ir turi šiokį tokį konservatyvumo „prieskonį“, bet jį galima sušvelninti. Kontrastingos balta ir juoda spalvos puikiai pakeičia šiltas jaukias spalvas – net ir valgomojo zonos dekoro. Išskirtinis spalvų derinys tinka prie modernaus stalo ir patogių kėdžių dizaino. Kompozicijai intrigos suteikia raudonas pakabinamasis šviestuvas. Šiuolaikiškame interjere šis sprendimas puikiai tinka. (Projekto autorė – architektė Indrė Dorofėjutė.)

Mobilu = funkcionalu

Žurnalas "Mano namai"

Industrinė lofto erdvė – tinkama vieta įgyvendinti mobilaus baldo idėją. Kur stalas nustumiamas, ten ir perkeliama valgomojo zona. Įprasto korpusinio baldo funkciją atlieka originali konstrukcija – galimi keli jos panaudojimo variantai. Faneros stalviršį prilaikantys baltai nudažyti aukšti elementai gali atstoti barą ir priglausti dar didesnę svečių draugiją, ant apatinės plokštės yra vietos serviravimo reikmenims ar maistui sudėti. (Interjerą projektavo architektas Adomas Kondratas.)

Dar glaudžiau

Žurnalas "Mano namai"

Valgomojo stalas statmenai sujungtas su virtuvės „sala“. Konstrukcija ne tik stilinga, ergonomiška, bet ir labai patogi: mėgstantiems gaminti valgį šeimininkams paprasta bendrauti su prie stalo susėdusiais namiškiais ar svečiais. Prie lakoniško stiliaus stalo priderintos dizaino klasika tapusios plastikinės kėdės, sukurtos Charleso ir Ray Eamesų ir simbolizuojančios modernizmo laikotarpio estetiką. (Projekto autorė – dizainerė Goda Litinskienė.)

Darnus derinys

Vida Press

Apvalus stalas labiausiai tinka valgomajam, kurio forma tiksliai kvadratinė ar apvali. Ovalus ar stačiakampis stalas daugeliu atvejų nepakeičiamas pailgame kambaryje. Kaip ir ovalus, kuris, beje, asocijuojasi su baroku bei klasika. Pusapvalis stalas universalus, kai jį reikia priderinti prie patalpos formos, tačiau nelabai praktiškas, nes užima santykinai daugiau vietos, o susėsti gali mažesnė draugija. Kvadratinio stalo tikslios proporcijos kambariui suteikia griežtumo; toks baldas gali būti statomas ilgame stačiakampiame kambaryje, kad jame įsivyrautų pusiausvyra. Nestandartinių geometrinių formų (trikampis, penkiakampis, aštuoniakampis) stalas skirtas tiksliai apskaičiuotam žmonių kiekiui – po vieną kiekvienoje kraštinėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis