Namų įrankių dėžė – kokie įrankiai pravers kiekvienuose namuose? II dalis

Būkite pasiruošę – toks šūkis tinka bene kiekvienai gyvenimo sričiai. Ir nors kartais atrodo, kad žinome gudrybių tinkančių kiekvienai gyvenimo sričiai, tačiau akivaizdu, kad namuose turint tik plaktuką, medvaržčio neįsuksime ir lentos nenuobliuosime. Tačiau jeigu turime atsuktuvą ir oblių, mums šias užduotis įvykdyti bus nesunku ar ne? Trumpai apžvelgiame reikalingiausius įrankius ir padedame formuojantiems savo pirmąją namų įrankių dėžę

Veržliarakčiai ir kiti raktai. Veržliarakčiai yra skirti veržlėms užsukti ar atsukti (kartais gyvenimas priverčia juos panaudoti įvairiausiems dalykams, tačiau jų pirminė paskirtis yra būtent tokia). Nors jie nėra tiesiogiai skirti objektų gamybai, raktai nepakeičiami, kai reikia kažką sutaisyti ir pritvirtinti, todėl jų vieta jūsų dirbtuvėse ar įrankių arsenale abejoti nereikėtų.

Veržliarakčiai gali būti skirstomi į keletą rūšių. Vieni žinomiausių – klasikiniai plokštieji veržliarakčiai, kurie gali būti viengubi arba dvigubi. Ant paties veržliarakčio visada užrašomas jo galvutės dydis, matuojamas milimetrais. Dvigubi plokštieji veržliarakčiai gali būti to paties arba skirtingų dydžių. Jeigu mažumą taupote, tai apsimoka pasirinkti pasirinkti populiariausius dvigubus variantus su skirtingais dydžiais nuo 8 iki 17 mm, taip užteks 4-5 raktų, tačiau niekada nesate tikri, ar neprireiks didesnio.

fotolia.com

Taip pat raktai skirstomi į raktus atviru galu ir žiedinius (kilpinius) raktus. Jie skirti tai pačiai veržlei, tik esant geram priėjimui paprasti žiediniai raktai patogesni, nes uždėjus juos ant veržlės, proceso metu jų nereikia atitraukti. Neblogas pasirinkimas galėtų būti ir reguliuojamas raktas –galbūt jis ne visada tiksliai atitiks veržlės dydį, tačiau šis įrankis yra itin universalus.

Veržliarakčiai dažniausiai gaminami iš plieno lydinio, dažnai dengiami chromu.

Kai kurie veržliarakčiai gali būti terkšliniai (kartais vadinami reketiniais). Ši savybė leidžia priveržti ar atveržti veržlę neatitraukiant galvutės, be to, leidžia nustatyti sukimo kryptį . Kitas patogus veržliaraktis, kuris taip pat gali būti terkšlinis yra raktas su keičiamomis galvutėmis. Be abejo, tokie įrankiai kainuoja ženkliai daugiau nei paprasti.

Taip pat nereikia pamiršti šešiakampių raktų – prireikus išardyti šiuolaikinį mechaninį įrenginį, be jų greičiausiai neapsieisite. Jie pardavinėjami tiek komplektais, tiek atskirai. Kainos svyruoja nuo labai pigių komplektų už 2 eurus iki brangių už keliolika. Šis įrankis itin pasižymi jautrumu kainai –gaminys už eurą ar pora gali deformuotis vos po kelių kartų jį panaudojus.

Kaina: paprastus kokybiškus plokščius kombinuotus raktus galite nusipirkti už pora eurų ir mažiau, rinkinių kainos gali stipriai skirtis, priklausomai nuo raktų ilgio, kiekio, kokybės ir kitų veiksnių. Ekonominis plataus spektro variantas atsieis 12-20 eurų. Terkšliniai individualūs veržliarakčiai kainuoja iki kelių kartų daugiau nei kombinuoti, nors rinkinių kainos palyginus nėra itin aukštos.

Slankmatis. Labai pravartus įtaisas mažiems atstumams (10 mm iki 100 mm) matuoti, tam prietaise naudojama nonijaus skalė. Iš pažiūros sudėtingas prietaisas yra gana greitai perprantamas ir vėliau ilgainiui gali net išugdyti priklausomybę nuo itin tikslių matavimo duomenų. Gali būti metaliniai ar pagaminti iš anglies pluošto. Vis dėlto, tai vienas iš tų įrankių, kuriuose medžiaga nevaidina didžiausios reikšmės, kur kas svarbiau yra įrenginio tikslumas. Skaitmeniniai slankmačiai yra laikomi tikslesniais.

Shutterstock nuotr.

Kaina: paprastesnius slankmačius galima įsigyti už 6-15 eurų.

Kaltai. Kaltas yra neatsiejamas medžio darbų ar mūrinimo darbų kompanionas. Naudojami skaptuoti medieną, pašalinti nereikalingas kietesnių medžiagų dalis.
Kaltai gali būti plokštieji, nuožulnūs, skutamieji. Paprastiems medienos darbams daugiausia naudojami tiesūs, bet jeigu esate geriau susipažinęs su medienos galimybėmis ir užsiiminėjate medžio drožyba, jums turėtų būti nesvetimi ir pusapvaliai kaltai.

Shutterstock nuotr.

Kaltų rankenos gali būti dirbtinių medžiagų arba medinės. Renkantis kaltą labai svarbus jo atsparumas smūgiams bei patogus paėmimas – kadangi kaltas šiaip ar tai sugers daug smūgių, geriausia, kad jam jie nedarytų daug įtakos, be to,svarbu, kad kalant ranka nenuslystų. Prisiminkite, kad kaltus medine rankena rekomenduojama kalti mediniu plaktuku. Tvirtų medžiagų, tokių kaip plytos, skaldymui tinka pilno metalo kaltai.

pačiam kaltui, ir jums yra naudingiau, kai įrankis „dirba“ maksimaliai gerai. Kaltas yra vienas iš tų įrankių, kurie reikalauja dažno galandinimo. Tam nebūtina turėti galandinimo staklių, užteks galandinimo akmens, kuris pravers ne tik galandant kaltus, tačiau ir peilius.

Kainos: pradedančiajam užtektų 1-2 kaltų už simbolinę 1-2 eurų sumą. Vėliau įvertinę šio įrankio sugebėjimus ir naudingumą, galite ieškoti specifinių sau tinkančių įrankių (tarkime, netgi viso medžio drožinėjimo komplekto), tačiau šiaip ar taip kaltai nėra itin brangūs. Kita vertus, jei tikrai neturite supratimo, ką su kaltais veikti, matyt galite apsieiti ir be jų.

Oblius – tai įrankis plonam medienos sluoksnio paviršiui pašalinti. Obliai gali būti tiek rankiniai, tiek elektriniai. Jų kainos ženkliai skiriasi, todėl jeigu medžio darbais užsiimate tik retkarčiais, geriau pirkti rankinį. Niekada nesuklysite pasirinkę universalų oblių, o kai rimtai įsijausite į medienos darbus, netruksite atsirinkti specifinių šio įrankio rūšių, pavyzdžiui, obliaus išgaubtiems paviršiams.

Shutterstock nuotr.

Įprasti obliai būna mediniai su metaline geležte, tačiau profesionalai dažniausiai renkasi pilno metalo oblius. Brangesni mėgėjiški ir profesionalūs obliai turi obliavimo gylio reguliavimo funkciją. Nuolat naudojamų oblių peilius reikia reguliariai galąsti.

Kainos: Daugumą iš rinkoje parduodamų paprastų rankinių oblių galima nusipirkti neišleidus 15 eurų. Pigiausių elektrinių oblių variantų galima rasti ir už 30 eurų, tačiau realiai jų kainos yra gerokai aukštesnės.

Dildės – tai metaliniai įrankiai, daugiausia buityje naudojami apdirbti medines ar metalines detales bei paviršius.

Įkartų (įpjovų) tipas priklauso nuo dildės paskirties. Jos gali būti įvairių rūšių – viengubos, dvigubos, lenktos, dantukų formos ir panašiai. Dildės su stambiomis įkartomis naudojamos dildyti minkštą metalą, jomis galima ir galąsti kai kuriuos įrankius. Kietiems metalams naudojamos dildės su kryžmomis įkartomis. Dildės su dantukais naudojamos pirminiam grubiam metalo, medžio ar net plastiko apdirbimui, kai nelabai kreipiamas dėmesys į paviršiaus lygumą.

Shutterstock nuotr.

Su šiuo parametru susijęs ir dildės dydis – didžiausio stambumo dildės būna ilgiausios, smulkiausios pasižymi mažiausio tankumo dantukais.

Pagal forma dildės gali būti plokščios, skirtos įprastam dildinimui, pusapvalės, skirtos lenktiems paviršiams ir apvalios. Pastarosios yra siauriausios, tačiau labai patogios pasiekti ir apdirbti ertmių kraštus.

Dildės gali būti numeruojamos pagal tankumą, kur Nr. 1 dildžių įkartos yra pačios stambiausios, o Nr.5 – smulkiausios. 

Kainos: praktiškai bet kurią pavienę dildę galima įsigyti iki 4 eurų. Komplektai kainuoja daugiau priklausomai nuo dildžių kiekio ir kitų kriterijų

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis