Pagrindiniai principai renkantis gręžtuvą (1)

Gręžtuvų, kasdienėje kalboje dažniausiai vadinamas tiesiog grąžtais, pasiūla parduotuvėje gali apsukti galvą - tiek parametrų, skaičių, gamintojų, dydžių ir trumpinių. Gerai, jeigu žinote, ko ieškote, tuomet nesunku atmesti neaktualius variantus ir lyginti tik aktualiausius parametrus. Tačiau ką pasirinkti, jei ieškote gręžtuvo "visiems gyvenimo atvejams", tai yra tiems keliems kartams per metus, kai reikia pakabinti lentyną ar atlikti kitus nereguliarus darbus? Išskyrėme pagrindinius principus.

Svarbiausios savybės renkantis gręžtuvą buitiniams darbams yra galia, mobilumas ir patogumas.

Belaidis gręžtuvas yra itin mobilus įrankis, atliekantis įvairias funkcijas. Lengviems belaidžiams atsuktuvams pakanka 4 – 8 voltų srovės, o 12 – 18 voltų galingumo gręžtuvas patenkins daugumos savininkų poreikius. Galingesni modeliai yra tinkamesni sunkesniems darbams, tačiau tokių įrankių akumuliatorius yra didesnis ir sunkesnis. Belaidžio gręžtuvo akumuliatorių reikia periodiškai pakrauti, todėl jeigu neturite atsarginio akumuliatoriaus, jam išsikrovus teks bent kuriam laikui nutraukti darbą. Norėdami palyginti akumuliatorių veikimo laiką — kiek laiko jis bus veiksmingas jį naudojant — žiūrėkite į nurodytas ampervalandes. Kuo šis skaičius didesnis, tuo ilgiau veiks įrankis. Akumuliatoriaus veikimo trukmę veikia jo įkrovimo lygis, medžiaga, su kuria dirbate, nenutraukiamo naudojimo lygis ir netgi temperatūra.

Įprastos belaidžio gręžtuvo akumuliatorių rūšys: nikelio kadmio (NiCd arba NiCad) ir ličio jonų (Li-ion). Li-ion akumuliatoriai yra lengvesni ir mažesni už tokios pačios įtampos NiCd akumuliatorius. Li-ion akumuliatoriai išlaiko pakrovimą tarp naudojimų net keletą mėnesių.
Kai kurie belaidžio grąžto akumuliatoriai tinka ir kitiems belaidžiams įrankiams bei elektriniams lauko prietaisams.

Laidinis gręžtuvas yra itin galingas ir lengvesnis už belaidį analogiško pajėgumo modelį. Nuolatinis srovės tiekimas suteikia ilgesnį veikimo laiką, be to, nereikės sustoti ir keisti akumuliatorių, tačiau laidas riboja mobilumą. Jei jūsų darbo vieta yra toli nuo elektros lizdo, laidiniam gręžtuvui gali prireikti ilgintuvo.

Gręžtuvų galimybės. Gręžtuvai-suktuvai, kaip ir sako pavadinimas, toks įrankis gali būti naudojamas tiek gręžimui, tiek įvairių tvirtinimo elementų sukimui bei išsukimui. Šis universalus dažniausiai lemia, kad jie yra mažesnės galios ir mažesni apskritai.

Perforatoriai ir smūginiai gręžtuvai yra dvi kartais painiojamos rūšys. Jie abu derina įprasto gręžtuvo sukimąsi su kalimu. Šių dviejų jėgų pagalba galima greitai pragręžti skyles mūre. Perforatoriai skirti kietesnėms medžiagoms — mūrui, akmeniui, betonui gręžti, gręžiant yra stabilesni, nes juda tik pats grąžtas. Jie taip pat skirti gręžti kur kas didesnėms kiaurymėms. Jei nesate profesionalus statybininkas, ekonomiškesnis pasirinkimas būtų smūginis gręžtuvas, nes jo paprasčiausiai prireikia dažniau. Jeigu prireiktų perforatoriaus, jį galima išsinuomoti.

Gręžtuvo galimybės priklauso nuo gręžtuvo griebtuvo dydžio — dalies, laikančios grąžtą — ir nurodo didžiausią gręžtuvui tinkančio grąžto skersmenį. Mažesnio skersmens griebtuvas pakankamas lengvo galingumo įrankiams. Didėjant skersmeniui, didėja ir gręžtuvo galimybės susitvarkyti su sudėtingesnėmis užduotimis. Gręžtuvas, veikiantis keliais greičio režimais ir turintis uždedamą veržiamąjį įtaisą, yra skirtas darbui su įvairių rūšių medžiagomis bei skirtingų dydžių grąžtais.

Griebtuvai gali būti kelių rūšių. Gręžtuvams su raktiniais griebtuvais reikalingas įrankis jiems priveržti ir atlaisvinti, tačiau daugelyje gręžtuvų griebtuvai yra priveržiami ir atlaisvinami rankiniu būdu. Tokio tvirtinimo privalumas — užtikrintai užfiksuojamas grąžtas, kas ypač svarbu, jei kol kas neturite didelės patirties dirbant su šiuo įrankiu. Jei dirbant jums dažnai reikia grąžtą kaitalioti suktuvu, patogiau ir greičiau būtų naudotis rankiniu būdu reguliuojamu griebtuvu, ypač jei tai galima padaryti viena ranka. Vadinamieji SDS griebtuvai naudojami profesionaliuose įrankiuose leidžia patogiai gręžti kietas medžiagas.

Gręžiant minkštą medieną, kietą medieną, metalą ar mūrą, naudojami skirtingi greičiai ir sukimo momentai arba sukamoji jėga. Kietesnės medžiagos ir didesni grąžtai reikalauja mažesnio greičio bei didesnio sukimo momento, o didesni greičiai ir mažesni sukimo momentai skirti dirbti su minkštesnėmis medžiagomis bei mažesniais grąžtais. Naudinga, jei gręžtuvas turi plačią gręžimo greičio pasirinkimo skalę, kita vertus, jei nuolatos gręšite vienodas medžiagas, užteks ir gana paprasto gręžtuvo.

Didesnis sukimo momentas leidžia gręžti tankesnes medžiagas, pavyzdžiui, kietą medieną ir metalą. Jei tokios jėgos jums nereikia, rinkitės lengvesnį, kompaktiškesnį gręžtuvą su mažesniu sukimo momentu.
Darbui ankštose erdvėse, pavyzdžiui, tarp perdangų sijų galite rinktis kampinį gręžtuvą. Šio įrankio griebtuvas prie gręžtuvo korpuso yra privirintas 90 laipsnių kampu.

Gręžtuvo ergonomiškumas ir dizainas. Bet koks įrankis turi būti patogus naudoti. Pirmą kartą paėmus į rankas gręžtuvą, jis gali atrodyti ganėtinai patogus, tačiau gerai apžiūrėkite jo rankeną ir įvertinkite, ar taip pat atrodys ir po kelių darbo valandų. Atsižvelgiant į darbą, kuris turi būti atliktas, reikiamas galingumas turi būti tinkamai subalansuotas bei atitikti įrankio dydį ir svorį, kad dirbti su įrankiu būtų patogu.

Kai kurios kitos patogios gręžtuvų savybės

Integruota lempa padės gerai matyti vietą, kurią gręžiate arba į kurią sukate varžtą.

Integruotas gulsčiukas padės tiksliau išgręžti ir pritvirtinti sklendes.

Reguliuojama šoninė rankena leidžia stabiliau ir labiau kontroliuojamai gręžti kietas medžiagas.

Kai kuriuose įrankių rinkiniuose esančius gręžtuvus galima derinti su kitais elektriniais įrankiais, tokiais kaip impulsiniai suktuvai, smūginiai gręžtuvai, slenkamojo judėjimo pjūklai ir skrituliniai pjūklai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis