Grindų alyvavimas – viskas, ko negalima praleisti pro akis

Medinės grindys visuomet traukia natūralumo trokštančius savininkus. Į jas smagu žiūrėti, jomis vaikščioti, o kartais net ir paliesti ranka ir pajausti jų faktūrą. Žinoma, rinkoje egzistuoja ir praktiškesnių dangų, kuriomis reikia rūpintis minimaliai, o mediena yra įnoringesnė – ją reikia papildomai padengti. Šįsyk apžvelgėme, ką reikia žinoti dengiant grindis alyva.

Lako ir alyvos skirtumai. Lakas yra bene populiariausias medinių grindų padengimo būdas, tačiau pastebima, jog alyva po truputį stiprina savo pozicijas tarp padengimų. Lakas ir alyva medines grindis padengia skirtingu būdu. Nulakuotose grindyse lakas sudaro santykinai tvirtą paviršinę plėvelę, kuri gerai saugo grindis nuo vandens ir nešvarumų. Tuo tarpu alyva tokio vientiso sluoksnio nesudaro, kadangi įsigeria į medį. Alyvavimas išryškina medienos tekstūrą bei palieka medienos poras atviras.

Alyvą reikia dažniau atnaujinti, tačiau jos privalumas yra tai, kad nereikia šalinti viso sluoksnio – kadangi alyva susigeria į medieną ir eksploatacijos metu grindys veikiamos nevienodai, labiau nusitrina tik kai kurie plotai. Atnaujinant alyvuotą dangą užtenka atnaujinti problemines vietas, nereikia šalinti viso sluoksnio. Lakas yra atsparesnis, tačiau prisireikus atnaujinti pažeistą plotą, teks viską nušlifuoti, o tada dengti laku iš naujo.

Viena iš priežasčių, kodėl alyvos yra mažiau populiarios kalbant apie grindų dengimą – kaina. Vidutiniškai 1 l alyvos gali būti net iki keleto kartų brangesnis nei 1 l lako.

Alyva tradiciškai laikoma natūralesne alternatyva, tačiau nemažai šiuolaikinių kokybiškų alyvų naudoja panašius komponentus į lakus, tokius kaip dervas bei įvairius kitus priedus. Vis dėlto, daugumos jų pagrindas yra augaliniai aliejai – galite rasti produktų savo sudėtyje turinčių linų sėmenų aliejus ar tungo (kininės vernicijos), tiko, sojų, usnių aliejaus bei įvairių rūšių augalinės kilmės vaško. Grynos alyvos privalumas yra ekologiškumas, tačiau grynos alyvos be priemaišų, sunkokai atlaiko išbandymą laiku, juos reikia dažniau atnaujinti, be to, lėtokai džiūsta, todėl gamintojai mato būtinybę į augalinių aliejų pagrindu pagamintas alyvas įdėti savybes gerinančių priedų. Skirtumas ne taip jaučiamas ant rečiau naudojamų paviršių, tačiau ypač aktualus grindims.

Kaip alyvuoti. Konkretų procesą nurodo produkto gamintojas, todėl vieno produkto pritaikymas gali skirtis nuo kito. Kita vertus, nepaisant įvairių niuansų, procesai yra gana panašus.

Pirma reikėtų pasiruošti reikalingus įrankius. Galima alyvuoti naudojant specialias mašinas, kas yra gana logiška didesniam plotui, tačiau įprasto namo galite padengti ir rankiniu būdu – teptuku, prie ilgo koto pritvirtintu voleliu ar tiesiog grindų šepečiu.

Prieš pradedant darbą, paviršių būtina paruošti. Priklausomai nuo grindų naujumo ir gamintojų rekomendacijų, grindis reikėtų nušlifuoti. Šlifuojant naujas grindis patariama labai nepersistengti ir naudoti vidutinį (120-150) šiurkštumo švitrinį popierių. Jei grindys senos, geriau šlifuoti kelis kartus, keičiant šiurkštumą pradedant nuo šiurkštaus, o užbaigiant vidutiniu. Paviršius gerai nuvalomas dulkių siurbliu ar kitomis prieinamomis priemonėmis.

Net jei grindų šlifuoti nereikia, jį būtina nuvalyti. Kadangi jūsų tikslas yra padėti alyvai įsigerti į medieną, vadinasi ant paviršiaus neturi būti jokio purvo, riebalų, kitų nešvarumų. Jei alyvuojate anksčiau lakuotas grindis, laką, be abejo, būtina nuimti, o prieš dengiant alyva dar kartą patikrinti, ar nėra lako likučių.

Įprastai alyvą, jei nenurodyta kitaip, naudinga dengti bent dviem sluoksniais. Užtepta alyva gali gertis netolygiai, todėl ant medienos liks mažų alyvos pertekliaus balučių. Jei medinės grindys gerai ją sugeria, rekomenduojama tepti ant jų alyvą tol, kol daugiau susigerti nebegalės. Alyvos perteklių reikia paskirstyti po paviršių ar tiesiog sugerti nepūkuotu audiniu. Jei ji susigers netolygiai, tai vėliau gali gana aiškiai matytis. Būtent todėl alyvuojant pirmą kartą, ypač su mažesnio ploto įrankiu, geriau nepersistengti ir alyvuoti pamažu – jei alyva džiūsta greitai, spėsite pašalinti perteklių šiam nesudžiūvus.

Tuomet pirmasis sluoksnis paliekamas džiūti numatytam laikui. Pagal galimybes ir gamintojo nurodymus galima naudoti grindų šlifavimo mašiną. Antrasis sluoksnis padengiamas analogiškai ir paliekama džiūti tokiam pačiam laikui. Paprastai nualyvuotos grindys išdžiūsta po 12-24 valandų, tačiau galutinai sustiprėja po keliolikos dienų valandų – tad pirmomis dienomis gali būti nepatariama ant jų dėti kilimų, baldų ar intensyviai vaikščioti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis