Nestandartinė elektros matematika: ko prašo jaunesni, o ko vyresni vartotojai?

Nors darydami individualių gyvenamųjų namų projektus architektai elektros jungiklių ir rozečių aukščius parenka pagal standartą, elektrikai pastebi, kad jaunų naujakurių poreikiai kartais yra kitokie nei tarybiniais standartais pastatytuose būstuose gyventi pripratusių vyresnio amžiaus būstų savininkų. Elektrikai tikina, kad standartai atsiradę ne šiaip sau, jie sukurti tam, kad būstas būtų patogesnis, tačiau ne visuomet pataria jų paisyti.

Jungiklius siūlo derinti prie rankenos

Jau ne vienerius metus įrengiant elektros jungiklius galioja 90 centimetrų standartas. Tai yra būtent tokiame aukštyje virš grindų dangos turi būti montuojami elektros jungikliai. Tuo tarpu tarybinės statybos butuose jungikliai būdavo maždaug 170–180 centimetrų aukštyje ir tai sukeldavo nepatogumų.

„Elektros jungiklius montuoti 90 centimetrų aukštyje yra logiškas sprendimas. Pirmiausia, tai patogu ir suaugusiam žmogui, kuriam nereikia kiloti rankų, ir mažam vaikui. Senesnės statybos butuose vaikai tiesiog nepasiekdavo elektros jungtuko“, - teigia elektrikas Julius Dragūnas.

Tačiau galimas ir kitas būdas, kaip nustatyti elektros jungiklio aukštį. „Patogiausia būtų montuoti jungiklius tokiame pačiame aukštyje, kokiame yra ir durų rankenos. Iš esmės, tai ne daug kuo nukrypsta nuo architektų ir projektuotojų dažniausiai naudojamo 90 centimetrų standarto“, - tikina elektrikas Algirdas Žiurauskas.

Tamsoje tokiame aukštyje esančius jungiklius paprasčiau atrasti ranka, mat ši tiesiog instinktyviai ieško elektros jungiklio tokiame pačiame aukštyje, kokiame buvo ir jau atidarytų durų rankena.

Rozetės ir jų įrengimo standartai

Jei dėl elektros jungiklių įrengimo aukščių didelės diskusijos nekyla, dėl rozečių aukščių elektrikai turi savo pasvarstymų. Tuo tarpu vyresni naujakuriai užverčia dar ir savais standartais bei idėjomis, kokiame aukštyje turėtų būti rozetės. Standartinis ir architektų rekomenduojamas aukštis nuo žemės – 30 centimetrų.

„Nors vyresnio amžiaus klientų turime nedaug, visgi pastebime, kad jie nenori taikytis prie jiems naujo 30 centimetrų standarto ir prašo rozetes įrengti tokiame aukštyje, koks buvo tarybiniuose butuose. Manau, taip yra todėl, kad vyresnio amžiaus žmonėms tiesiog sunkiau pasilenkti ir įjungti elektros prietaisus. Jaunesni klientai paprastai prašo įrengti rozetes 30 centimetrų aukštyje“, - pastebi J. Dragūnas.

Tokiame aukštyje įmontuotos rozetės yra pakankamai patogus sprendimas, turint omenyje, kad dauguma kasdienėje buityje naudojamų elektros prietaisų yra sąlyginai žemai. Tiesa, dar daugiau ginčų ir pačių elektrikų abejonių kelia rozetės virtuvėje.

„Vienas naujesnių sprendimų, kuriuos sugalvojo architektai, yra rozetės, kurios naudojamos įrenginiams, įmontuotiems į virtuvės komplektą (elektrinėms viryklėms, indų plovimo mašinoms ir pan.), daryti 10 centimetrų aukštyje. Vartotojui tai didelės reikšmės neturi, bet žmogui, kuris kažkada remontuos tuos prietaisus, bus tikrai nepatogu. Aš šiuo standartu nesikliaučiau“, - patirtimi dalijasi specialistas.

Virtuvėje taip pat priimtina montuoti rozetes 100 centimetrų aukštyje. Tačiau ir tai nebūtinai pats patogiausias sprendimas.

„Standartinio virtuvės komplekto stalviršio aukštis yra 90 centimetrų. Jei rozetė bus per žemai, gali būti sudėtinga įjungti elektros prietaisus, kurių kištukas užlinkęs stačiu kampu. Dėl to reikėtų rozetę, kur planuojamas stalviršis, montuoti bent 105 centimetrų aukštyje“, - sako A. Žiurauskas.

Saugumo sumetimais elektrikai siūlo įsirengti srovės nuotėkio rėles – vonioje būtinai, o jei yra mažų vaikų, pageidautina ir visame name.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis