Japoniški pjūklai: kas tai ir ar verta tokį turėti

Įrankių įvairovė net ir Lietuvoje yra pakankamai plati, ką jau kalbėti apie interneto suteikiamas galimybes. Tarp asortimento kai kada galite pastebėti ir gana egzotiškai atrodančius japoniškus pjūklus. Kuo jie skiriasi nuo mūsiškių ir kuo jie naudingi? Pasistengėme trumpai apžvelgti pagrindines tokių įrankių rūšis, jų privalumus bei trūkumus.

Kuo skiriasi. Visų pirma, japoniški pjūklai pjauna juos traukiant. Tai vienas pagrindinių skirtumų lyginant su mūsiškiais pjūklais, kurie pjauna stumiant arba stumiant ir traukiant (nelygu galandimas). Todėl pjaunant japonišku pjūklu reikia mažiau jėgos. Pats pjūvis yra švaresnis, o pjūklo geležtė dažnai yra labai plona, kas leidžia atlikti itin tiesius ir tikslius pjūvius.

Tai irgi yra tokio tipo pjūklų privalumas: įpjovus medieną galima labai lengvai išlaikyti tiesią liniją, kadangi dėl geležtės pjūklas liks šioje linijoje. Tai gali virsti ir trūkumu, kadangi dėl plonų ašmenų yra labai sunku tokį pjūklą kreipti pjaunant (kas nėra problema kalbant apie tradicinius pjūklus).

Galite pastebėti, kad tokie pjūklai turi kiek kitokias rankenas. Įprastai japoniško pjūklo rankena būna tiesi, dažniausiai medinė. Tačiau šiais laikais, japoniško tipo pjūklus gamina ir žinomi įrankių gamintojai, pastebėję geležtės privalumus, tačiau pjūklą patobulinę savaip. Dažniausiai toks pjūklas susideda iš japoniško tipo geležtės su sumoderninta rankena, kuri gali būti panaši į tradicinio pjūklo ir padengta guma. Taip daroma dėl ergonomijos, kadangi tradiciniai japoniški pjūklai pritaikyti dirbti kuo mažiau sulenkta ranka ant žemesnių paviršių, ir šis aspektas nukenčia prireikus pjauti akių ar pečių lygyje.

Shutterstock nuotr.

Taip pat toks pjūklas labai tvirtas ir ilgaamžis ir teigiama, kad laiko iki kelių kartų ilgiau nei tradicinis pjūklas. Kita vertus, dėl unikalaus galandimo, jo dantukai yra trapesni ir gali greičiau lūžti, jei pjausite netinkamai. O įprasti reikia – reikia atsižvelgti į tai, kad pjauti tokiu pjūklu reikia naudoti mažiau jėgos nei tradiciniu. Norint padaryti lygų pjūvį, reikėtų laikyti rankeną arti galo ir spausti traukiant, tačiau jokiu būdu ne stumiant. Per didelis spaudimas stumiant gali kliudyti ir lenkti pjūklą, o blogiausiu atveju, gali lūžti dantukai ar net pats pjūklas. Teigiama, kad jais pjauti daug lengviau pradėti nepatyrusiems meistrams nei pripratusiems prie tradicinio pjūklo, kadangi kiek užtruks persiorientuoti.

Rūšys. Egzistuoja trys pagrindinės japoniškų pjūklų kategorijos:

Dozuki – turi pačią ploniausią geležtę, ašmenys vienoje geležtės pusėje, kita pusė sutvirtinta. Tai prideda stabilumo, tačiau kiek apriboja pjovimo gylį. Dozuki pjūklas renkamasis kai norima atlikti preciziškai tikslius pjovimus jungtims ir panašiai.

Kataba – vienašmenis pjūklas, su storesne geležte. Taip nebereikia sutvirtinimo (dėl jo storio), galite daryti ilgus ir gilius pjūvius. Laikomas bene universaliausiu japonišku pjūklu.

Ryōba – šis pjūklas, skirtingai nei anksčiau aprašytieji, turi dantukus abiejose geležtės pusėse, kurie yra skirtingo galandimo.

Shutterstock nuotr.

Iš kairės: ryoba (dviašmenis), kataba (vienašmenis), dozuki (vienašmenis su briauna).

Trūkumai. Ar verta keisti savo pjūklą į japonišką, juolab atsižvelgiant į tai, kad šiandien tai padaryti gana paprasta? Toks pjūklas iš tiesų suteikia daugiau tikslumo, tačiau turi ir savų trūkumų. Vienas jų – didelė kaina. Žinoma, už tradicinį pjūklą taip pat galite pakloti nemažai, tačiau kokybiški japoniški pjūklai dažnai žengia į dar aukštesnę kainų kategoriją.

Kita problema yra galandimas. Tokie pjūklai dažniausiai negali būti galandami ir turi keičiamas geležtes. Kai kuriuos galąsti galima, tačiau dėl sudėtingos dantukų formos, namų naudotojui tai lieka neįveikiama užduotis, kai daugelį tradicinių pjūklų, galima pasigaląsti ir patiems, priklausomai nuo metalo tipo (pjūklą grūdintais dantukais galąsti irgi labai sunku). Prieš perkant svarbu pasidomėti, ar galėsite geležtę įsigyti ir pakeisti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis