Ar išmanusis namas nevagia mūsų privatumo?

Architektas Remas Koolhaasas, išreiškęs savo nerimą dėl technologijų skverbimosi į pastatus, prisipažino, kad jį „visiškai stulbina“, jog žmonės ryžtasi dėl patogumo aukoti savo privatumą, o šių išmaniųjų sistemų populiarėjimą kūrėjas pavadino kaip „keliantį grėsmę“.

Kalbėdamas su Milano žurnalu „Dezeen“, architektų biuro OMA įkūrėjas atkreipė dėmesį į tai, kad tokio kardinalaus posūkio, kokį atnešė skaitmeninės technologijos, architektūrinėje praktikoje nebuvo daugiau nei 100 pastarųjų metų, tačiau architektai neretai pernelyg susižavi jų teikiamais pranašumais ir nepastebi grėsmių.

„Architektų požiūris, kad skaitmeninės technologijos, kaip, tarkime, trimatis spausdinimas, tiesiog suteikia daugiau laisvės ir leidžia visiškai išlaisvinti savo kūrybiškumą, yra pernelyg primityvus, – tikino kūrėjas. – Daugybė įmonių žiūri į architektūrą kaip į eksperimentinę terpę naujoms technologijoms diegti.“

Anot olandų architekto, jam keista, kad vis labiau populiarėja tokios namų sistemos, kaip, pavyzdžiui, siūlomos „Nest“, – jos leidžia gyventojams savo išmaniaisiais telefonais kontroliuoti prietaisus, tarkime, termostatus ar dūmų signalizatorius.

„Kyla grėsmė labai greitai būti apsuptam daviklių, „stebinčių“ kiekvieną tavo žingsnį: nuo akimirkos, kai peržengi namų slenkstį, ar netgi nuo to, kai nustatai planuojamą grįžimo namo laiką, iki momento, kai prieš miegą sureguliuoji miegamojo temperatūrą, – pastebėjo architektas. – Mano galva, taip tiesiog visiškai be reikalo kaupiami duomenys apie žmogaus asmeninius įpročius.“

R. Koolhaasas užsiminė, kad pirmą kartą su tuo, kokią įtaką architektūrai turi skaitmeninės technologijos, susidūrė, kai OMA ruošėsi 2014 m. Venecijos architektūros bienalės, kurios kūrybinio direktoriaus pareigas jis ėjo, „Elementų parodai“.

Parodoje, pristačiusioje architektūrinių elementų, tokių kaip laiptai ar langas, istoriją, buvo demonstruojami keli modernūs namų apyvokos prietaisai, kurių veikimo principas remiasi pastato gyventojų judesių sekimų ir fiksavimu. Tarp jų pateko ir „Nest“ prietaisai bei šildymo sistemos, po pastatą judančius žmones apsupančios infraraudonaisiais spinduliais. Rinkoje siūlomos ir kitos išmaniosios namų sistemos, pavyzdžiui, fizinį raktą pakeičianti durų užrakto programėlė išmaniajame telefone arba belaidis durų skambutis, leidžiantis naudotojui nuotoliniu būdu patikrinti, kas stovi prie durų.

„Panašu, žmonių visiškai negąsdina, kad nelieka jokio privatumo, – stebėjosi R. Koolhaasas. – Tai ypač keista mano kartos žmogui – juk 8-ąjį dešimtmetį kovojome už privatumą, o dabar kone su džiaugsmu jo atsisakome.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis