Kaip įrengti laiptus patalpoje, kad jie būtų saugūs ir patogūs

Sraigtiniai, tiesūs, L, U formos... Turbūt jau supratote, kad kalbėsime apie laiptus. Laiptų įrengimas – tai sritis, kurioje gali pasireikšti jūsų išmonė ir vaizduotė. Uždari, atviri, mediniai, metaliniai, betoniniai laiptai suteikia patalpoms skirtingą nuotaiką ir todėl gali būti pritaikomi bet kokiai paskirčiai ir stiliui.

Jeigu nusprendėte laiptus susiprojektuoti patys, nepamaišytų žinoti kelias projektavimo taisykles. Dviračio išradinėti iš naujo tikrai neverta – geriau pasikliauti laiptams taikomais reikalavimais. Statybos techninis reglamentas „Gyvenamieji pastatai“ pateikia lentelę su rekomenduotinais laiptinių ir jų elementų matmenimis.

LaiptaiMinimalus naudojimo plotis, mMaksimaluspakopos aukštis h, mPakopų plotis p, m
laiptatakiolaiptų aikštelės
2 aukštų butuose0,90,90,18

p=0,65–2h

daugiabučių namų bendrosios erdvės1,21,50,18
laiptai į rūsį0,90,20
išoriniai namo laiptai1,20,12
Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Aiškiai matome, kad individualių namų ir butų vidaus laiptai skiriasi nuo daugiabučių namų bendrosiose erdvėse įrengiamų laiptų, kurie turi būti platesni ir erdvesni. Minimalus rekomenduojamas laiptų plotis bute yra 90 cm. Be abejo, jis gali būti ir didesnis. O štai įrengti siauresnių laiptų nepatariama, nes jie bus nepatogūs. Pagalvokite, kaip ant tokių siaurų laiptų reikėtų prasilenkti arba pernešti didesnius baldus. Dėl šios priežasties reikėtų gerai pagalvoti prieš renkantis sraigtinius laiptus, kad ir kaip dailiai jie atrodytų. Šalies projektavimo normos draudžia įrengti sraigtinius laiptus visuomeniniuose statiniuose ar kitose viešosiose erdvėse – jie nefunkcionalūs ir nepatogūs.

Žinoma, bute įrengti sraigtinių laiptų niekas nedraudžia. Viena vertus, jie užima itin mažai vietos, palyginus su kitais laiptų išdėstymo būdais. Kita vertus, kasdienis vaikščiojimas gali tapti dideliu galvos skausmu, jau nekalbant apie pavojus, kurie gresia mažiems vaikams ar vyresnio amžiaus žmonėms. Projektuojant sraigtinius laiptus ar laiptus su posūkio pakopomis reikėtų išlaikyti minimalų 25 cm pakopos plotį 40 cm atstumu nuo laiptų turėklų.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Nei viduje, nei lauke negalima įrengti pavienių laiptų, t. y. laiptai turi turėti bent 3 pakopas. Pavieniai laiptai yra nesaugūs, nes vieną ar dvi pakopas sunku pastebėti ir iškyla nemenka tikimybė susižeisti. Slenksčiai turi būti ne aukštesni kaip 2,5 cm. Įrengiant laiptus bute, negalima įrengti daugiau nei 17 pakopų viename laiptatakyje – laiptų dalyje tarp dviejų aikštelių. Jeigu tarp aukštų yra daugiau pakopų, būtina numatyti tarpinę aikštelę. Statybos techninis reglamentas, skirtas vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų projektavimui, numato, kad laiptai ir laiptų aikštelės turi būti su aptvarais, kurių minimalus aukštis – 90 cm. Laiptai, platesni negu 120 cm, arba spiraliniai, turi turėti du turėklus, o siauresniems laiptams užtenka vieno.

Shutterstock nuotr.

Vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų projektavimo reglamente taip pat nustatyta, kad į patalpas vedančio namo vidaus laiptatakio vieno laipto pakopos aukštis turi neviršyti 20 cm, o pakopos gylis – būti ne mažesnis nei 25 cm. Beje, ar žinote, kad lipant sunaudojama maždaug septynis kartus daugiau energijos, negu einant plokščiu paviršiumi. Labai lėkšti ir gilūs laiptai bus tokie pat nepatogūs kaip ir statūs, siauromis pakopomis laiptai, todėl projektuojant ir įrengiant juos būtina išlaikyti optimalų pakopos aukščio ir pločio santykį.

Nustatyta, kad žmogui patogiausia lipti 30o kampu. Viso pasaulio architektų vertinamame Neuferto architektūros standarte nurodoma, kad šis santykis turėtų būti 17/29 (aukštis h / plotis p), kur 17 cm yra pakopos aukštis, o 29 cm – pakopos plotis. Lipimo kampas apibrėžiamas suaugusio žmogaus žingsnio ilgiu (61–64 cm). Taigi, optimalus pakilimas, reikalaujantis mažiausiai energijos, gali būti apskaičiuojamas pagal formulę: prie 2 pakopų aukščio pridėjus pakopos plotį, turėtume gauti 63 cm (2h+p=63 cm).

Shutterstock nuotr.

O kaip dėl erdvės po laiptais? Neretai ji būna pamirštama ar tinkamai neišnaudojama. Be reikalo! Juk ji gali tapti pačiu jaukiausiu namų kampeliu. Jeigu stokojate vietos, erdvė po laiptais gali tapti funkcionalia ir patogia vieta daiktams laikyti, joje taip pat galima įkurdinti ir darbo zoną ar jaukią poilsio erdvę, sumeistrauti knygų lentynas – belieka tik pasitelkti fantaziją ir būti originaliems.

Kad ir kokius laiptus pasirinksite – klasikinius ar modernius, minimalistinius ar Provanso stiliaus, svarbiausia, kad jais vaikščioti būtų saugu ir patogu visiems šeimos nariams. Nepamirškite ir to, kad laikui bėgant gyvenimo aplinkybės keičiasi, o tai labai susiję su laiptų naudojimu. Tai gali būti sveikatos problemos ar šeimos pagausėjimas, todėl reikėtų iš anksto pagalvoti, kaip būtų galima minimaliomis išlaidomis pakeisti ir pritaikyti laiptus pasikeitusiems poreikiams.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis