Tinkamas perdangų įrengimas: asmeninės tylos ar garsų oazės susikūrimas

Namai – tai vieta, į kurią grįžę norime jausti ramybę, atsipalaiduoti ir atsiriboti nuo išorinio triukšmo. Tinkamai įrengta būsto garso izoliacija turi du pagrindinius privalumus: užkerta kelią nepageidaujamiems išoriniams garsams bei leidžia viduje susikurti savo tylos ar garsų oazę – nevaržomai klausytis muzikos, mėgautis filmo garso efektais ir nesijaudinant dėl kaimynų reikšti emocijas sporto varžybų metu. Garsą izoliuojančios sienos – labai svarbus dalykas, tačiau gyvenant daugiaaukščiame name ypatingą dėmesį reikia skirti ir tinkamam perdangų įrengimui.

„Atlikti tyrimai rodo, kad 6-10 decibelų skirtumą žmogus supranta kaip dukart geresnę ar blogesnę garso izoliaciją. Tai reiškia, jog saugantis triukšmo yra svarbus kiekvienas izoliuotas decibelas, – sako bendrovės „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris, – Anksčiau su nepageidaujamas išoriniais garsais buvo kovojama „mase“ – įrengiant storas sienas ir perdangas. Visgi šiandien norint puikios garso izoliacijos kompromisai su erdve nebūtini – yra daugybė inovatyvių, veiksmingų bei vietą tausojančių sprendimų, tokių kaip garsą sulaikančios gipskartonio konstrukcijos, izoliuojantys sujungimo elementai, mineralinė vata bei specialūs hermetikai.

Kaip rašoma spaudos pranešime, geriausi garso izoliacijos parametrai pasiekiami naudojant kompleksinius sprendimus – papildomas gipskartonio konstrukcijas montuojant ne tik prie sienų, bet ir kabinant garsą izoliuojančias lubas bei įrengiant specialią sausųjų grindų konstrukciją.

Svarbus kiekvienas decibelas

Gyvenant daugiabutyje niekada negali žinoti, kada viršuje gyvenantis kaimynas savo vaikui nupirks muzikos instrumentą arba kada jų šeimos nauju hobiu taps svingo šokiai, todėl perdangų garso izoliacija tampa itin svarbiu kokybiško gyvenimo garantu. Tačiau įsigiję butą – nesvarbu, ar jis naujos, ar senos statybos – negalėsite būti tikri, kad jo garso izoliacija pakankama, kol jame nepagyvensite.

Įrenginėjant būstą, luboms, kaip ir sienoms, montuoti turi būti naudojami bent du gipso kartono sluoksniai – dėl konstrukcijos stabilumo ir dėl garso izoliacijos. Be to, montuojant lubas būtina naudoti specialias pakabinamąsias detales su guminėmis tarpinėmis ir laikytis technologinių reikalavimų, kad lubose neatsirastų triukšmą praleidžiančių įtrūkimų.

„Montuojant lubas labai svarbu perimetrinius profilius atskirti nuo esamų konstrukcijų, o abiejų sluoksnių siūles ir perimetrą užglaistyti gipsiniu siūlių glaistu. To nepadarius paliekami mažyčiai, bet efektyvūs tuneliai triukšmui sklisti per konstrukcijas“, – teigia K. Vaseris.

Visgi jei jau apsigyvenote naujame būste ir supratote, kad pašaliniai triukšmai trukdo jūsų kokybiškam laikui namuose, galite pradėti galvoti ir apie esamos garso izoliacijos pagerinimą. Suplanavę pagerinti garso izoliaciją, tam rinkitės gipskartonio ploštes, su kuo didesne ploto mase, su kuriomis pasieksite geresnę garso izoliacija nei su įprastinėmis plokštėmis. Be to, kartu su šiomis plokštėmis reikėtų naudoti ir mineralinės vatos sluoksnį, taip sumontuota konstrukcija padės pasiekti dar geresnę apsaugą nuo nepageidaujamų garsų.

Apie garso izoliaciją verta pagalvoti ir jei patys savo namuose mėgstate gyventi garsiai – rengti vakarėlius, garsiai klausytis muzikos. Norint ją pagerinti K. Vaseris rekomenduoja montuoti „sausąsias“ grindis, kurios pastebimai pagerina smūginio garso – žingsnių ir trepsėjimo – izoliaciją: „Tokia grindų pagrindo struktūra yra lengva, greitai sumontuojama ir išlyginama be šlapių statybos procesų, todėl nereikia laukti, kol ji išdžius. „Sausosios grindys“ puikiai izoliuoja garsą, nors grindų lygis paaukštėja tik labai nežymiai“.

Montuojant tokio tipo grindis klojamas izoliacinis sluoksnis, ant kurio plaukiojančių grindų principu klojamos gipsinės grindų plokštės.

Garsą izoliuojančias plokštes rinkitės pagal patalpos paskirtį

Renkantis plokštes perdangų įrengimui svarbu atsižvelgti į konkrečių patalpų paskirtį ir siūlomų plokščių garso izoliacinius parametrus. Pavyzdžiui, įprastoms erdvėms, kurioms nekeliami aukštesni garso izoliacijos reikalavimai, patariama naudoti puikiu kainos ir kokybės santykiu pasižyminčias standartines, gipskartonio plokštes.

Siekiantys užtikrintos apsaugos nuo didesnio triukšmo, pavyzdžiui, įsirenginėjantys kambarį su gera garso izoliacija, gali rinktis universalias sausąsias statybos plokštes su padidinta ploto mase. Šios plokštės iš už pertvaros sklindančio įprasto pokalbio garso lygį sumažina tiek, kad žodžiai tampa nesuprantami. Be to, jos pasižymi ir papildomomis savybėmis – dideliu atsparumu smūgiams, atsparumu drėgmei ir puikia apsauga nuo gaisro.

Patys reikliausi tylos gurmanai išskirtinius garso izoliavimo rodiklius pasieks naudodami unikalias modifikuoto gipsinio pagrindo plokštes, pasižyminčias išskirtiniu triukšmo, ypač žemųjų dažnių, slopinimu. Naudojant šio tipo plokštes galima įrengti net ir garso įrašų studiją.
K. Vaseris pataria, jog norint pasiekti visišką ramybę – garso iki 71 dB izoliaciją – veiksmingiausia montuoti dvigubą profilių karkasą ir modifikuoto gipsinio pagrindo plokštes derinti su universaliomis sausosiomis statybos plokštėmis.

Apie garso izoliaciją patariama pagalvoti dar būsto projektavimo etape – taip sutaupysite laiko, vietos ir apsidrausite nuo triukšmo ateityje. Visgi jei tenka gyventi būste, kurio projektavimo ar statybos metu nebuvo skirta pakankamai dėmesio garso izoliacijai – neverta nerimauti. Pasirinkę tinkamus garso izoliavimo sprendimus galite reikšmingai sumažinti į bet kokį butą patenkantį išorinį triukšmą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis