170 kv.m sodyba Varėnoje: tradicija ilsėtis romantiškai

Medinės rąstų sienos, nendrinis stogas, kieme – šulinys akmeniniu rentiniu ir natūralių akmenų tvora. Toks ar panašus kaimo sodybos įvaizdis šiandien jau tampa kone tradicinis: turi romantiškų aliuzijų į istorinę praeitį, bet tuo pat metu yra šiuolaikiškas ir modernus, atitinka ekologinius sveiko gyvenimo natūralioje aplinkoje aspektus ir traukia miestiečius neišmatuojama vienkiemių ramybe gražiame Lietuvos kampelyje.

Objekto dosjė:

Tipas – rąstinių sodybos pastatų kompleksas.

Sklypo plotas – 2 ha.

Namo plotas – 170 m².

Gyvenamoji erdvė: I aukštas – svetainė, virtuvė ir valgomasis, svečių kambarys, WC, II aukštas – 3 miegamieji kambariai ir vonia.

Gyventojai – 3 asmenų šeima.

Projekto autorė – dizainerė Ieva Jankūnienė, www.ievosinterjerai.lt.


Augis Narmontas


Augis Narmontas


Panašioje kauniečių vasaros rezidencija tapusioje kaimo sodyboje, įsikūrusioje prie nedidelio ežerėlio Varėnos rajone, lankėmės vieną netikėtai pilką birželio dieną, kai dulksną vis keitė lietus, o lietų – liūtis. Ne pats geriausias laikas fotografuoti jaukią, vasaros poilsiui skirtą užmiesčio sodybą, tačiau su lietuviškos vasaros orais nepasiginčysi, o ir sodyboje mūsų jau laukė šeimininkė bei interjero projekto autorė Ieva Jankūnienė, iš Kauno čia, šįkart trumpam, atvykusi su visa šeima.


Augis Narmontas
Augis Narmontas


Lietus ir debesimis apsitraukęs dangus neužgožė romantikos, jaukumo ir ramybės pojūčio, dvelkiančio šioje atokiau nuo vietinių gyvenviečių, ant nedidelio natūralaus ežero kranto, įsikūrusioje sodyboje su rąstiniu mansardinio tipo namuku nendriniu stogu ir pirtele ant kranto, ilgu mediniu lieptu, vedančiu tiesiai į ežerą, dideliais senais medžiais prie terasos, aplink žaliuojančia veja ir santūriais, apgalvotai suprojektuotais gėlynais, kuriuose jau beveik pradėjo žydėti tradiciniai bijūnai, pakeltų lysvių daržu, jaukiomis poilsio zonomis, įrengtomis prie pat namų bei atokiau pastatytoje rąstinėje pavėsinėje, ir žaidimams bei aktyviam poilsiui skirtomis erdvėmis – kaip tikino šeimininkai, čia visada yra ką veikti, net ir per lietų.


Augis Narmontas


Didžiulę į ežerą atsuktą terasą su patogiais poilsio baldais nuo kaitrios saulės saugo aukšti seni medžiai – rudenį nugenėję jų šakas šeimininkai suformavo gražias, taisyklingas, aplinką puošiančias lajas.


Augis Narmontas


Šlaito nuolydžiui sutvirtinti panaudoti natūralūs rieduliai – visus juos tvarkydami sklypo aplinką šeimininkai rado savo žemėje ir sugalvojo praktišką pritaikymo būdą.


„Kurti interjerą sau visada yra sunkiausia, – pasakodama apie sodybos kūrimo procesą sakė jos šeimininkė ir interjero projekto autorė dizainerė Ieva Jankūnienė. – Tuomet neriboja pasirinkimų galimybės ir konkretūs, apibrėžti reikalavimai. Galima rinktis bet ką, ką tik nori, o tai nuspręsti ne visada paprasta.“ Tačiau sodybos interjeras – specifinė erdvė. Dizainerė tikino, kad jį projektuojant buvo ypač svarbu rasti sąlyčio taškų tarp vietos, aplinkos, eksterjero ir vidaus erdvių dizaino, tad pasirinkimas buvo natūralus ir logiškas. Pagražinta, bet kartu gruboka kaimiško stiliaus estetika, natūralios medžiagos ir išgrynintos faktūros, santūrus, žemiškas koloritas, pagyvintas ryškių floristinių raštų tekstilės akcentais, dizainerei padėjo rasti tinkamą stilistinę pusiausvyrą tarp užmiesčio gamtos vaizdinių, prie jų derančių dizaino sprendimų ir kaimo aplinkoje poilsiaujančių šiuolaikiškų miesto žmonių poreikių.


Augis Narmontas

Senų plytų židinio mūro faktūra natūraliai įsiliejo į medinio namo su atidengtų rąstų sienomis interjerą ir padėjo sukurti skirtingų natūralių faktūrų, išryškinančių jaukią kaimiško stiliaus estetiką, dermę.


Augis Narmontas


Sodybos svetainėje savo vietą rado antikvariniai praėjusio amžiaus vidurio krėsliukai – dizainerė juos restauravo, tačiau išsaugojo originalų masyviais gėlių raštais puoštą gobeleną, puikiai derantį su ciklamenų žiedais dekoruota namų tekstile. O masyvūs minkšti baldai, sukeliantis komforto ir patogumo pojūtį, – viena svarbiausių poilsio sodyboje sąlygų.


Augis Narmontas


Interjerui dekoruoti dizainerė rinkosi natūralias ir kokybiškas medžiagas – prie atidengtų rąstų derino išraiškingos faktūros natūralaus pluošto baldų gobelenus, dažytus grakščius masyvo baldus, erdvę praskaidrino ryškiomis gėlėmis puoštomis romantiškomis užuolaidomis.


„Sodyboje aš romantikė, nors mieste turime modernius namus“, – pasakodama apie savo sukurtą interjerą, pasitarė Ieva. Dėl šios priežasties sodybos aplinkai dekoruoti ji rinkosi atitinkamus baldus bei aksesuarus, tiesa, ne viską iš karto: detales dėliojo po truputį, derino vieną prie kitos ir stengėsi sukurti harmoningą užmiesčio namų įvaizdį. „Kiekvieną kartą važiuodama į sodybą atsivežu vis ką nors nauja, – sakė Ieva. – Net dabartinis virtuvės stalas čia atsirado tik prieš kelias dienas ir puikiai dera prie seniai čia buvusio svetainės staliuko dizaino.“ Pasak dizainerės, pirmiausia reikia pajusti erdvę, kad daiktai patys sustotų į savo vietas, nebūtina visko padaryti iš karto.


Augis Narmontas

Kuriant savo namus, visada yra galimybė pagražinti, pataisyti ar patobulinti. Ir, pasak Ievos, šis procesas nesibaigia jau trylika metų – tiek, kiek šeima turi sodybą.


Iš medžio masyvo pagaminti virtuvės baldai buvo dekoruoti patina, kad įgautų sendintų baldų įvaizdį, – taip dizainerė stengėsi sustiprinti romantika ir jaukumu dvelkiančios erdvės įspūdį.


Augis Narmontas


Kuriant sodybos interjerą praktiškumas ir patogumas buvo ne mažiau svarbūs aspektai už estetinius, todėl virtuvės zonoje suprojektuota visa reikalinga moderni įranga, palengvinanti buitį.


Interjero dizainerė įsitikinusi, kad jaukumo, romantikos ir savų namų pojūtį padeda kurti asmeniškos detalės. Ir nors šeimos sodyboje nedaug daiktų iš šeimos praeities, kaip įprasta dažnoje kaimo sodyboje, Ieva su vyru savo šeimos istoriją pradeda patys. Neatsitiktinai kone visose gyvenamosiose erdvėse – svetainėje, virtuvėje, mansardoje įrengtuose miegamuosiuose – galima pastebėti sienas puošiančių įrėmintų nuotraukų kompozicijų, pasakojančių apie įsimintiniausius šeimos gyvenimo įvykius. Antrajame namo aukšte dizainerė priderino ir keletą autentiškų senovinių atributų – iš metalinių „Singer“ kojelių pagamintas stilingas stalelis grakščiu stikliniu stalviršiu puošia antrojo aukšto laiptų aikštelę, o vonioje eksponuojamas senovinis verpimo ratelis. Tokie elementai natūraliai įsilieja į kaimo sodybos aplinką ir pabrėžia čia kuriamos užmiesčio atmosferos dvasią.


Augis Narmontas


Nusižiūrėk idėją

Senųjų „Singer“ siuvimo mašinų kojos – unikalios ir ypač dekoratyvios, todėl šių antikvarinių daiktų paklausa nemažėja. Sodybos interjero autorė Ieva iš tokių kojelių sukūrė lengvo dizaino elegantišką, prie romantiškos aplinkos derantį stalelį, stalviršiui parinkusi tonuotą stiklą. Grubesnės faktūros, pavyzdžiui, medžio, stalviršis visiškai pakeistų ir baldo stilių, tad rinkdamiesi apdailą įvertinkite savo interjerą.


Augis Narmontas


Derindama gėlėto ir dryžuoto rašto pagalvėles ir namų tekstilę dizainerė sukūrė dinamišką, smagią, bet kartu ir romantišką miegamojo nuotaiką.


Augis Narmontas


Augis Narmontas


Atidengtas antrojo aukšto skliautas išmuštas faktūrišku bambuko audiniu – toks sprendimas padėjo išvengti erdvę sunkinančios medžio apdailos lubų plokštumose ir pabrėžė erdvės natūralumą.


Greta šeimininkų miegamojo įrengtas vonios kambarys baigtas tvarkyti visai prieš fotosesiją. Dizainerė čia stengėsi išlaikyti tokią pačią atmosferą kaip ir visame interjere, todėl gana dideliame kambaryje su stogo nuolydžiu, suteikiančiu erdvei romantikos, netrūksta išraiškingų detalių. Jau vien grakštaus silueto vonia, įkomponuota palei veidrodžiu dekoruotą sieną, iš karto patraukia dėmesį. Prie jos stilistiškai priderinta ir kita santechnikos įranga, natūralaus medžio baldai bei apdailos detalės. O romantišką nuotaiką pabrėžia pro langą atsiveriantis tą dieną aplyto sodybą juosiančio miško ir ežero vaizdas.


Augis Narmontas


Augis Narmontas


Stiklinė vonios kambario siena vizualiai padidino nedidelę erdvę su gana nuožulniu stogo nuolydžiu ir dėl lango atspindžio jame tarsi padvigubino natūralios šviesos kiekį.


Augis Narmontas


Neestetiškas vonios kambario vietas – po langu sumontuotą radiatorių – dizainerė paslėpė po ažūriškomis treliažo rašto grotelėmis, derančiomis prie interjero stilistinės koncepcijos ir padedančiomis sukurti vientisumo įspūdį.


Augis Narmontas


Augis Narmontas


Augis Narmontas


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis