Sodyba su 100 augalų rūšių: kaip susikurti gėlių karaliją FOTO

Prieš 32 metus atsikrausčiusi į 29 arų sodybą Genė Verenienė ėmė kurti svajonių sodą. Dabar čia auga apie 90 rūšių daugiamečių augalų: įvairių tujų, kadagių, rožių, viendienių, lelijų, jurginų, bijūnų ir kitų augalų. Taip pat kiekvieną pavasarį moteris pasėja įvairių vienmečių gėlių, kaip serenčius, petunijas, surfinijas ir pelargonijas.

Alytaus rajone Radžiūnų kaime įsikūrusios sodybos šeimininkė prisipažino kasmet neatsispirianti įsigyti dar bent vieną dekoratyvinį augalą ir naujų gėlių rūšių. Todėl kiekvieną vasarą sodyba atrodo šiek tiek pasikeitusi, daugėja gėlių kompozicijų. Štai praėjusios vasaros pasididžiavimas - didžiažiedis jurginas „Kelvin Floodlight“. Jo žiedai užaugo net iki 27cm skersmens.

Genės Verenienės sodyba
Genės Verenienės sodyba
Asmeninio archyvo nuotr.

Gerų patarimų galima rasti žurnaluose ir internete. Aplinka Verenių sodyboje daugiausia rūpinasi jos šeimininkė. Idėjų, kaip sukomponuoti gėles dažnai semiasi iš įvairių žurnalų, laidų per televiziją ar internete. Patikusias idėjas bandome pritaikyti savo sodyboje. Pavyzdžiui, vidiniame kieme iš perkūnropių ir iš medžio išdrožtos galvos yra padarytas krokodilas. Jo idėją kaip tik pamatė internete.

Genės Verenienės sodyba
Genės Verenienės sodyba
Asmeninio archyvo nuotr.

Taisykles laužyti ne tik galima, bet ir reikia. Genė Verenienė derinant augalus kompozicijose griežtai nesilaiko taisyklių, rekomenduojamų įvairioje literatūroje. Daugumą gėlių stengiasi sodinti pagal aukštį ir spalvas, mėgsta šalia daugiamečių augalų priderinti vienmetes gėles. Žiūri, kad augalai tiktų prie namo, pavėsinės stiliaus. Tačiau svarbiausias principas, kad patiems sodybos šeimininkams aplinka atrodytų graži ir harmoninga.

Renkasi nelepius augalus. Sodybos šeimininkė nesodina egzotiškų augalų, kurie sunkiai prisitaiko Lietuvos klimato zonoje ir reikalauja sudėtingos priežiūros. Pasak moters, yra labai daug gražių ir skirtingų augalų yra tinkančių auginti mūsų klimato sąlygomis. Pavyzdžiui, mažai priežiūros reikalauja dauguma lelijų rūšių, vilkdalgiai, melsvės, bijūnai, šilokai, perkūnropės, jurginai, serenčiai, įvairūs kadagiai ar dekoratyvinės tujos.

Genės Verenienės sodyba
Genės Verenienės sodyba
Asmeninio archyvo nuotr.

Skulptūros ir dekoratyviniai baseinai sodybai suteikia šarmo. Verenių šeima mėgsta natūralias medžiagas, todėl ir sodybos aplinką puošia natūraliomis medžiagomis. Gėlių klombus įrėmino mediniais lankais, dekoratyvia medine tvorele. Taip pat sode yra kelios iš medžio drožtos skulptūros. Viena jų – skulptoriaus A. Zienkos drožinėtas grybas. Be to, sodybos seimininkė gražaus sodo neįsivaizduoja be vandens čiurlenimo. Todėl be dekoratyvinio baseino prie pavėsinės buvo įrengtas tarp akmenų trykštantis vandens fontanas.

Genės Verenienės sodyba
Genės Verenienės sodyba
Asmeninio archyvo nuotr.

Svajonių sodą pirmiausia reikia suplanuoti ant popieriaus lapo. Naujai formuojantiems sodybos aplinką Genė Verenienė pataria, visus norus pirmiausia užsirašytų popieriaus lape. Taip bus lengviau sužiūrėti ar norimi augalai dera vieni su kitais, kokios kompozicijos iš jų gautųsi. Be to, reiktų paieškoti informacijos apie sodinti norimus augalus, ar jiems sklype bus tinkamos sąlygos, kokia jų priežiūra. Kitaip jau įsigijus augalus gali paaiškėti, kad yra netinkamas dirvožemis, drėgmės kiekis sode, ar kitos sąlygos.

Trečdalis sodo – gėlynams. Kad ir kaip norėtųsi sodyboje sukurti kuo gausesnį ir įvairesnį gėlyną, moteris mano, kad turi būti išlaikytas aukso vidurys – gėlėms skirti tik apie trečdalį sodo ploto. Daug estetiškiau atrodo neapkrautas ir suderintai susodintas gėlynas. Taip pat reikėtų iš pat pradžių sodybos sklypą suskirstyti į zonas, kad nebūtų chaoso, o turėtų sau skirtą vietą ir gėlynai, ir vaismedžiai, ir daržovių lysvė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis