Rąstinėje sodyboje – išgryninta poilsio idėja

(1)

Atokiame Rytų Aukštaitijos kaimelyje, prie gražaus ežero prisišliejusiame sklype suprojektuotoje sodyboje, iki smulkmenų išgryninta komfortiško poilsio Lietuvos kaime koncepcija: ekologiškas skandinaviško tipo rąstinis namas pritaikytas ilsėtis tiek vasarą, tiek žiemą, įdiegtos modernios technologijos, padedančios išvengti buities rūpesčių, išsaugotas natūralios kaimo gamtos grožis, sukurta estetiška ir stilinga aplinkos, namo išorės bei interjero darna, leidžianti atsipalaiduoti, pamaloninti akį ir pailsinti protą.

Žurnalas

Prie gražaus Rytų Aukštaitijos ežero nusidriekusiame daugiau nei 20 a sklype projektuoti sodybos namą pakviestas panevėžietis architektas Aidas Balčiūnas pasakojo, kad dėl funkcinės bei stilistinės projekto koncepcijos su šeimininkais – daug dirbančia ir aktyvų gyvenimo būdą mėgstančia miestiečių šeima – sutarta iš pat pradžių: „Sodyba skirta visapusiškai bei kokybiškai ilsėtis gamtoje prie ežero ištisus metus, todėl pasirinkome ekologiško pilnaverčio rąstinio namo koncepciją pradedant konstrukcijomis ir baigiant išorės bei vidaus dizaino sprendimais. Natūralioje aplinkoje sunkiai įsivaizdavome kitokio tipo sodybą...“ – neslepia architektas. Sodybos sklypą šeimininkai įsigijo su parengtu tipiniu medinio karkasinio namo projektu ir net išlietais pamatais, todėl turėjo būti bent minimaliai išlaikyta projekte numatyta forma. Tačiau architektas, pasitelkęs visą išmonę ir statybininkų patirtį, stengėsi, kad rąstinio sodybos namo projektas taptų išskirtiniu dėl savo išorės estetikos ir dėl modernių technologinių sprendimų.

Žurnalas

Pagrindiniame name po terasa ir laiptais suformuotas patogus sandėliukas – pilkas jo fasadų koloritas puikia dera prie rudo pastato atspalvio ir sukuria modernios, stilingos kaimo sodybos vaizdą.

Žurnalas

Sodyboje pastatyti vienodos architektūros pastatai, derantys natūralioje kaimo aplinkoje, – pagrindinis mansardinis namas, svečių namelis ir pirtis, o jiems dekoruoti parinktus sodrius ir tamsius spalvinius sprendimus architektas nusižiūrėjo keliaudamas po Suomiją.

Žurnalas

„Projektuojant sodybos eksterjerą buvo taikomi kai kurie tipiniai tradicinės sodybos trobos sprendimai, tokie kaip nedideli langai, bet projektas įgyvendintas subtiliai improvizuojant šiuolaikiškomis formomis bei detalėmis, todėl atrodo ypač grakščiai, tvarkingai ir pavyzdingai“, – džiaugiasi architektas.

Kaip pagrindinė eksterjero koncepcija buvo pasirinktas skandinaviško tipo pastatų stilius, tačiau tokį pasirinkimą lėmė ne šiuo metu itin madinga šiaurietiško dizaino tendencija ar atsitiktinumas: „Teko studijuoti skandinavų dizaino estetiką – vien su šios sodybos šeimininkais ne kartą vykome į Suomiją susipažinti su namų statybos ir dizaino kultūra, mados ir techninių naujienų tendencijomis ir pan., – pasakojo Aidas Balčiūnas. – Iš ten atsivežėme ir eksterjero dekoro, koloristikos idėjų bei pritaikėme jas prie lietuviškos aplinkos.“

Žurnalas


Prie gražaus ežero įrengtoje kaimo sodyboje svarbiausia – geras, malonus poilsis, todėl šeimininkai atsisakė didelių gėlynų ar daržų, kuriuos nuolat reikėtų prižiūrėti, ir sklype išsaugojo ramybe dvelkiančios natūralios gamtos žavesį.

Žurnalas

Nedidelės pirtelės terasa su stilingais mediniais krėslais – puiki vieta praleisti laiką ramiame ir romantiškame gamtos prieglobstyje.

Žurnalas

Netoli ežero pastatyta nedidelė pirtelė, iš kurios medinių lentelių takelis veda tiltelio link.

Žurnalas

Sodybos kieme – originalus metalinis ugniakuras, kurio idėją architektas taip pat nusižiūrėjo iš skandinavų.

Dviejų aukštų, beveik 170 m² ploto pagrindinis sodybos namas pastatytas atokiau nuo ežero, ant nedidelės kalvos. Iš pietinėje jo pusėje įrengtos erdvios terasos atsiveria puikus vaizdas į tyvuliuojantį ežerą. Tiesa, architektas šiek tiek patobulino pirminį terasos projektą – čia buvo sumontuotos plačios dviejų varčių durys, vedančios į svetainę. „Laikantis pirminio architektūrinio projekto, įrengti ir tipiniai, nedidelio formato kaimiškos trobos langai. Tiesa, kiek galėdami padidinome stiklų prošvaistę, tačiau vis tiek norėtųsi didesnio šviesos srauto vidun, – pasakojo architektas. – Todėl taikėme tam tikrus interjero sprendimus: parinkome vyraujantį baltą koloritą, paįvairintą subtiliu, per dažus persišviečiančiu rąstų faktūros piešiniu, o erdvei pagyvinti pritaikėme ryškesnių, šilumos ir jaukumo suteikiančių dekoro elementų.“

Žurnalas

Iš didelės, saulėtoje pietinėje pusėje įrengtos terasos, į kurią iš svetainės galima patekti per plačias dvivėres duris, atsiveria puikus vaizdas į tyvuliuojantį ežerą.

Žurnalas

Prie dvivėrių terasos durų suformuota kukli, bet komfortiška svetainė. „Čia buvo svarbiausia patogūs, patvarūs ir ilgaamžiai baldai, todėl rinkomės oda aptrauktą minkštųjų baldų komplektą“, – pasakojo projekto autorius.

Žurnalas

Nors sodyboje įrengtas grindinis šildymas, šeimininkai neatsidžiaugia kone pačiame pirmojo aukšto centre įrengtu suomišku lavos akmens židiniu. „Net ir su mažiausiu malkų kiekiu jis dirba savo darbą kaip tikras suomis – skleidžia šilumą lėtai, bet užtikrintai“, – juokavo architektas.

Žurnalas

Sodybos name interjeras buvo kuriamas laikantis užsibrėžtos natūralumo koncepcijos: rąstų sienos nudažytos ekologiškais dažais, pirmojo aukšto grindys išklotos akmens masės plytelėmis, visi baldai pagaminti iš medienos, užuolaidos ir kiti namų tekstilės gaminiai pasiūti iš natūralaus pluošto audinių.

Žurnalas

Nusižiūrėk idėją! Kaimo sodyboje vietoj durų į sandėliuką patogu ir gražu pakabinti languoto audinio užuolaidėles: jos šiek tiek paslepia tamsiojo kambarėlio vidų, tačiau pagrindinei erdvei suteikia minkštumo ir faktūriškumo, padeda kurti romantišką, jaukią nuotaiką.

Žurnalas

Siekiant sukurti komfortišką, praktišką ir funkcionalią kaimo sodybos erdvę, buvo pakoreguotos ir vidinės funkcinės zonos: panaikintos pertvaros ir atskiros svetainės bei valgomojo zonos sujungtos į vieną didelę erdvę, kurią perpus vizualiai dalija platus, atviras koridorius, vedantis nuo pagrindinio įėjimo į namą terasos išėjimo link. Toks sprendimas ne tik sudarė galimybę laisvai judėti sodybos name, nevaržomai bendrauti su kitais šeimos nariais, bet ir padėjo į namą įleisti daugiau natūralios dienos šviesos. 

Žurnalas

Sodybos interjerą projektavęs architektas vidines erdves dekoravo atsižvelgdamas tiek į namo architektūrinę koncepciją, tiek į funkcinę pastato paskirtį bei aplinką, kurioje jis pastatytas. Dėl šios priežasties interjere paliktos atviros, tik baltai nudažytos medinių rąstų sienos, pabrėžiančios kaimo trobos įspūdį ir tęsiančios ekologijos bei natūralumo temą.

Žurnalas

Nors vidinė sodybos erdvė buvo sujungta, vizualinės ribos išliko: visą pirmąjį aukštą į dvi funkcines zonas skiria platus atviras koridorius, vedantis nuo pagrindinio įėjimo terasos durų link.

Žurnalas

Siekiant sukurti stilistiškai vientisą ir praktišką interjerą, visos pirmojo aukšto grindys išklotos sendintomis rudo kolorito akmens masės plytelėmis.

„Dekoro elementai pagrindinėje sodybos erdvėje sugulė savaime: šeimininkai greitai patys pajuto stilių, ir procesas rutuliojasi toliau – kaskart apsilankius sodyboje jos aplinką papuošia kokia nors nauja detalė“, – pasakojo Aidas.

Suformavus vieną didelę atvirą pirmojo aukšto erdvę, svarbiausias dėmesys buvo kreipiamas į virtuvės ir valgomojo zoną: čia gaminamas maistas ragaujamas susėdus prie didžiulio apskrito stalo, čia vyksta linksmi šeimos ir draugų susibūrimai, o smagūs pokalbiai neretai užsitęsia iki paryčių. Palei dvi sienas suprojektuotas funkcionalus ir patogus virtuvės darbastalis su visa reikalinga įranga – prireikus čia be vargo išsitenka net keli virtuvės šefai. Patalpos centre įkomponuotas didžiulis apskritas stalas su kėdėmis iš karto atkreipia į save žvilgsnį – ant stilingų baltų kėdžių vienu metu gali susėsti net dešimt gurmanų. „Rinkdamiesi baldus stengėmės, kad jie stilistiškai būtų artimi pasirinktai sodybos koncepcijai, – pasakojo architektas. – Derinant detales buvo svarbu viską susieti į bendrą stilistinę visumą – sukurti tipišką šiuolaikišką, šviesią, švarią ir jaukią kantri stiliaus sodybos aplinką.“

Žurnalas

Architektas pataria. Siekiant išlaikyti stilistinį vientisumą, virtuvėje, prie darbastalio, esanti siena uždengta stikline plokšte: jos beveik nematyti, o valyti išties lengviau.

Žurnalas

Palei dvi sienas suprojektuotas funkcionalus ir patogus virtuvės darbastalis su visa reikalinga įranga – prireikus čia be vargo išsitenka net keli virtuvės šefai.

Žurnalas
Žurnalas

Šviesos, jaukumo bei kaimiškos realybės pojūtį antrajame aukšte kuria ne

tik rąstinės baltai nudažytos sienos, bet ir romantiška erdvė su stogo

nuolydžiu, o šį įspūdį sustiprina gyvais, spalvingais gėlėtais tapetais

dekoruotos vidinės pertvaros.

Žurnalas
Žurnalas
Žurnalas

Iš svetainės zonos vedančiais mediniais laiptais galima patekti antrąjį, palėpinį, namo aukštą, kuriame suprojektuoti trys atskiri miegamieji, taip pat vonios kambarys ir nedidelis sandėliukas. Architektas Aidas Balčiūnas pasakojo, kad projektiniai namo sprendimai lėmė ir namo mansardos dekoravimo principus. Rąstinės čia paliktos tik išorinės sienos, o vidinėms pertvaroms statyti panaudoti mediniai karkasai. Kaip ir pirmajame aukšte, dėl natūralios šviesos stygiaus rąstinės sienos nudažytos baltai, paliktas tik permatomas medžio faktūros raštas – tai padėjo stilistiškai susieti viso sodybos namo interjerą. Tačiau pertvarinėms karkasinėms antrojo aukšto sienoms dekoruoti parinktas kitoks sprendimas – jos apgalvotai ir tikslingai išklijuotos šviesaus kolorito gyvybingais gėlėtais tapetais, ne tik padedančiais vizualiai pašviesinti aplinką, bet ir sukuriančiais romantišką, atpalaiduojamą, ramia kaimo realybe dvelkiančią atmosferą.

Žurnalas

Antrajame aukšte suprojektuota didelė aikštelė, iš kurios galima patekti į kitus sodybos kambarius – tris miegamuosius ir vonią.

Žurnalas

Antrajame aukšte įrengtame higienos kambaryje patogi kampinė vonia sumontuota palei langą, kad būtų galima mėgautis natūralia užmiesčio gamta.

Žurnalas

Visuose trijuose miegamuosiuose išlaikytas panašus kaip ir visame interjere stilius – estetiška, švari ir jauki kantri interpretacija.

Žurnalas


Spalvų ir jaukaus žaismingumo miegamiesiems suteikia stilinga, iš ekologiškų medžiagų pagaminta ir linksmai nuteikianti namų tekstilė, pabrėžianti sodybos natūralumo bei ekologijos koncepciją bei komfortiško poilsio idėją.

Visuose trijuose miegamuosiuose išlaikytas panašus stilius – estetiška ir jauki kantri interpretacija. Jiems dekoruoti parinkti tik būtiniausi baldai: architektas tikina, kad daugiau čia ir nereikia, nes poilsiaujant kaimo sodyboje į šiuos kambarius užsukama tik nakvoti. Tačiau svarbu, kad miegamųjų vietų sodyboje būtų pakankamai, todėl dviejuose kambariuose buvo įkomponuotos plačios dvigulės lovos, o vaikams skirtoje erdvėje – dvi funkcionalios kušetės, kurias prireikus galima padidinti ir sukurti papildomų miegamųjų vietų.

Žurnalas

Šeimininkams skirtame miegamajame vyrauja sodrus raudonas koloritas: stambūs gėlėti tapetų raštai derinami prie dryžuotos lovatiesės ir vienspalvių užuolaidų.

Nuotraukos – Augio Narmonto ir iš asmeninio projekto autoriaus albumo. Projekto autorius – architektas Aidas Balčiūnas.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

_loadQuiz(13362);

Žurnalas


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis