6 žingsniai, kaip paruošti vynuogienojus žiemai

Vynuogės seniai sėkmingai auginamos ne tik pietinėse, bet ir šiauriau esančiose šalyse. Norint gero derliaus reikia teisingai paruošti vynuogienojus žiemai.

Pirmiausia atskleisime jums vieną gudrybę. Jeigu norite užgrūdinti vynuogienojus ir pagreitinti jų brendimą, pritaikykite metodą, kuriuo naudojasi patyrę vynuogių augintojai. Staigiais judesiais išdaužykite dirvožemį metaliniu laužtuvu maždaug dešimties ar penkiolikos centimetrų atstumu nuo krūmo galvos – taip pažeisite paviršines šaknis. Be to, apipurkškite krūmą kalio monofosfatu (15 gramų 10 litrų vandens).


Pirmas žingsnis: nuimkite nuo vynuogienojų visą derlių


Paskutinės vidutinio ankstyvumo vynuogių kekės turi būti nuimtos iki spalio pradžios. Perkrautas vynuogienojas išeikvoja didelę dalį maistinių atsargų derliui, taip pakenkdamas ūgliams, kurie nespėja subręsti.


Antras žingsnis: palaistykite vynuogienojus


Nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos vynuogienojus būtina laistyti. Augalo šaknų sistema naudoja drėgmę iki pat dirvožemiui įšąlant. Drėgmė turi įsigerti giliai į žemę. Kad vanduo neišbėgtų į šalis, 50–70 centimetrų spinduliu suformuokite žemių pylimėlį. Žiemą vanduo per dirvožemio poras kyla aukštyn garų forma, o šiluma sušildo žemę ir augalo šaknis. Be to, nepakankamai laistant rudenį pavasarį vynogienojas gali lėčiau augti.


Trečias žingsnis: nuimkite vynuogienojus nuo grotelių ir apgenėkite juos


Genėti vynuogienojus reikia kiekvieną rudenį, kitaip jie labai išauga ir sumažėja uogų. Tuo užsiimti galima iki tol, kol temperatūra nesiekia -3 °C. Jeigu temperatūra bus žemesnė, vynuogienojas nusilps.


Pirmiausia iškarpomos visos silpnos ir derliaus nebeduodančios šakos, taip pat visi žali ir nesubrendę ūgliai ir nenukritę lapai. Tuo pat metu iš subrendusios vynuogienojo dalies pripjaustoma skiepūglių pavasariniam šaknijimuisi.


Ketvirtas žingsnis: suriškite ir sutvirtinkite apgenėtus vynuogienojus


Suriškite vynuogienojus į laisvus ryšulėlius ir prispauskite juos prie žemės virvėmis ar spaustukais 10–20 centimetrų aukštyje. Po ūgliais iš anksto paklokite lentų arba sausų eglės šakų. Visa tai galima daryti esant teigiamai

temperatūrai, kitaip vynuogienojų šakos gali išlūžti.


Penktas žingsnis: apipurkškite savo vynuogyną priemonėmis nuo ligų


Apipurkškite vynuogienojus 3–5 procentų geležies sulfatu (300–500 gramų 10 litrų vandens), jaunesniems krūmams naudokite mažesnės koncentracijos tirpalą. Geležies sulfatas – paprasčiausias fungicidas, naudojamas rudenį vynuogienojams ir pumpurams apsaugoti nuo grybelio, taip pat ligų sukėlėjams naikinti.


Šeštas žingsnis: apdenkite vynuogienojus


Neskubėkite uždengti suaugusių vynuogienojų – jiems pirmosios šalnos pavojaus nekelia. Nors jos gali pakenkti žaliems lapams ir ūgliams, tačiau sumedėjusius tik užgrūdins. Vynuoges reikėtų uždengti sausą dieną antroje spalio pusėje, kai jau praėjusios pirmosios šalnos (-5 ar -7 °C), tačiau neigiama temperatūra nesilaiko ištisai.


Vynuogienojams dengti labiausiai tinka oro-sausas metodas. Taip suformuojas optimalus šilumos ir sausumo režimas, neleidžiama vynogienojams apšalti ir iššusti. Dengdami augalus pasirūpinkite, kad „po kailiniais“ atsidurtų visas krūmas – ne tik stiebai ir šakos, bet ir šaknys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis