Kada laikas iškasti česnakus?

Per anksti iškasus česnakus suprastės skonis, o susivėlinus česnakai neilgai išbus. Manoma, kad tinkamiausias laikas iškasti česnakus – liepos vidurys ar pabaiga, priklausomai nuo vidutinės oro temperatūros, kritulių kiekio.

Dar vienas kriterijus – laiškai. Jeigu keli apatiniai laiškai pagelto, vadinasi, laikas iškasti česnakus. Dažnai česnakai kasami liepos 12 d. – tuo metu keli apatiniai laiškai jau būna pageltę. Jei skubėsite kasti anksčiau nei pagelto apatiniai laiškai, atkirsite galvutes nuo maistingų medžiagų. Nebent sudėtumėte česnakų galvutes pastogėje be saulės šviesos – tada jos baigs nokti, prisipildys sulčių ir galės išbūti iki pavasario.


Visa savaite pavėlavus iškasti česnakus, skiltelės ims byrėti, nebebus tinkamos laikyti. Tokių daržovių nebeišgelbėsite – dalį veikiausiai spėsite suvalgyti, o likusios neišbus iki pavasario.


Jei turite mažai daržininkystės patirties, rekomenduojama nuo liepos pradžios kartą per savaitę iškasti po česnako galvutę skirtingose daržo vietose ir kruopščiai apžiūrėti. Prinokusi česnako galvutė atrodo sultinga, skiltelės laikosi tvirtai.


Įsidėmėkite – česnakų negalima rauti, juos reikia iškasti su kastuvu arba su šakėmis. Specialistai pataria kasti česnakus tik šiltu oru, kita vertus, jei užsitęsė sausra, paliekite lysvę likus kelioms valandoms iki kasimo – iš drėgnos žemės česnakų galvutės lengviau išsikas. Jei su žeme atitrūks šaknys, susidarys sąlygos infekcijai.


Shutterstock


Keliose lysvės vietose galima palikti kelias galvutes su žiedynkočiais ir stebėti – kai jie ims pleišėti, trūkinėti, tai reiškia, kad laikas nukasti česnakus.


Šakėmis švelniai pakratykite, kad nuo česnakų galučių nubyrėtų žemės, išdžiovinkite pavėsyje, o paskui galutinai nupurtykite žemes ir nupjaukite (tik neraukite) šaknis. Stiebus arba supinkite į kaseles, arba nupjaukite, palikę 10 cm.

Iškastas česnakų galvutes reikia gerai išdžiovinti. Sudėkite jas sausoje vėsioje vietoje. Galvutes sudėkite laisvai, nesuglauskite, tegu padžiūva savaitę. Jei derlių nukasėte drėgnu laiku, galvutes nutrinkite sausa kempine, o kai išdžius, nukratysite likusias žemes.


Ilgam laikymui atidėkite tik gražias, nepažeistas česnakų galvutes. Jas išdžiūvusias sudėkite į sausą dėžę ir pastatykite tamsioje, sausoje vietoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis