Sodo planavimas žiemą – esminiai aspektai

(1)

Sodo planavimas tikrai nėra lengva užduotis, juk reikia tiek daug išsiaiškinti ir apgalvoti prieš perkant ir sodinant. Taigi žiema, kai darbų lauke likę visai nedaug, yra puikus metas užsiimti informacijos kaupimu ir planavimu.  

Kodėl žiema yra geriausias metas sodo planavimui?


Kadangi darbų lauke šiuo metu beveik nėra ir didžiąją dalį savo laisvo laiko praleidžiame namuose, galima ramiai pradėti ieškoti sodininkystės įkvėpimų internete, žurnaluose bei knygose. Šiuo metu, dėl mažesnio užimtumo, tiesiog aiškiau galima išvysti norimo rezultato viziją savo galvoje, o tada ją belieką perkelti ant balto popieriaus lapo. Turint tokią apčiuopiamą plano formą, artėjant pavasariui, bus paprasčiau pradėti darbus.


Taip pat žiema yra sąstingio metas gamtoje, tad šiuo metų laiku pasimato sodo griaučiai. Žvelgiant į juos galima įvertinti, kas jame nėra iki galo subalansuota, kur norėtųsi pridėti papildomos struktūros arba vaizdinės tekstūros ir pan.


Shutterstock


Nuo ko pradėti?


Bet koks planavimas prasideda nuo vizijos. Prieš imant popierių ir pieštuką į rankas, svarbu aiškiai žinoti, ko norite savo sode, kaip norite jame jaustis, kiek laiko galite skirti jo priežiūrai ir kiek pinigų norite į jį investuoti. Susidėliojus visas šias mintis, galima pradėti.


Braižant savo sodo viziją, labai pravartu turėti sklypo planą. Jį išsididinus ir atsispausdinus, patogu žymėtis tiesiai ant jo. Tokį sklypo planą pirmiausia reikėtų sudalinti funkcinėmis zonomis (fasadinė sklypo pusė, poilsio zona, ūkinė zona), išdėstyti reikalingus statinius, pažymėti jau esančius takus, augančius medžius ir pan.


Kuriant sodo dizainą, patariama vadovautis panašiais principais, kurie yra taikomi dekoruojant namus. Reikia atsižvelgti į proporcingumą, spalvą, tekstūrą, linijas, harmoniją ir žinoma – funkciją.


Shutterstock


Kaip pasirinkti tinkamiausius augalus, takelius, apšvietimą?


Kiekvienas iš šių pasirinkimų yra be galo individualus, tad galima išskirti tik smarkiai apibendrintas gaires.


* Augalai. Kalbant apie augalus, be asmeninio estetinio skonio, norų bei poreikių, dar labai svarbus yra pats sklypo dirvožemio tipas, saulėtos bei pavėsingos vietos, drėgmės kiekis bei vėjuotumas. Jeigu yra planuojamas mažas sodas, dar vertėtų atsižvelgti į augalų augimo greitį bei formą.


* Takai. Takelių medžiagų įvairovė yra iš tiesų gausi, tad renkantis sau tinkamiausią variantą reikia atsižvelgti į estetiką (takeliai harmoningai turėtų derėti su architektūra, tvora bei kitais aplinkos elementais) bei funkcionalumą (kai kurie takeliai turi atlaikyti sunkesnę apkrovą, todėl jie turėtų būti tvirti bei atsparūs, o kitiems takeliams gali užtekti paprasčiausių dekoratyvių akmenėlių arba medienos plokščių).


Shutterstock


Kalbant apie nedidelį sodą, kraštovaizdžio dizaino ekspertai jame nepataria planuoti tiesių takelių. Vingiuojantys takeliai atrodo vizualiai ilgesni, todėl sudaro įspūdį, kad sodas tęsiasi gerokai toliau, nei atrodo.


* Apšvietimas. Sodo apšvietimą padiktuoja augalų bei takelių išdėstymas. Šiandien lauko šviestuvų pasirinkimas yra labai platus, galima rasti šviečiančių trinkelių bei akmenų, klasikinių sodo šviestuvų, itin modernių šviečiančių aksesuarų ir t.t. Tad sau tinkamą variantą atras tikrai kiekvienas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis