Kokie svarbiausi darbai laukia sode bei darže spalio mėnesį

Nors jau įžengėme į antrąjį rudens mėnesį, darbų darže ir sode tikrai netrūksta. Tad kokie svarbiausi lauko darbai laukia spalį?

Svarbiausi darbai darže


* Spalio pradžioje reikia baigti kasti šakniavaisines daržoves (pradėti rekomenduojama nuo ridikų, pastarnokų, griežčių, o tada reikia imtis burokėlių, morkų, salierų, petražolių ir pan.). Taip pat reikia nesuvėluoti ir iškasti vėlyvuosius kopūstus.


* Šis mėnuo yra daržovių skirtų žiemai parengimo ir sandėliavimo metas. Šakniavaisines daržoves reikia kaupuoti ir nešti į rūsį. Tada jas patariama sudėti į dėžes ir susluoksniuoti su smėliu arba vidutinio drėgnumo durpėmis.


* Spalis yra ne tik derliaus nuėmimo metas, bet ir sėjimo laikas. Kad anksti pavasarį galima būtų džiaugtis vitaminų doze, dabar galima pasisėti tokių daržovių, kaip ridikėlių, morkų, burokėlių, salotų bei krapų. Sodinant tokias daržoves rudenį, svarbiausia, kad jos rudenį nespėtų sudygti.


* Mėnesio pradžioje taip pat rekomenduojama sodinti česnakų skilteles, kad iki atšalimo jos išleistų šaknis, bet nespėtų išleisti lapelių.


* Spalį reikia užsiimti šiltnamio paruošimu žiemai. Svarbu iš jo pašalinti visas atliekas (tiek organinės kilmės, tiek neorganinės), nes jose gali likti žiemoti kenkėjai bei ligų sukėlėjai. Jeigu šiltnamyje buvo mulčiuojama, pašalinti reikia ir mulčią. Taip pat reikia kruopščiai išvalyti šiltnamio konstrukciją bei perkasti žemę.


* Tai yra tinkamas metas rūgštaus dirvožemio kalkinimui.


* Dirvą geriausia yra suarti iki lapkričio pradžios, nes nežinia, kada ši gali užšalti.


Shutterstock nuotr.


Svarbiausi darbai sode


* Rudenį reikia užsiimti reguliariu lapų grėbimu. Sugrėbtus lapus galima panaudoti kompostui, mulčiavimui, jautresnių augalų izoliacijai nuo žiemos šalčių ir pan.


* Šiuo metu reikia parengti kompostą žiemai. Lapus ir kitas augalų liekanas patartina susluoksniuoti su mėšlu.


* Spalį rekomenduojama paskutinį kartą nupjauti vejos žolę.


* Derėtų gausiai palaistyti visžalius medžius ir krūmus.


* Spalis yra tinkamas metas sodinti vaismedžius ir vaiskrūmius sode. Kalbant apie vaismedžius, geriausia tokiu metu sodinti obelis ir kriaušes. Kaulavaisius (trešnes, vyšnias, slyvas, persikus bei abrikosus) geriau sodinti pavasarį, nes šie augalai yra mažiau atsparūs šalčiams.


* Tokiu metu galima užsiimti genėjimu. Reikia išpjauti sausas ir ligų pažeistas medžių šakas. Ruduo yra itin geras metas serbentų ir agrastų genėjimui.


* Spalio mėnesį patartina nubalinti vaismedžių kamienus, kad šie žiemą būtų apsaugoti nuo didelių temperatūros svyravimų.


* Medžius spalį taip pat vertėtų patręšti. Kaulavaisius (vyšnias, trešnes, abrikosus, persikus) rekomenduojama purkšti bordo tirpalu, kuris juos apsaugos nuo moniliozės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis