Kaip mėgėjui-sodininkui išvengti klaidų?

Ar yra receptas, kaip be specialistų pagalbos nykų sklypą paversti harmoniją spinduliuojančiu sodu? Taip, ir ne toks sudėtingas, jei sodą pradėsite planuoti tiesiog nuo vejos formos ir laikysitės principo „mažiau yra daugiau“.

Dažnos mėgėjo klaidos

Kaip dažniausiai atrodo mėgėjo įrengtas sodas? Esu tikra, kad jis turi bent vieną iš šių „atributų“:

1) daug ir įvairių vejoje augančių krūmų ir medžių;

2) nors vieną iškąstą kampą su trimis tujomis sklypo gale;

3) „alpinariumą“ (ir kodėl jis toks populiarus pas mus, kur net „nekvepia“ kalnais?) garbingiausioje sklypo vietoje, priešais terasą.

Takeliai veikiausiai iš kelių skirtingų medžiagų, o augalų spalvų ir formų įvairovė veikiau verčia pagreitinti žingsnį nei prisėsti ir atsipalaiduoti.

Trumpai tariant, mėgėjo (nors mėgėjas mėgėjui nelygu – kartais jie turi labiau išlavintą skonį nei specialistas) sodas dažnai primena augalų ir kitų elementų kratinį nei ramybę teikiančią oazę.

Svarbus elementas – veja

Žmogus, įžengęs į sodą, pirmiausia pastebi ne išpuoselėtus gėlynus, brangius augalų kolekcijos egzempliorius, o atviros sodo erdvės, taigi vejos, formą. Jei veja turi formą, kurios linijos aiškios ir dera prie namo architektūros bei reljefo, jei ji yra ne per didelė, kad sodas atrodytų nuobodus, ir ne per maža, kad jaustumeisi suvaržytas, tuomet ji tampa vienu svarbiausių sodą vienijančių elementų.

Visa, kas lieka už vejos, tėra užpildyta erdvė, įrėminanti veją. Tad į augalus iš esmės vertėtų žiūrėti kaip į užpildą, medžiagą, padedančią suformuoti atsvarą tuščiai erdvei.

A.Grabauskienės nuotr.

Laisvos linijos nelygiame reljefe

Jei reljefas nėra idealiai lygus, rinkitės laisvos formos, t. y. vingiuotais kraštais, veją. Vingius darykite išraiškingus, vejos krašto linija neturi priminti neryžtingos keverzonės. Gerai apgalvokite, kur veją susiaurinsite ir kur išplėsite. Susiaurinę veją, galite sustiprinti vaizdo, kuris atsivers už vingio, įspūdį.

Sodas turi išlikti paslaptingas, neturi būti apžvelgiamas vienu žvilgsniu, tik tada jis bus patrauklus ir vilios jį tyrinėti.

Veją stenkitės palikti tuščią, be medžių. Senų medžių grožį atskleiskite įkomponuodami juos tarp gėlynų su derančiais augalais. Visus augalus derinkite prie pagrindinių medžių, be gailesčio atsisakykite tų, kurie juos stelbia. Jei sode auga obelis, venkite šalia sodinti spygliuočius, verčiau ją išryškinkite lapuočiais krūmais ir prie obelų derančiais kaimiško stiliaus gėlynais.

Veją galite įrėminti specialiais bortais (tik nepalikite jų iškištų virš žemės – tai nėra ypatingo grožio elementas) arba takams naudotomis trinkelėmis. Tokie apvadai paryškins kontrastą tarp vejos ir želdynų, bus kur kas lengviau palei kraštus pjauti žolę.

A.Grabauskienės nuotr.

Šiuolaikiško sodo geometrija

Jei siekiate šiuolaikiško sodo įspūdžio, bandykite suformuoti geometrinę (stačiakampio, kvadrato, apskritimo) vejos formą, senus medžius taip pat palikite už vejos ribų, apsodindami želdynais. Tik šiuo atveju reikės pasirūpinti, kad vejos plokštuma būtų visiškai lygi, kitaip išsikreips geometrinės formos.

Geometrinės erdvės neretai geriau dera prie namo architektūros ir ypač tinka mažiems sodams. Dabar labai populiari sodų planavimo tendencija – lengvais, tarsi iš pievų atkeliavusiais augalais apželdintas griežtų geometrinių formų sodas. Toks apsodinimas padeda vizualiai sušildyti griežčiausių formų sodą.

Vis dėlto planuodami erdves ir jų išdėstymą (o čia ir prasideda architektūra), turite pagalvoti, kam naudosite kiekvieną sodo dalį, kaip į ją pateksite, kur reikėtų takų, kokius vaizdus reikėtų paryškinti, o kokius – pridengti. Kokios spalvos, medžiagos, linijos derės prie aplinkos, kokie augalai galės augti atitinkamoje sodo pusėje ar atitinkamame dirvožemyje ir kokią funkciją jie atliks. Kokios turi būti visų elementų proporcijos, kiek visa tai kainuos ir kiek tam reikės priežiūros. Sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti. Bet neabejoju, kad, pasitelkus intuiciją, vaizduotę ir nebijant eksperimentuoti, atsakymus į daugelį klausimų galima rasti patiems.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis