Šaltojo sezono darbų atmintinė

Pateikiame darbų atmintinę, kuri pravers ir pradedančiajam, ir patyrusiam sodininkui.

Lapkritis

Darbai, kuriuos reikia nuveikti lapkričio mėnesį išties svarbūs. Juk reikia tinkamai paruošti augalus žiemai, kad neapšaltų.

Tai gi, pirmiausia apkarpykite krūmus, kurių ūgliai žiemą nušąla. Sugrėbkite paskutinius lapus, surinkite nukritusius vaisius, papurenkite žemę po medžiais. Tačiau po naujais sodinukais ir daigais, žemę stipriai supresuokite, kad šaltis jų neiškilnotų.

Shutterstock nuotr.

Po pirmo šaltuko būtinai mulčiuokite augalus. Glaustašakius visžalius augalus geriausia nestandžiai apvynioti virve, kad sniegas neišlaužuytų šakų. Būtina pridengti šalčiui jautrius augalus ir jaunus mažus sodinukus.

Augalus gėlinėse suneškite į nešildomas, tačiau sausas patalpas, kad jie tinkamai peržiemotų ir atėjus pavasariui galėtų vėl džiuginti savo žiedais. Priklausomai nuo augalų veislės, jeigu reikalinga nukarpykite senus ūglius, kad pavasarį netrukdomai galėtų želti nauji. Jeigu augalai lieka lauke, juos tiesiog gausiai uždenkite.

Galite genėti vasarą žydinčius augalus. Apriškite jautresnių vaismedžių kamienus, nuo senesnių medžių kamienų nugramdykite atsilupusias žievės atplaišas, baltinkite kamienus. Išpjaukite atžalas. Vaismedžius geriausia mulčiuoti 10-15 cm storio durpių smulkintų žievių
sluoksniu.

Shutterstock nuotr.

Prieš didesnius šalčius mulčiuokite braškes, žemuoges.

Gruodis

Jeigu reikia pabaikite lapkritį pradėtus darbus. Mulčiuokite augalus, denkite šalčiams jautresnius, genėkite nereikalingas atžalas.  Gausiai pasnigus nuo visžalių augalų, ypač nuo glaustašakių nupurtykite sniegą. Apriškite vaismedžius, nubalinkite kamienus, taip vaismedžius apsaugosite ir nuo pašalimo ir nuo nekviestų svečių – zuikių.

Shutterstock nuotr.

Jeigu sniego mažai arba jo išvis nėra, papildomai uždenkite braškes, nes kitaip jos gali nušalti.
Tinkamas laikas šalinti senus sodo augalus.

Jeigu planuojate įsirengti sodą, puikus metas iškasti duobes pavasariniam sodo sodinimui.
Galite užbarstyti kalkinių medžiagų ant rūkščios vejos dirvos.

Gausiai pasnigus reikėtų nupurtyti sniegą nuo visžalių augalų. Patikrinkite ir apžiūrėkite, ar uždengtų augalų dangos nenuplėšė vėjas, ar ji vis dar saugo uždengtą augalą.

Shutterstock nuotr.

Jeigu sniego daug, kad nenulaužytų augalų, juos papraščiausiai papildomai apsukite vielos tinklu.
Taip pat ne per vėlu balinti kamienus.
Shutterstock nuotr.

Jei oras šaltas ir mažai sniego reikėtų papildomai uždengti daugiametes lauke augančias daržoves ir kitus augalus.

Mėnesio pabaigoje visžalius augalus ir pietinę vaismedžių kamieno pusę pridenkite nuo saulės, nes kitaip saulė juos nudegins. Patikrinkite, kaip žiemoja į patalpą įnešti augalai. Kaip laikosi jurginų šakniagumbiai.

Po atlydžio patikrinkite daigus, ar jie neiškilnoti, kaip laikosi jauni sodinukai, ar nenuplautos žemės nuo jų. Jeigu reikia dar pamulčiuokite.

Jeigu norite dauginti dekoratyvinius augalus, mėnesio pabaigoje, kai dienos nebus šaltos, prisikarpykite dekoratyvinių augalų ūglių ir padėkite juos rūsyje.

Visžalius augalus, kurie auga visiškoje saulėje papildomai pridenkite nuo kaitrios saulės, nes kitaip jie nudegs. Tam puikiai tinka ir paprasta daržo plėvelė.

Pats laikas sodinti ilgos vegetacijos vienmetes gėles. Vazonėliuose ant palangės galite sodinti pomidorų, paprikų taip pat porų ir salierų sėklas.

Shutterstock nuotr.

Jeigu oras leidžia genėkite lapuočius medžius. Karpykite ir formuokite gyvatvores. Jeigu formuojate pušis išskinkite pumpurus.

Shutterstock nuotr.

Pririškite ir ištiesinkite sniego išlankstytus augalus. Jeigu turite per žiemą kauptų pelenų išbarstykite juos po medžiais ir krūmais.

Mėnesio pabaigoje iš slėptuvių į lauką išneškite gėlines su augalais, kad žemė atšiltų ir pradėtų sprogti augalai. Tačiau jaunus ūgliukus saugokite nuo kaitrios pavasario saulės.

Kai iš žemės išėjo visas įšalas (tiksliau, kai jau pradeda tekėti sula iš beržų) galite sodinti lapuočius, atidengti žiemai uždengtus augalus, galima pradėti sodinti nelepius augalus.

Shutterstock nuotr.

Pats laikas dauginti augalus atlankomis ir sumedėjusiais auginiais. Mėnesio pabaigoje genėkite obelis, vynmedžius, šilauoges. Išpjaustykite senesnes uogakrūmių šakas.

Agrastų krūmus galite apipilti verdančiu vandeniu ir apibarstyti medžio pelenais, taip juos apsaugosite nuo ligų.

Sėkite vienamečių gėlių sėklas. Pikiuokite vasario mėnesį pasodintų gėlių daigus. Į vazonus sodinkite daržoves.

Shutterstock nuotr.

Jeigu mėnesio pabaigoje šilta, ruoškite lysves daržui. Galite sodinti svogūnus, pupeles, daržo žirnius. Šiltnamiuose galite sodinti žiedinius ir ropinius kopūstus, salotas, porus, špinatus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis