Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.

Nudengimas. Vynmedžių nudengimas yra itin atsakingas momentas, nes šie augalai yra jautrūs pavasarinėms šalnoms. Specialistai paprastai rekomenduoja neankstinti vynuogių vegetacijos, o jei yra galimybė, ją netgi vėlinti. Vynmedžių augintojai puikiai žino, kad patys pirmieji pumpurai ir ūgliai yra svarbiausi, nes jie duoda geriausią derlių. Deja, dažnai nutinka taip, kad juos nušaldo šalnos.

Žinoma, nušalusių ūglių vietoje išauga pakaitiniai, tačiau jie tokiu geru derliumi nebe pasižymi. Taigi reikia labai stengtis išsaugoti pirmuosius pumpurus ir daigus. Jeigu žiemai vynmedžiai buvo uždengti, atidengimo nereikėtų skubinti. Tai daryti reikėtų palaipsniui, po truputi pratinant augalą prie pasikeitusių oro sąlygų bei saulės spindulių arba tai daryti debesuotą dieną.

Shutterstock

Apsauga nuo šalnų. Dar vienas atsakingas vynmedžių auginimo momentas – gegužės pradžios šalnos. Sugrįžusios šalnos gali padaryti nemažai žalos būsimam derliui. Nedidelį vynuogyną nuo jų apsaugoti galima medelius laikinai apdengiant, bet toks apsaugos būdas geriausiai tinka tuomet, kai vynuogių šakos dar nepritvirtintos ant atramų. Dideliuose vynuogynuose apsaugai nuo gegužės pradžios šalnų dažniausiai yra pasitelkiamas purškimas arba dirbtinio rūko sudarymas.

Apsauga nuo ligų. Atidengus vynmedžius, kai ant jų šakų dar nepabrinko pumpurai, juos reikėtų apipurkšti vario sulfato tirpalu. Pavasarį purškimui yra naudojamas maždaug 3 % vario sulfato tirpalas, nes didesnė jo koncentracija gali pakenkti pumpurams. Toks apipurškimas yra svarbus tuo, kad jis vėlina vegetacijos pradžią ir taip pat padeda apsaugoti medelius nuo ligų užkratų. Šiuo laikotarpiu vynmedžius tinka apipurkšti ir geležies sulfatu. Geležies sulfatas veiks kaip fungicidas. Tačiau svarbu atminti, kad geležies sulfato koncentracija turėtų būti mažesnė nei vario sulfato, maždaug 2%.

Shutterstock

Formavimas. Gegužės mėnesį, kai vynmedžiai pradeda intensyviau augti, reikia imtis jų genėjimo. Medelių formavimas – pati svarbiausia vynmedžių priežiūros darbų dalis. Pavasarinio genėjimo metu yra pašalinami nereikalingi ūgliai, kad medelis tausotų energiją ir skirtų ją saldžiam ir gausiam uogų derliui auginti. Šiuo metu reikia šalinti tuos ūglius, kurie yra be žiedynų bei tuos, kurie nereikalingi formavimui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis