Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką

(1)

Tvarkant aplinką kasmet tenka imtis vis tų pačių darbų. Rutina nusibodo? Tai nereikia į ją pasinerti.

Poilsio oazė: mažesnė ir jaukesnė


Uždara erdvė. Mažoje erdvėje, kurią įrėmina augalai ir lauko baldai, ilsėtis jaukiau nei per visą sklypą nusidriekusioje vejoje. Įsirengti mielą slaptą užkaborį nesudėtinga: tereikia pasisodinti greitai augančių vijoklinių augalų, aukštaūgių vienmečių gėlių ar dekoratyvių krūmų.


Dangus yra beribis. Net balkone keletas vazonų su gėlėmis ir prieskoninėmis žolėmis bei patogiai įrengta vieta pasėdėti suteiks galimybę smagiai leisti laiką lauke – ir visai nesvarbu, kad vietos čia labai stinga... Užtenka pakelti akis aukštyn – dangus juk yra beribis.


Laužavietė. Masyviam sumūrytam lauko židiniui įrengti reikia nemažai vietos. O juk prie ugnies galima susėsti ir įsirengus nedidelę apvalią laužavietę – tai sukurs jaukesnę aplinką ir kainuos gerokai pigiau.


Individualumo paieškos. Namų interjerą susieję su aplinka gausite nepakartojamą, unikalų rezultatą. Apželdinant balkoną ar terasą šiuo metu madinga išsaugoti interjero stilių – spalvinę gamą, linijas, priderintus aksesuarus. Taigi kieme jausitės taip pat patogiai, kaip ir namuose.


Miniatiūrinis peizažas. Jis suteikia galimybę išreikšti savo stilių net ir nedideliu mastu – jei teturite poros kvadratinių metrų balkoną. Ant jo krašto galima pakabinti tradicinį lovelį, tačiau bus originaliau, jei įkomponuosite florariumą ar vazone susodintą egzotiškų atogrąžų augalų kompoziciją – jie tikrai neužims daug vietos, bet sukurs išskirtinę nuotaiką.


Augalai: minimalizmas ir čia taria savo žodį


Užtenka vieno krūmelio. Atsiradus įvairių veislių žemaūgiams krūmeliams nesunku mažas sklypo erdves apsodinti budlėjomis, pūsleniais, veigelėmis. Net visai mažučiame kiemelyje jie išsiskirs santūria elegancija ir atrodys žaviai.

Žaisminga tekstūra. Pagyvinkite kraštovaizdį išraiškingos tekstūros augalais. Vienmečiai ar daugiamečiai augalai, tokie kaip eraičinai, japoniniai blužniapaparčiai, karališkosios begonijos, vilnotosios notros gerokai pralenkia net ir žydinčius augalus, mat jų lapai nepaprastai dekoratyvūs.


Nevarkite su vienmečiais. Vazonuose pasodinti augalai gali tapti puikiu spalviniu akcentu. Itin įspūdingai atrodys nedideli medeliai ar krūmai – indas dar labiau išryškins augalo siluetą. Tarp daugiamečių sodo augalų masyviuose vazone gerai jausis ir nemaži, tačiau išties kompaktiški augalai, pavyzdžiui, plaštakiškieji klevai, Mejerio alyvos, krūminės rožės.


Sukulentai. Tiems, kas namuose mėgsta auginti kaktusus, lauke neretai smagiausia puoselėti kitus sukulentus, juolab kad kai kurie jų ten sėkmingai žiemoja ir nepridaro daug vargo savo šeimininkams. Juk šių augalų priežiūra nesudėtinga, o dermė su akmenimis – išskirtinė.


Naujas požiūris. Nuo seno auginamos gėlės (hibiskai, alyvos, ežiuolės, saulėgrąžos ir gausybė kitų) dabar vėl sulaukia gėlininkų dėmesio, nes selekcininkai išveda naujų veislių, kad labiau atitiktų šiuolaikinius kraštovaizdžio formavimo principus.


Vazonai: paliesti bėgančio laiko


Daugiau natūralumo. Madingos blyškesnės tiek lauko baldų, tiek vazonų spalvos – tarsi paliestos bėgančio laiko. Grubi apdaila, įtrūkimai dabar labiausiai prikausto dėmesį. Augalai turėtų būti kontrastingų spalvų ir išraiškingų lapų, kad išryškintų rustikos elementų žavesį.


Paskirties pokytis. Vietoj vazonų naudojami patys įvairiausi namų ūkio rakandai ne tik padeda taupyti pinigus, tausoti aplinką, bet ir tampa unikaliais eksterjero akcentais. Prieš atsikratydami, rodos, jau atitarnavusių daiktų, pagalvokite apie tai, kaip galima pakeisti jų paskirtį. Į prakiurusį kibirėlį ar niekam nebereikalingą bidonėlį priberkite dirvožemio ir auginkite šilokus, šilropes ar kitus sukulentus. Augalams tiks ir kiti cinkuoti indai, karučiai, vielinės, metalinės ar pintos dėžės.


Valgomos gėrybės: dekoratyvioji nauda


Kūrybiškas požiūris į daržą. Jau ne vieni metai tarp gėlynų įprasta įkomponuoti daržovių lysvę, tačiau šįmet pabrėžiamas lenktų formų dekoratyvumas ir patariama vietoj stačiakampės lysvės formos rinktis, tarkim, ovalią. Tarp daugiamečių gėlių puikiai derės ne tik bazilikai, salotos, šalavijai, bet ir kopūstai, burokėliai ar pomidorai – juk jų lapai išties dekoratyvūs. Kaip ir gėlės, daržovės gali augti cinkuoto metalo ar keraminiuose induose – šie išryškins jūsų pasirinktą kraštovaizdžio stilių.


Spalvingi ir išraiškingi. Renkantis, kokias daržoves ar prieskonines žoles auginti, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų lapai ir vaisiai būtų spalvingi, išraiškingų formų. Yra įvairiausių veislių paprikų ir pupelių, pomidorų ir salotų, dekoratyvumu tikrai nenusileidžiančių „nenaudingiems“ augalams, – tereikia įžvelgti ne vien mitybos naudą.


Žemaūgiai vaismedžiai. Vis populiariau sklype užsiauginti ne tik daržovių, bet ir vaisių, nes jau nebereikia skirti didelio ploto daug vietos užimantiems medžiams. Žemaūgių veislių obelys ar kriaušės suformuoja vos poros metrų aukščio ir nedidelės apimties vainikus, o derlių sunokina tikrai įspūdingą. Be to, ne viskas paremta nauda – medelis dėl savo silueto ir lapų tekstūros tampa pagrindiniu kraštovaizdžio kompozicijos akcentu.


Specialisto nuomonė: kopijuokime tik gamtą!


Lietuvos edukologijos universiteto Botanikos katedros vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė:

„Mados, mados... Kasmet keičiasi. Jas išmanydami, kiekvienas galime surasti ir savo aplinkoje pritaikyti vieną ar kitą detalę. Siūlyčiau pasinaudoti tik idėja – jokiu būdu nekopijuokite augalų derinių. Visada prisiminkime savo krašto klimato sąlygas: ne viskas, kas auga prie Viduržemio jūros, veši pas mus. Būkime kūrybingi ir kopijuokime tik gamtą! Tada būsime ir madingi, ir originalūs. Malonu, kad augalai nebegrupuojami į gėles, auginamas aplinkai puošti, ir daržoves, vartojamas maistui. Tai aš suprantu kaip raginimą susikurti gražią, harmoningą aplinką visur: ir darže, ir balkone, ir gėlyne. Kiekvienas augalas yra gamtos stebuklas. Pasirinkime juos atsižvelgę į savo poreikius, estetikos sampratą. Nebekolekcionuokime augalų, o turėkime tik tiek ir tik tuos, kurie dera mūsų gyvenamosiose erdvėse“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis