14 idėjų, kur sode galima panaudoti bananų žieves

(4)

Bananų žievės sode gali padaryti stebuklus. Štai 14 jų panaudojimo būdų, apie kuriuos turėtumėte žinoti!

Bananai yra puikus fosforo ir kalio šaltinis mums, o jų žievėse yra tų pačių medžiagų, kuriomis galime palepinti augalus. Jos greit pūva, tad tiesiog jas supjaustykite ir suberkite į duobutes, į kurias sodinsite pomidorus ar paprikas. Taip pat bananų žieves galite naudoti kaip organines papildomas trąšas daugumai sodo ir daržo augalų.


1. Kaip purškiamas trąšas

Augalų maitinimas bananų žievėmis nėra bobučių pasakos. Yra praktinių priežasčių, kodėl daug žmonių naudoja šį superproduktą vietoj cheminių trąšų. Bananų žievės greitai pūva, todėl jas užkasus, į dirvą patenka daug vertingų maistinių medžiagų. Jūs taip pat galite pasigaminti iš žievių purškiklį, kuriuo galite apipurkšti augalų lapus.


2. Pasigaminkite komposto ištrauką

Jei neturite komposto krūvos, tai neturėtų jums užkirsti kelio patręšti sodo savos gamybos organinėmis trąšomis – tiesiog įmeskite kelias bananų žieves į kibirą vandens ir palikite kelioms dienoms. Gausite mineralais praturtintą bananinę „arbatą“, kuri praturtins gėlių ir daržovių lysves maistinėmis medžiagomis ir užtikrins vešlų jų augimą.


3. Žydintiems augalams

Bananų žievėse yra didelė kalio koncentracija, o būtent kalio reikia augalams, kad jie suformuotų didelius ir ryškius žiedus. Kalis taip pat pagerina maistinių medžiagų ir vandens apytaką augalų ląstelėse ir apsaugo juos nuo ligų. Tai leidžia augalams pasiruošti pumpuravimosi fazei. Ypač žydintiems augalams tinka fermentuotų bananų žievių mišinys.


4. Praturtinkite dirvą

Tiesiogiai patręškite sodo ir daržo dirvą, įkišę į ją kelias banano žieves. Iškaskite apie aštuonių centimetrų gylio duobutes ir sumeskite į jas žieves. Meskite jas išverstas į viršų ir užberkite žemėmis. Po kurio laiko jos pradės išskirti maistines medžiagas, tokias kaip geležis, kalcis, kalis ir fosforas.


5. Pasigaminkite spąstus vaisinėms muselėms

Ši priemonė tiks ne tik nuo vaisinių muselių, bet ir nuo kitų skraidančių vabzdžių!


Jei namuose prisiveisė vaisinių muselių, bet jūs nenorite jų naikinti toksiniais būdais, geriausias sprendimas jums bus bananai su žievėmis. Supjaustykite juos, sudėkite į plastikinę talpą ir užpilkite obuolių actu. Pradurkite dangtyje kelias skyles – jos turi būti tokio dydžio, kad tilptų vaisinės muselės. Acto ir bananų kvapas jas pritrauks, jos sulįs pro skylutes, įkris į skystį ir žus. Šiais spąstais gal ir nesugausite visų sodo muselių, bet tikrai pavyks atsikratyti daugumos.


6. Amarų kontrolė

Svarių įrodymų nėra, bet pabandyti galite! Supjaustykite bananų žieves arba naudokite džiovinto banano griežinėlius. 2,5–5 cm dydžio bananų žievių gabalėlius ar džiovintus bananus apibarstykite aplink pažeistą augalą arba įkaskite aplink jį. Užuodę prinokusių bananų kvapą, amarai išnyks.


7. Pridėkite į kompostą

Bananų žieves mikroorganizmai greitai suskaido, jos gana greit suyra, todėl vienas iš geriausių būdų jas panaudoti – sudėti į komposto krūvą. Svarbiausia prieš dedant jas supjaustyti arba išmirkyti, kad jos pusiau suirtų. Nedėkite jų nepjaustytų, kitaip pritrauksite gyvūnus. Pūvantys bananai praturtins jūsų kompostą kaliu ir fosforu.


8. Priviliokite drugelius ir paukščius

Priviliokite į savo sodą paukščius ir drugelius – pridėkite prinokusių bananų žievių ant iškeltos platformos. Galite supjaustyti žieves gabalėliais ar pradurti kelias skylutes, kad vaisius atrodytų patraukliau ir būtų prieinamesnis vabzdžiams. Bananai taip pat gali pritraukti bites, vapsvas ar vikšrus, todėl svarbu žieves sudėti ant iškeltos platformos virš augalų. Taip pat nepamirškite jų nuimti prieš saulėlydį, kitaip pritrauksite dar ir naktinius kenkėjus.


9. Trąšos oriniams augalams

Daugiamečiai epifitai, tokie kaip epifitiniai paparčiai ar plačragiai, neturi šaknų ir neauga dirvoje. Jie auga ant įsišaknijusių augalų kamienų ir visas maistines medžiagas gauna iš oro. Juos galima purkšti iš bananų žievių pagamintu purškikliu – taip jie gaus reikalingą dozę maistinių medžiagų išgyvenimui ir augimui.


10. Patręškite augalus bananiniu actu

Rūgštingą dirvą mėgstantiems augalams, tokiems kaip gardenijos, rododendrai, šilauogės ir azalijos, labai tinka bananų actas – juos reikia trumpai apipurkšti. Nedideliais kiekiais naudojamas actas padidina rūgštingumą ir geležies kiekį dirvoje, todėl rūgštį mėgstantys augalai geriau auga ir užsiaugina sveiką lapiją. Pradžiai reikėtų susifermentuoti bananų žievių. Jei mišinys skleidžia labai stiprų acto kvapą, atskieskite jį tokiu pat kiekiu vandens, kad jis nenudegintų augalų.


11. Paruoškite daržo lysves

Kadangi bananų žievės turi daug maistingų medžiagų ir yra puiki trąša, jos labai praturtina dirvą ir tinka ruošiant lysves. Supjaustykite jas ir sumeskite į sukastą ar išartą dirvą. Jos paspartins mikrobų dauginimąsi ir paskatins naudinguosius gyvius purenti žemę ir pagerinti jos kokybę. Svarbiausia jas giliai užkasti, kitaip jos pritrauks kenkėjus, tokius kaip kurmiai ir kiškiai.


12. Įkurdinkite orinį augalą ant banano žievės

Dekoratyvinį orinį augalą įkurdinkite ant banano žievės. Paslėpkite žievę po mulčiu ar samanomis ir uždėkite ant jos visą augalą. Žievė bus kaip kompostas – irdama išskirs daugybę augalui naudingų maistinių medžiagų.


13. Patręškite pomidorus

Jei norite, kad pomidorai vešėtų ir nokintų gausų derlių, nepamirškite jų patręšti bananų žievėmis. Bananų žievės praturtina dirvą kaliu, geležimi ir kalciu, todėl pomidorai visą sezoną bus aprūpinti maistu.


14. Patręškite sėjinukus

Smulkiai supjaustykite kelias bananų žieves ir užkaskite į žemę, šiek tiek giliau nei paviršinis lysvės sluoksnis, arba sėjinukų vazonėlių dugne. Tai jauniems daigams užtikrins reikalingą maistinių medžiagų kiekį. Svarbiausia, kad sėklos ar daigai sodinimo metu tiesiogiai nesiliestų prie žievių, nes jos gali nudeginti jų gležnas šaknis ar kitaip joms pakenkti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis