Sumanūs būdai, kaip kiaušinių lukštai gali pasitarnauti jūsų sklype

Kiaušinių lukštai – maistinės atliekos, kurių sudėtyje yra nemažai mineralų ir proteinų. Kadangi net 90 proc. lukštų sudėties sudaro kalcio karbonatas, ši medžiaga gali pasitarnauti įvairiuose sodininkystės darbuose. Pristatome 8 būdus, kaip juos galima panaudoti nuosavame sklype.

Kiaušinių lukštų daigykla. Kadangi kiaušinių lukštai yra skaidūs, jie gali tapti atliekų nepaliekančiomis daigyklomis, kurias vėliau bus galima sodinti tiesiai į žemę. Tokią daigyklą pasidaryti yra visiškai paprasta. Pirmiausia reikia pašalinti smailiąją kiaušinio dalį ir išvalyti kiaušinio vidų (valymui tinka paprastas karštas vanduo); po to reikia pradurti nedidelę skylutę apatinėje kiaušinio dalyje, kad vanduo galėtų ištekėti iš indelio; tada telieka kiaušinio vidų užpildyti substratu ir jame pasėti sėklas. Tokias daigyklas patogu laikyti sudėjus atgal į kiaušinių dėžutę.


Shutterstock


Sudedamoji komposto dalis. Kiaušinių lukštai yra greitai yranti medžiaga, todėl ją tinka dėti į kompostą. Kompostą lukštai praturtina kalciu bei kitomis mineralinėmis medžiagomis, kurios yra reikalingos augalų augimui. Jeigu norite, kad jie suirtų dar greičiau, pirmiausia juos reikia išdžiovinti, sutrupinti ir tada dėti į kompostą.


Shutterstock


Kovos priemonė su daržo kenkėjais. Sutrupinti kiaušinių lukštai yra gan aštrūs, todėl jie gali pasitarnauti kovojant su tokiais daržo kenkėjais, kaip šliužais bei sraigėmis. Sutrupintus kiaušinių lukštus reikia paberti aplink kenkėjų mėgstamus augalus, jie veiks kaip apsauginis barjeras, nes ant lukšto užšliaužęs kenkėjas sunkiai susižeis.


Shutterstock


Maistinė medžiaga gerinanti pomidorų augimą. Geram pomidorų augimui yra itin reikalingas kalcis. Kalcis gali padėti išvengti dažnų pomidorų ligų, todėl persodinant pomidorus į jų augimo vietą, rekomenduojama į duobutės apačią įberti šiek tiek smulkintų kiaušinių lukštų.


Shutterstock


Priemonė laiškinių česnakų augimo pagerinimui. Laiškiniai česnakai, taip pat kaip pomidorai, labai mėgsta kalcį. Jeigu laiškinius česnakus auginate vazonuose, kiaušinių lukštus labai tinka naudoti kaip mulčią.


Mulčias. Kiaušinių lukštus tinka naudoti kaip mulčią. Kiaušinių lukštų mulčias gali būti naudojamas ir kaip apsauginė, ir kaip dekoratyvinė priemonė.


Shutterstock


Medžiaga dirvos rūgštingumui neutralizuoti. Ypatinga kiaušinių lukštų savybė – dirvos rūgštingumo neutralizavimas. Daugumai daržo augalų netinka rūgštus dirvožemis, kalcis esantis lukštuose gali pakelti dirvožemio pH, kitaip tariant, jį neutralizuoti.


Shutterstock


Lesalas paukščiams. Kalcis pravartus yra ne tik žmogui bei augalams, bet ir kieme ar sode apsilankantiems paukšteliams. Į lesyklėles (ypač žiemą) galima įberti šiek tiek smulkintų lukštų, kurie paukščiams suteiks kalcio. Taip pat smulkintais lukštais galima maitinti ir vištas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis