Takai sode: aštuonių skirtingų medžiagų panaudojimo būdai

Takelius dekoruojame akmenukais, bet taip pat galime panaudoti pjaunamos vejos takus, kurti juos iš medžių žievės, akmens skaldos, smulkaus granito ir žvyro, betono plokščių ar trinkelių bei klinkerinių plytų ar skalūnų.

Pjaunamos vejos takai atrodo subtiliai, bet juos dažnai reikia šienauti, o po intensyvaus lietaus jie tampa purvini. Tam pravarti ritininė veja – ją galima gan greitai paruošti ir vaikščioti tik paklojus.

Takai iš medžių žievės mažai atsieina ir taip pat lengvai daromi. Tačiau jais nepatartina dekoruoti didelio ploto. Per daug medžių žievės neatrodys estetiškai, o ir bus nepraktiška, nes kas keletą metų reikia atnaujinti dėl to, jog apatiniai paklotos žievės sluoksniai ima pūti.

Iš akmens skaldos, smulkaus granito ir žvyro įmanoma sukurti skirtingų atspalvių takus. Jiems nereikia daug investicijų, o ir tinka tiek išpuoselėtiems, tiek mažiau prižiūrėtiems sodams. Išvardintų medžiagų pagalba galima suformuoti bortelius, užtvaras. Tai naudinga ir tam, kad takai neprarastų formos, neišplistų. Tokio tipo takams kloti tinka į žemę įsmeigtos puvimui atsparios medinės lentos, metaliniai apvadai, betoninės trinkos, klinkerinės plytos, skalūnų pertvaros su išlygintais kraštais. Yra viena gudrybė, jei nenorite formuoti kraštų – norint ištiesinti takų pakraščius juos galima palyginti kastuvu palei įtemptą virvę. Be to, daug žmonių mėgsta šalia tako kloti smulkius akmenukus, nes jie lengvai prikimba prie batų ir tuomet įėjus į sodo namelį ar sodybą subraižo grindis.

Betono plokščių ar trinkelių. Kvadratinės formos plokštės padeda sukurti geometrinių formų ornamentų. Trinkeles svarbu priderinti prie visos aplinkos dizaino. Pavyzdžiui, tarp lysvių patogiau kloti skirtingų geometrinių formų trinkeles, nebijoti pasirinkti ir pamaišyti su keliais skirtingais raštais ar dydžiais. Jei naudosite platesnes trinkeles, jūsų sodas vizualiai padidės. Taip pat yra galimybė naudoti granito trinkeles, tačiau tai gan brangi medžiaga ir nutiestas paviršius nevisuomet būna lygus, bet pasižymintis patvarumu.

Klinkerinės plytos populiarios vietovėse, kur klimatas šiltesnis. Tad mūsų šalyje rekomenduotina rinktis šalčiui atsparias plytas. Jų taip pat būna įvairių spalvų, tad taip galima sukurti įvairius raštus, pasitelkus skirtingus atspalvius, sodo takelius paversti žaismingais ar minimalistiškais.

Skalūnas yra gamtinė medžiaga. Nors ši medžiaga yra kiek brangesnė, bet ji idealiai tinka didesniems plotams dekoruoti. Tiesa, pigiau atsieis skalūnai, kurių kraštai nėra apipjauti, o vingiuoti.

Populiariausias būdas dekoruoti takus tarp lysvių – akmenys. Tam galima pasitelkti tiek smulkius, tiek didesnius akmenis. Prie jų tinka ir mediniai skersiniai.

Be to, yra dar vienas būdas – tai klojinys iš impregnuotų medinių trinkų, kurias sudaro apskritos arba keturkampės trinkos. Dažniausiai jos būna supjaustomos 15-20 cm gabalais, o vėliau impregnuojamos. Visgi jie daugiau atlieka estetinę funkciją ir nėra labai atsparūs, jei jais yra daug vaikštoma.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis