Kaip kovoti su nelauktai įsikūrusiomis kiaunėmis?

Tam, kad jūsų namuose įsiveistų kiaunės, nėra būtina gyventi nuošalioje sodyboje pamiškėje. Akmeninės kiaunės apsigyvena ne tik kaimuose, tačiau vis dažniau užklysta ir į miestus ar priemiesčius, tad gali tapti didele problema. Didžiosios jų nuodėmės – skleidžia garsus ir kvapus, pjauna naminius paukščius, palieka ekskrementus, taip pat perneša ligas. Kaip jų atsikratyti ir kaip su jomis kovoti, pasakoja Manonamai.lt kalbinti pašnekovai.

Lietuvoje gyvena dvi kiaunių rūšys – miškinės ir akmeninės. Miškinė, kaip ir galima spręsti iš jos pavadinimo, gyvena miškų tankmėse ir žmonių beveik nekamuoja. Kas kita – akmeninės kiaunės. Jos taip pat gali gyventi miškuose, tačiau daugiau apsistoja mažiau miškingose vietose – uolėtuose kalvų šlaitus, sodus, vis dažniau atklysta ir į miestus. Kiaunės – smulkūs, apie vieną-du kilogramus sveriantys gyvūnai. Maitinasi tiek gyvūninės, tiek augalinės kilmės maistu, tad jei laikote vištų ar kitų naminių paukščių, tai potencialus maisto šaltinis ne tik joms, tačiau ir stambesniems plėšriems pamiškės gyvūnams. Dažniausiai namų palėpėse jos įsirengia gūžtą, tačiau jų medžioklės plotai yra lauke. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Varėnos skyrius valdybos pirmininkas Rolandas Micevičius teigia pastebėjęs, kad kiaunės įsikūrimas palėpėje turi vieną „privalumą“. „Jei kiaunė apsigyvena tuose namuose, kur ūkininkai laiko paukščius, kiaunė prie savo lizdo vištų nepjauna, ji geriau eis pas kaimyną. Jos taip pat šiek tiek aišku gaudo ir namuose esančius graužikus, bet tai nėra tas gyvūnas, kuris tuo nuolat užsiimtų“, – pasakoja jis.


Kovos būdai


Spąstai. Pats patikimiausias būdas – spąstai. Jie skirstomi į selektyvinius ir gyvagaudžius. Į selektyvinius spąstus pakliuvęs žvėrelis žūsta nesikankindamas, gyvagaudžiai leidžia sugauti gyvūną jo nesužalojant. Geriausias masalas – mėsa. „Savo namų valdoje kiaunes galima gaudyti spąstais – tai nelaikoma medžiokle ir tą savininkas gali daryti ištisus metus. Tai yra efektyviausias būdas, kitokių patikimų atbaidančių priemonių nelabai ir yra. Tinka tiek selektyviniai, tiek gyvagaudžiai, tik gaudant pastaraisiais, atsiranda problema – kur išvežti, kur paleisti gyvą kiaunę. Gyvagaudžių ir selektyvinių spąstų kainos gali skirtis 5-6 kartus, brangesni yra gyvagaudžiai“, – pasakoja R. Micevičius.


Ką daryti sugavus? Gyvagaudžiais spąstais pagavus žvėrlį, jį reikėtų paleisti arčiau miškingų plotų ar netgi pačiame miške. Smulkaus gyvūno užmušti dėl kailio šiais laikais nebeverta. „Jeigu galvojate, kad kiaunių kailis yra brangus, tai šiuo metu jis praktiškai bevertis. Taip pat kiaunių sezoninų t.y. kokybiškų kailių kaina yra labai kritusi. Jeigu pernai už kiaunę buvo galima gauti 150 litų, tai šiais metais negausite beveik nieko. Spąstus galima nusipirkti medžioklės reikmenų parduotuvėse, bet jie yra brangūs, tad ar verta pirkti dėl vieno žvėrelio? Taip pat atminkite – kiaunė yra laukinis pavojingas gyvūnas, jis gali įkasti ir panašiai. Rekomenduočiau susirasti medžiotoją, kuris turi spąstus ir pasikliauti profesionalu“, – pataria Marijampolės medžiotojų klubo „Vytenis“ vadovas Raimundas Marcinkevičius.

R. Micevičius pataria atkreipti dėmesį, kad sodyboje negyvenant nuolatos, gaudant spąstais gali iškilti papildomų problemų. Pagavus žvėrelį selektyviniais spąstais, ir laiku jų nepatikrinus, jis gali pradėti pūti, pagavus kiaunę su gyvagaudžiais spąstais, ji gali kankintis, kol kažkas ją iš ten išims arba tiesiog žūti iš bado.


Kitas dažnai minimas kovos būdas yra naminių gyvūnų, tokių kaip katinas ar šuo, pagalba. Vis dėlto, R. Micevičius pastebi, kad paprastai kiaunė yra mažai matomas gyvūnas, ir su naminiais gyvūnais kontaktuoja retai. Namuose galima ją greičiau išgirsti ar pamatyti jos buvimo ženklus.


Kai kurie sodybų savininkai internete aptaria kitą būdą – šuns pagalba įvyti pastebėtą kiaunę į medį ir tada mėginti jas nušauti. R. Micevičius pastebi, kad tai ne itin legalu. Jeigu tai yra medžioklės plotas ir šį veiksmą atlieka medžiotojas, turintis leidimą, toks variantas galimas, tačiau jei taip medžioja savininkas prie savo namų, tai yra nelegalu.


Prevencija. Ko gero, vienintelis sprendimas siekiant, kad į namus neužklystų kiaunės – rasti ertmes, pro kurias laukinis gyvūnas gali įlįsti ir jas izoliuoti. Prisiminkite, kad kiaunės atsiveda nuo 3-7 jauniklių. „Paprastai šiuo metu kiaunės būna atsivedę vaikų, todėl prisieis išgaudyti ir juos. Jeigu ši operacija pavyko, tada reikia užtaisyti tą vietą, pro kurią kiaunės pakliūna į jūsų būstą. Artėja metas, kai kiaunės mokys savo vaikus medžioti ir, jeigu turite vištų ar kitų naminių gyvūnų, kiaunės juos gali išžudyti. Ypač mėgstamos vištos, todėl net ir mažiausia galimybė pakliūti į aptvarą bus išnaudota. Reikia apsidrausti ir gerai apžiūrėti patalpą, užtaisyti mažiausius plyšius, kad nebūtų nuostolio“, – pataria R. Marcinkevičius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis