Humaniški būdai kovoti su skruzdėlėmis

Kai vasarnamyje skruzdės ima kelti grėsmę, šių darbštuolių nauda nublanksta prieš jų daromą žalą. Tada tenka galvoti, kaip atsikratyti skruzdėlių pertekliaus ir sumažinti iki minimumo žalą.

Žmonės prigalvojo šimtus kovos su skruzdėlėmis būdų – nuo švelnių iki pačių negailestingiausių.


Tačiau visada turime atsiminti – visi gyvi organizmai dalyvauja sudėtingose grandinėse, tad pašalinus vieną iš grandžių, sutriks ekologinė pusiausvyra. Vargu ar žmonės sulauks trokštamos ramybės, jei visiškai išnaikins savo sklype skruzdėles – tada jiems teks kovoti su kur pavojingesniais priešais, kuriuos sulaikydavo skruzdėlės.


Taigi pateiksime tik humaniškus kovos būdus. Jie nenaikina, o tik atbaido skruzdėles nuo augalų arba užkerta joms kelią prie jų. Tokie metodai skruzdėlėms nekenkia, tiesiog paskatina jas persikelti į kitus gamtos plotus.


Skruzdėlynų perkėlimas ir užtemdymas


Jei sklype daug nedidelių skruzdėlynų, galima juos perkelti toliau nuo sklypo. Perkelti galima tiesiog su kastuvu. Taip pat nedideliais skruzdėlynais galima atsikratyti padarius šešėlį. Žinoma, kad skruzdėlės stato savo namus tik šiltose, saulėtose vietose, jiems reikia šildyti jauniklius, pratinti juos prie šviesos. Padarius nedideliam skruzdėlynui šešėlį, jis gana greitai ištuštės.


Dėmesio – senų, didelių skruzdėlynų nepavyks nei perkelti, nei išgyvendinti, padarius šešėlį.


Kaip nubaidyti skruzdėles


Sodo skruzdėlės jautrios kvapams, tuo galima pasinaudoti, norint išvaryti neprašytu svečius.


Kokie augalai atbaido skruzdėles: pelynai, petražolės, anyžiai, garstyčios, laurai, mėtos, valerijonai, serenčiai, gvazdikėliai, svogūnai, česnakai. Šių augalų stiebus ir lapus ar supjaustytas česnako daleles reikia išdėlioti ant skruzdėlių tako ar aprišti šiais augalais krūmų ir medžių stiebus.


Rekomenduojama įtrinti medžių kamienus česnaku. Nuo nemalonaus kvapo skruzdėlės išeis ir susiras sau mielesnę vietą. Valerijonų, serenčių ir mėtų galima pasodinti tarp lysvių ar netoli medžių (dviguba nauda – ir skruzdėles atbaidys, ir bus gamtiniu vaistu). Galima apipurkšti saugomus augalus aitriosios paprikos, mėtų ar levandų, serenčių ar pelyno, svogūnų lukštų užpilu.


Kiti būdai skruzdėlėms atbaidyti:


Daugelis jau išbandė ir siūlo pabarstyti skruzdėlių takus ir skruzdėlynus: medžio pelenais, maltu cinamonu, rupia druska, tabaku, suodžiais, kaulų miltais, maltomis raudonomis paprikomis, mišiniu iš pelenų, smulkiai maltos medžio žievės ir kalkių.


Tiesiai ant skruzdėlyno galima uždėti rūkytos silkės galvą. Skruzdėlėms šis kvapas toks nemalonus, kad jos palieka užterštą vietą. Patariama ant skruzdėlyno arba šalia padėti bulvių lupenų. Jų padėjus daug, skruzdės persikelia į kitą vietą.


Gofruotą 20 – 25 cm pločio kartoną galima apipurkšti kalkių tirpalu ir dviem – trims dienoms juos uždengti skruzdėlyną. Skruzdėlėms labai nepatinka kalkių kvapas. Dar galima aplieti takus ir skruzdėlyną šlapimu. Sako, kad šis metodas labai veiksmingas. Tiesa, yra duomenų, kad šlapimas pūdo augalų šaknis (bent jau kambarinių, kuriuos kartą per savaitę laistė vadinamuoju japonišku metodu).


Kokiais būdais užkirsti skruzdėlėms kelią


Šių metodų esmė – fiziškai užkirsti skruzdėlėms kelią prie augalų.


Vanduo

Automobilio kamerą perpjauti išilgai. Pakasti po medžiais ir pripilti vandens. Skruzdėlės vandens barjero neįveiks. O širšės, bitės ir maži paukšteliai vandens atsigers, sodui tai naudinga. Įpylus į vandenį spygliuočių koncentrato, kvapas atbaidys vabzdžius kenkėjus.


Piltuvėlis iš folijos

Aplink kamieną galima apsukti ir pritvirtinti foliją taip, kad būtų piltuvėlis aštriu kraštu. Skruzdėlės aštraus krašto neperlips. Išardome potencialius skruzdėlynus ir priverčiame skruzdėles palikti namus.


Taip pat reikia iškasti iš sklypo kelmus, išnešti senas lentas, kuriuos skruzdėlės gali panaudoti skruzdėlyno statymui. Rekomenduojama mechaniškai išardyti skruzdėlynus žemėje – pavasarį ir rudenį giliai suvarpyti dirvą, o vasarą kelis kartus išpurenti.


Ir dar vienas būdas: padaryti mišinį iš cukraus, maltodekstrino arba uogienės. Proporcijos: 1 stiklinė produkto kibirui vandens. Visa tai supilama tiesiai į skruzdėlyną. Skruzdėlės išeina, nes savo atsargas jos laiko angliavandenių cukraus forma. Dirvoje yra natūralių mielių. Kai į skruzdėlyną pripilama cukraus tirpalo, mielės ima daugintis ir persimeta į skruzdėlių atsargas. Tad jos priverstos keisti gyvenamąją vietą.


Kaip kovoti su amariniais


Amariniai – saldaus maisto šaltinis skruzdėlėms. Jei sklype neliks amarinių, neliks maisto skruzdėlėms. Todėl dažniausiai pakanka išnaikinti amarinius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis