Ką svarbu žinoti įsirenginėjant lauko terasą?

Kai turi nuosavą namą, dažnai šalia norisi ir jaukios lauko terasos, kurioje būtų galima leisti šiltus vasaros vakarus. Prieš statant lauko terasą, reikėtų iš anksto apgalvoti keletą aspektų, kad terasa būtų ne tik graži, bet ir funkcionali.

Pirmiausia – paskirtis

Pirmas žingsnis prieš statant terasą – atsakyti į klausimą, kokia bus jos paskirtis? Ar ketinate joje organizuoti didelius draugų vakarėlius? O gal tai bus rami šeimos pasisėdėjimo vieta, kurioje pakaks vieno staliuko ir kelių kėdžių? Nuspręskite, ar tai bus kupina šurmulio, ar ramaus poilsio vieta. Nuo to gali priklausyti terasos vieta ir dydis.

Dauguma lauko terasų yra statomos arčiau įėjimo į virtuvę. Kita vertus, jei jūsų terasa bus poilsio erdvė ir jei leidžia kiemo plotas, ją galima įrengti kiek atokiau nuo namo. Nemažiau nei terasos vieta, svarbus ir terasos plotas. Reikėtų nuspręsti, kiek žmonių terasoje norima sutalpinti. Galbūt ateityje joje norėsis įrengti židinį, tad reikėtų iš anksto apsvarstyti kokį plotą jam būtų galima skirti.

Madinga – netradicinių formų terasos

Dažnai naudojami trys pagrindiniai terasų stiliai: simetriškas namui, asimetriškas namui bei neįprastų formų, su gamta susiliejantis stilius. Netradicinių formų terasos yra labai populiarios, tokie sprendimai vizualiai traukia akį būnant ir už terasos ribų.

Pasirinkus terasos dydį ir stilių, kitas itin atsakingas žingsnis – pasirinkti terasos grindų dangą, nes tai ne tik nulems bendrą eksterjero vaizdą, bet ir grindų priežiūrą.

Medinė terasa – klasikinis pasirinkimas

Lauko terasos su medine grindų danga – klasikinis pasirinkimas. Didelis medžio privalumas – jis tinka praktiškai visur, tačiau reikia nepamiršti, kad ši medžiaga reikalauja daugiau priežiūros ir yra linkusi pilkėti.

Pasak „Wood Mood atstovo Gražvido Žadeikos, vienas pigesnių natūralios grindų dangos variantų – pušis, tačiau ja nepasidžiaugsi ilgiau nei 6-8 metus. Be to, laikui bėgant ji išleidžia sakus. Maumedžio medienos terasos tarnauja apie 12-15 metų, tačiau jų didžiausias minusas – išsisluoksniavimas.

Salono „Doremus atstovės Kristinos Klenauskaitės teigimu, norintiems patvarios ir ilgiau tarnaujančios terasų dangos siūloma rinktis išdžiovintą tropikų medieną, kuri yra atspari išsikraipymams. Iš tropikų medienos pagaminta terasa tarnauja 20-60 metų, o tinkamai prižiūrint galima išlaikyti natūralią medienos spalvą.

„Apskritai, renkantis medinę terasą būtina atkreipti dėmesį ne tik į medienos rūšį, bet ir į tvirtinimo sistemą. Svarbu, kad tvirtinimo elementai nepažeistų lentų ir tuo pačiu leistų joms nežymius judėjimus“, – sako K. Klenauskaitė.

Jei be ilgaamžiškumo norisi ir lengvos grindų priežiūros, tokiu atveju patariama rinktis sintetinę grindų dangą – medžio kompozitą. Tai dangos, sukurtos naudojant medžio ir plastiko mišinį.

Šiuo metu renkantis medinėmis grindimis klotą lauko terasą, dažnai krypstama prie skandinaviško eksterjero stiliaus, kai objektas yra integruojamas į gamtą – didelis dėmesys skiriamas natūralioms medžiagoms, augalams, stengiamasi apjungti terasą su kiemu.

„Tokiu atveju dominuoja žemės spalvos, vertinamas natūralumas ir ilgaamžiškumas. Dažnai atsižvelgiama, kad medis papilkės ir tai išnaudojama jau eksterjero kūrimo stadijoje“, – teigia Gražvidas Žadeika.

Ieškantiems ilgaamžiškumo – plytelės

Kitas populiarus pasirinkimas – plytelės. Profesionaliai išklotos ir prižiūrėtos plytelės lauko terasoje atlaikys ne vieną dešimtmetį.

Salono „Eldoris atstovės A. Dimaitės teigimu, nusprendus rinktis plytelėmis klotą lauko terasą, patariama atsižvelgti į tris kriterijus. Pirmiausia reikia įvertinti plytelių atsparumą klimato sąlygoms. Reikėtų rinktis plyteles, kurios neįgeria drėgmės.

Renkantis plyteles, ypač jei lauko terasa yra atvira, taip pat svarbu įvertinti plytelių slidumą. Plytelės po lietaus ar ištirpus sniegui turėtų būti neslidžios. O trečias kriterijus būtų atsižvelgti į tai, ar plytelės nedilios. Kuo aukštesnė plytelių PEI klasė, tuo plytelės atsparesnės.

Klinkerio ir akmens masės plytelės yra populiariausias pasirinkimas įrenginėjant lauko terasas. Jų galima rinktis įvairiausių spalvų, dydžių ir formų. Dabar populiaru rinktis medžio imitacijos bei loftinius variantus – cemento spalvos imitacijas, didelius plytelių formatus, kurie sukuria didelės erdvės jausmą.

„Žmonės dažniau linkę rinktis klinkerį, nes akmens masės plytelėmis vis dar nepasitiki. Žinoma, šiomis dienomis galima rasti ir žymiai platesnį klinkerio plytelių pasirinkimą – nuo senųjų molio atspalvių iki pilkų minėtos betono imitacijos variantų”, – sako A. Dimaitė.

Didelį dėmesį reikėtų skirti ne tik plytelėms, bet ir klijams, glaistui, klojimo darbams. „Vidaus ir lauko plytelių klojimas ženkliai skiriasi. Kokybiškai sukloti lauko plyteles – itin atsakingas darbas, reikalaujantis profesionalo rankų. Tik viską teisingai padarius galima tikėtis geriausių rezultatų ir ilgaamžiškumo”, – teigia A. Dimaitė.

Prieš pradėdami statyti lauko terasą, būtinai pasitarkite su specialistais, kurie patars, kaip paruošti pagrindą terasos grindų dangai ir viską sumontuoti. Nepamirškite apgalvoti pastogės ir apšvietimo galimybių, kad terasoje bet kokiu oru ir metu galėtumėte mėgautis poilsio akimirkomis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis