Praktiška pamoka, kaip dažyti audinį batikos technika

Batikos technika suteikia neribotą laisvę žaisti spalvomis ir formomis. O ir rezultatas visuomet būna nenuspėjamas bei netikėtas.

Jums reikės:
Reikiamo dydžio baltos medvilnės gabalo, medvilnei skirtų raudonų ir mėlynų dažų, baltų plonų ir tvirtų siūlų, keliolikos lazdynų riešutų, skalbinių segtukų, sodos, druskos, acto, žirklių.

Fotolia nuotr.

Nenuspėjamas efektas

X Medžiagos išvirkščiojoje pusėje pieštuku pasižymėkite vietas, kur įvyniosite riešutus. Labai taisyklingo piešinio nebūtina kurti, bet kompozicija turėtų matytis.

Žurnalas "Mano namai"

X Pažymėtose vietose įvyniokite riešutus ir suriškite siūlu. Svarbu tampriai suvynioti – kuo tvirčiau suveršite, tuo mažiau į tas vietas pateks dažų. Siūlo vyniokite negailėdami. Mazgų neriškite, nes teks daug vargti, kai riešutus reikės išvynioti.

Žurnalas "Mano namai"
X Iš kraštų medžiagą sulankstykite armonikėle ir suspauskite skalbinių segtukais – čia nusidažys kvadračiukų raštas. Tą patį padarykite visuose kraštuose, kad staltiesė būtų simetriška.

Žurnalas "Mano namai"
X Staltiesės kampus suriškite mazgais. Tai jau trečiasis batikos rišimo būdas darant šį rankdarbį ir daugiau jų nereikėtų: bus pernelyg didelis margumynas, nesimatys kiekvieno rišimo išskirtinumo. Ir spalvų užteks dviejų – raštai margi, todėl didelė jų įvairovė rėžtų akį.
X Vandenį įkaitinkite iki virimo. Vandentiekio vandenį paminkštinkite – įberkite sodos (1 arbatinį šaukštelį į 1 l vandens). Dažus ištirpinkite mažame kiekyje vandens, kad jie nesušoktų į gumuliukus ir tik tada supilkite į vandenį. Į dažus įberkite druskos, kad jie geriau kibtų. (Dažai turi būti karšti, bent 90 ºC temperatūros.).
X Staltiesės vidurį įmerkite į raudoną spalvą ir palaikykite kelias minutes. Jei laikysite ilgiau, dažai gali įsiskverbti po surišimais ir audinį nuspalvins tolygiai.
X Ištrauktą iš raudonos spalvos staltiesę nuspauskite ir iki mazgų įmerkite į mėlynus dažus, šiek tiek palaikykite. Galite paimti pipetę ar šaukštą ir ant raudonos spalvos pataškyti šiek tiek mėlynos.
X Staltiesę gerai išskalaukite. Nuraišiokite visus siūlus, įmerkite į vandenį su actu ir šiek tiek palaikykite. Vanduo turi būti rūgštus: į 3–4 litrus vandens supilkite 1 litrą acto. Dažai laikysis tvirčiau, bet skalbti automatinėje skalbyklėje tokios staltiesės vis tiek negalima.
Fotolia nuotr.

Kaip sukurti žaismingą margumą

X Jei dažysite keliomis spalvomis, pradėkite nuo šviesiausios. Spalvos nesusimaišys, jeigu kaskart iš dažų ištraukę audinį jį paskalausite.

Žurnalas "Mano namai"
X Kad sukurtumėte kokį nors raštą, į audinį galite įvynioti įvairiausių smulkių daiktų: monetų, riešutų, kaštonų, kruopų. Pavyzdžiui, kinai vynioja ryžius – vieną šalia kito.
Fotolia nuotr.

X Batikos raštas priklauso nuo to, kaip lankstysite medžiagą. Dažniausiai ji lankstoma kaip snaigė, tačiau iš tiesų fantazijai ribų nėra: iš centro lankstant bus vienoks raštas, ir kraštų – kitoks. Galima lankstyti armonikėlę nuo kampo arba vėduoklę. Arba visus audinio kampus surišti į vieną. Galima įvynioti virbalus ar iešmelius, jų galus suspausti ir apvynioti siūlais – nudažius bus matyti taisyklingas raštas. O galima tiesiog stipriai suglamžyti medžiagą ir įmerkti į dažus. Lankstymo variantų – daugybė.

Žurnalas "Mano namai"

X Jei labai stipriai suveršite, audinys gali išsitampyti, liks burbuliukų, nes dažant jis dedamas į beveik verdantį vandenį, ir karštis gali pakeisti medžiagos (ypač trikotažo, vilnos) faktūrą.
X Naujas audinys prieš dažant turi būti išskalbtas ir išdžiovintas, nes jame yra krakmolo, o jis „atbaido“ dažus.

Apie persiliejančių spalvų sukuriamą ombre efektą, jo naudojimą interjero dekore skaitykite žurnalo „Mano namai“ spalio mėnesio numeryje.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis