Falenopsių priežiūra: nuo A iki Ž

Kaip sėkmingai prižiūrėti hibridinį falenopsį, kad džiugintų gausiu žydėjimu, patirtimi dalinasi Lietuvos orchidėjininkų draugijos valdybos narė Gustina Leiputė.

Žydėjimas.Hibridiniai falenopsiai – vienos ilgiausiai žydinčių orchidėjų. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų, gali žydėti nuo kelių mėnesių iki pusės metų (ir ilgiau). Pasitaiko atvejų, kad orchidėja žydi ištisai keletą metų, vis leisdama naujus žiedynstiebius arba vis tęsdama senuosius. Falenopsis neturi aiškiai išreikšto ramybės periodo ir teoriškai gali žydėti praėjus keletui mėnesių po paskutinio žydėjimo. Hibridiniai falenopsiai šaunūs tuo, kad žiedų galima sulaukti bet kuriuo metų laiku.

Gustinos pirmoji pradėta auginti orchidėja buvo baltažiedis falenopsis, žydinti tik kas antrus metus. Šiam augalui kaip individui toks žydėjimo ciklas yra visiškai normalu.

Besiruošiančios žydėti orchidėjos nekilnokite iš vienos vietos į kitą, laistykite pagal poreikį.
Po žydėjimo falenopsiai kelis mėnesius pailsi. Tarp lapų, aukščiau negu senasis, pradeda augti naujas žiedynkotis. Kartais senasis žiedynkotis pradeda šakotis ir krauti naujus pumpurus. Palikti ar nukirpti peržydėjusio falenopsio žiedynstiebį? Atsakymą pateikia pats augalas: džiūstančius ir nudžiūvusius žiedynstiebius reikia nukirpti. Jei žiedai nubyrėjo, o kotelis žalias ir sveikas – galima jį palikti. Žiedystiebis po kurio laiko gali pradėti šakotis, ant jo vėl pasirodys žiedai. Jei pašalinsite seną žiedynstiebį, augalas užtruks ilgiau, kol išsiaugins naują ir pražys, tačiau žiedai bus didesni. O jei paliksite seną žiedynstiebį, iš jo falenopsis gali greičiau pražysti, bet žiedai gali būti kiek mažesni nei pirminio žydėjimo metu.

Fotolia nuotr.

Vieta. Hibridiniai falenopsiai mėgsta šviesią aplinką ir drėgną aplinkos orą, bet vasarą juos reikia saugoti nuo tiesioginių vidurdienio saulės spindulių. Jie vasarą geriausiai jaučiasi ant rytinės ar vakarinės palangės arba toliau nuo lango esančių baldų, kur pakanka išsklaidytos šviesos, o žiemą – ant pietinės palangės. Šiaurinė pusėje ant stalo, toliau nuo lango – jau per tamsu. Jei kambaryje yra dideli vitrininiai langai į rytus ar pietus, tuomet galima statyti ir toliau nuo lango.

Vasarą galima patikrinti ar falenopsiui ne per karšta – reikia lapą priglausti prie veido, jei jis maloniai vėsus – visas gerai, tačiau jei įkaitęs – augalui jau per šilta. Tuomet augalą su vazonu patartina patraukti nuo lango, pažiūrėti ar pakanka drėgmės, pravėdinti arba naudoti „vėjelį“, kuris judina aplinkos orą.

Žiemą, taip pat, falenopsiai gali gauti per daug saulės ir apdegti. Pernešus augalą žiemai ant šviesesnės palangės, vasario mėnesį padaugėja saulės šviesos, nuo jos net įšyla kambariai, o prie pat lango įkaitina dar stipriau. Tuomet augalas per 3-5 h. gali apdegti nuo aktyvios saulės šviesos ir vasarį, o paskui ir pavasarį, ir vasarą, todėl reikia būti atidiems.

Žiemą falenopsiai būna atpratę nuo tiesioginės saulės spindulių, todėl pavasarį atėję saulėti orai gali pakenkti augalams. Norint orchidėjas nuo to apsaugoti, pastoviai reikia sekti orų prognozes – augalus perkelti į kitą vietą arba juos pridengti užuolaida su daugeliu skylučių – netolygiai kaitins. Kad augalas būtų švelniame šešėlyje, neturint laiko, užkištas prie stiklo balto popieriaus lapas irgi padės.

Kad lepūs augalai visada būtų gražūs ir nuo saulės nenudegtų, būtina pripratinti prie stipraus apšvietimo – laikant palaipsniui vis ilgiau. Labai saulėtoje vietoje pakyla temperatūra, todėl svarbu ar augalui netrūksta drėgmės arba priešingai – jei per gausiai palaistytas, tuomet gali nušusti šaknys.

Fotolia nuotr.

Substratas. Hibridiniai falenopsiai turi būti auginami orui pralaidžiame substrate, kurio pagrindas – stambūs pušies žievės gabaliukai. Substrate neturi būti durpių! Kuo substratas pralaidesnis, tuo jis greičiau pradžiūna. Tokiu būdu išvengsite drėgmės užsilaikymo vazonėlio viduje. Užsilaikiusi drėgmė, nuolatinis laistymas, kai šaknims neleidžiama pradžiūti, paprastai tampa šaknų pūvimo priežastimi.

Temperatūra. Hibridiniams falenopsiams optimali temperatūra dieną – 17–27 laipsnių, ir neturėtų viršyti 30 laipsnių, nebent yra pakankamai drėgnas oras ir gera ventiliacija. Vasarą karštomis dienomis temperatūra pakyla net virš 30 laipsnių, tačiau naktimis atvėsta iki 20-23 oC ir tuomet orchidėjos atsigauna. Tarp dienos ir nakties esantis 4–5 laipsnių temperatūrinis skirtumas skatina falenopsius žydėti.

Kartais žiemą ar vėdinant kambarį temperatūra nukrinta žemiau 15 laipsnių, tuomet augalams geriau, kai jie nepalieti, sausi. Falenopsiai sausomis šaknimis, geriau pakenčia vėsesnį aplinkos orą nei drėgnomis. Todėl vėdinant, atidarant langą, iš vakaro geriau jų nelaistyti. Pavyzdžiui, jei patalpoje yra 20 laipsnių šilumos, o lauke – 10 laipsnių šalčio, kambario vėdinimo metu ant palangės gaunasi temperatūrų šuolis, gali skirtis net 20 ar 25 laipsniais. Šaltas oras juda žemyn ir pasiekia augalo šaknis. Jei tuo metu orchidėja palaistyta, drėgnos šaknys labai stipriai sureaguoja į temperatūrų skirtumą, todėl augalas gali numesti žiedus, žiedpumpurius, lapus, sustabdyti žiedynų ir lapų augimą. Ir svarbiausia, jeigu kas jūsų auginamam falenopsiui negerai, stresavimo požymius ant augalo galime pamatyti tik po kokių 2 savaičių, o ne iš karto. Tuomet tampa visiškai neaišku kas atsitiko? Todėl žymiai yra geriau, pirma kambarį išvėdinti, o tik paskui augalą palaistyti. Arba prieš vėdinimą palaistytas orchidėjas su vazonais nukelti nuo palangės.

Virš radiatoriaus palangė yra šilta, o prie pat lango – šalta, gali būti tik apie 13-15 laipsnių, todėl orchidėjų šaknims ten būna per vėsu. Kad ant palangės augalui būtų šilčiau ir geriau jaustųsi, patartina vazonėlį statyti ant kamštinio kilimėlio, polistirolo plokštės, knygos, sulankstyto laikraščio ( nes popierius yra blogas šilumos laidininkas), o ne ant plikos palangės.

Aplinkos temperatūra bendrai susijusi su kitais svarbiais augalui veiksniais: drėgme, vėdinimu, apšvietimu, laistymu, tręšimu. Jei kambario temperatūra 20 laispnių, tai prie lango ant palangės gali būti tik 13 laipsnių šilumos, todėl kuo vėsiau, tuo mažiau reikia laistyti, nes tuomet augalas mažiau išgarina drėgmės. Lietuviška žiema tamsi, o vėliau pradeda ilgėti dienos ir būna daugiau giedrų dienų. Todėl kuo šviesiau, tuo aktyviau augalas vykdo fotosintezę, tuo daugiau išgarina drėgmės, o kuo mažiau šviesos – mažiau išgarina drėgmės, todėl rečiau ir po mažiau reikia laistyti. Daugelis augintojų kaip rudenį įsibėgėja, taip ir laisto per žiemą. Todėl reikia atminti, kad tuo metu hibridiniai falenopsiai, kaip dauguma kambarinių gėlių, dėl per menko apšvietimo pereina į ramybės būseną ir tuomet reikia keisti priežiūros įpročius.

Nors realiai falenopsiai gali aktyviai augti ištisus metus, o, žiemą trūkstant šviesos, jie pradeda lėčiau augti, todėl nereikia jų skatinti trąšomis. Kai nėra pakankamai šviesos, toliau tręšiamas falenopsis skatinamas augti, tačiau geram augimui žiemą trūksta saulės šviesos ir augalas tampa išstypęs, gležnas, būna tiesiog pavargęs, jautresnis ligoms (įvairiems puviniams) ir kenkėjams.

Aplinkos drėgnumas. Hibridiniams falenopsiams nėra būtina aukšta aplinkos drėgmė, todėl jie sėkmingai gali būti auginami kambario sąlygomis. Tačiau drėgnesnėje, 50-70 proc. drėgmės, aplinkoje šios orchidėjos geriau jausis ir bus dekoratyvesnės.

Vėdinimas. Orchidėjoms reikia šviežio oro, tačiau jos yra jautrios skersvėjams. Todėl vėdindami nepersistenkite ypač žiemą. Stipresni augalai gali išgyventi, o silpnesni – nusibaigia.
Laistymas. Falenopsių laistymas labai susijęs su šviesos kiekiu, šiluma, substratu. Žiemą vazonėlį su orchidėja patartina perlieti 1-2 litrais kambario temperatūros vandens, kad iš pilkų šaknų pasidarytų žalios, o paskui stebėti kaip keičiasi šaknų spalva, kada jos pasidarys vėl pilkos.
Kai apniūkusios dienos, trūksta šviesos, ir augalas stovi ant vėsesnės palangės, tuomet geriau rečiau laistyti ir po to, kai šaknys vazonėlio viduje pasidaro vėl pilkos spalvos, dar keletą dienų susilaikyti nuo laistymo. Visada prisiminkite – mažiau šviesos, mažiau ir vandens!

Laistymas labai priklauso nuo substrato struktūros. Jei substratas, kuriame auga falenopsis jau senas, virš 2 metų, neturi oro tarpų, pradeda kvepėti kompostu, pūvančia mediena, tuomet reikia mažai ir atsargiai laistyti, nes falenopsiai – epifitiniai augalai, jiems kitokia reikalinga priežiūra nei daugumai kambarinių augalų. Jei substratą sudaro 99 proc. durpės, tuomet augalas tiesiog palaipsniui žus. Orchidėjoms geriau, kai substratas yra su oro tarpais, sudarytas iš stambesnių dalių, tačiau jei substratas sukritęs, tada laistyti tik palei vazonėlio kraštą, nelieti į vidurį. Reikia prisiminti, kad pačiame vazonėlio viduryje augalo substratas džiūsta lėčiausiai, būtent toje vietoje ir būna daugiausiai supuvusių šaknų, kai netinkamai laistoma. Todėl jei substratas yra senas ir sukritęs, be oro tarpų, kai jau palei vazonėlio kraštus jis būna pradžiūvęs, pačiame vazonėlio centre dar gali būti labai šlapia, todėl nereikia skubėti vėl lieti. Falenopsiai nėra vandens augalai, todėl jiems geriau mažiau vandens nei per daug.

O jeigu substratas orui laidus, tuomet lieti drąsiau, galima ir į vazonėlio centrą. Galima augalą sudrėkinti ir pamerkiant su vazonu į kitą didesnį indą su kambario temperatūros arba 20-22 laipsnių vandeniu, jokiu būdu ne šaltesniu. Vasarą galima mirkyti 15-20 minučių, o žiemą pakanka – 2-5 minučių. Jeigu po liejimo falenopsis pastatomas vėsesnėje, 15 laipsnių aplinkoje, tuomet geriau augalą perlieti, bet ne mirkyti. Žiemą auginant falenopsius šiltoje aplinkoje, du laistymo būdus galima taikyti, vieną kartą kas 1-1,5 mėn. pamirkyti ir palaikyti, o paskui sekti ir perlieti pagal šaknų, esančių vazonėlyje, o ne išorėje ar paviršiuje, spalvą. Jeigu patalpoje vėsu, nėra augalams drėgmės poreikio.

Falenopsių laistymui geriausia naudoti minkštą lietaus, ištirpinto sniego vandenį, nors hibridiniai falenopsiai pakenčia ir kietesnį vandenį, bet geriau vis tiek laistyti minkštu. Renkant sniegą tirpinimui pasitaiko užteršto suodžiais. Tuomet, kad vanduo būtų švaresnis, patartina perfiltruoti nuo kietųjų dalelių. Galima šiuos augalus laistyti virintu vandeniu, jis jau yra minkštesnis nei prileistas tiesiai iš vandentiekio.

Fotolia nuotr.

Tręšimas. Hibrininiai falenopsiai tręšiami aktyvaus augimo metu – pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį individualiai, labai priklauso nuo esamų orų. Jei vasario mėnesį tamsu ir šalta, dauguma falenopsių dar bus ramybės būsenoje, o jei tuo metu saulėta – jie pradės busti. Patartina apžiūrėti į kiekvieną augalą atskirai. Jei saulėta, ir augalas neaugina nei naujų lapų ir šaknų, tręšti nereikia, nes trąšos skirtos augimui. Žiemą hibridiniai falenopsiai dažniausiai nustoja augti, o žiedynstiebius augina iš atsargų, tačiau tuo metu dar nereikia tręšti. Tręšimas susijęs su augalų augimu, o jis susijęs su saulės apšvietimu. Kai nusistovi saulėtos dienos, jau reikia ruoštis pradėti tręšti. Nuo pagrindinių maisto elementų: azoto, fosforo ir kalio santykio kompleksinėse trąšose priklauso ar jos skatins vegetatyvinį augimą ar žydėjimą. Azotas skatina žalios masės augimą, fosforas – skatina šaknų augimą ir žiedpumpurių formavimąsi, o kalis – užtikrina atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams, infekcinėms ligoms, didina augalų imunitetą, skatina normalų šaknų sistemos funkcionavimą. Renkantis trąšas, reikia žiūrėti į sudėtį ir santykį. Trąšos, skirtos ne orchidėjoms, dažniausiai netinka, nes falenopsiai auga lėtai, pavyzdžiui, tik 3 lapus užaugina per vasarą, todėl ir tiek daug trąšų jiems nereikia. Bet jei kitų trąšų neturima, galima falenopsius tręšti ir kitiems kambariniams augalams skirtomis trąšomis, tik jų naudoti perpus mažesnę koncentraciją ar net smarkiau praskiesti.

Geriausia tręšti orchidėjoms skirtomis trąšomis pagal atskirus augimo periodus ir net jas naudojant, rekomenduojama tręšti mažesne koncentracija nei nurodyta ant pakuotės. Prieš tręšiant būtina augalą su vazonu pamirkyti švariame kambario temperatūros vandenyje, o paskui išėmus augalą į vandenį supilti, ištirpinti trąšas ir vėl mirkyti 10-15 min. Tręšti esant sausoms šaknims negalima, nes trąšų tirpalas gali apdeginti šaknis. Tręšiama kas antrą – ketvirtą laistymą arba kiekvieną laistymą tik dar silpnesnės koncentracijos tirpalu. Orchidėjų auginimo firmos ruošdamos hibridinius falenopsius pardavimui, skatindamos jų ilgesnį žydėjimą pamaitina juos įvairiais stimuliatoriais. Tam, kad būtų išvengta pertręšimo rekomenduojama palaukti porą mėnesių nuo orchidėjos atsiradimo jūsų namuose ir tik tada pradėti tręšti.

Svarbu prisiminti, kad visos priežiūros rekomendacijos yra tik rekomendacijos, o ne būtinos vykdyti sąlygos, todėl jomis aklai sekti niekada nereikia. Stenkitės suprasti savo turimo augalo poreikius stebėdami jį ir jo auginimo aplinkybes ir pagal tai spręskite, kada laistyti, tręšti ar persodinti, nes kas vieno augintojo falenopsiui gali puikiai tikti, tas kito augalui gali pakenkti, jei nebus įvertinti kiti auginimo niuansai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis