Ar esate saugus savo lovoje?

Raudoni niežintys, nestipriai deginantys 1 cm gumbeliai – tokius ant vaikų rankelių išvydo socialinė darbuotoja, atvykusi į socialiai remtinos šeimos butą Kaune. Įtardama, kad tai nėra uodų įkandimai ar alergijos požymiai, moteris nedelsdama kreipėsi pagalbos į specialistus.

„Gyvi vabzdžiai slėpėsi čiužinių siūlėse, lovos rėmų plyšiuose, už grindjuosčių, po tapetų įtrūkimais. Ant čiužinio matomos tamsios patalinių blakių išskyrų dėmės, kraujo taškeliai, knibždantys pavieniai 5 mm ilgio ovalo formos rudos spalvos vabzdžiai rodė užkrėstumą blakėmis“, – teigė šeimos namuose blakių naikinimo darbus atlikęs kenkėjų kontrolės ekspertas.

Blakės sparčiai plinta

Blakės gali atkeliauti su žmogaus daiktais ar rankinėje, kelionės krepšiuose, su naudotais baldais, iš jau apsikrėtusių kaimynų patalpų.

„Patalinės blakės – globalizacijos problema. Į žmonių namus jos patenka su daiktais ir, esant palankioms sąlygoms, ima daugintis. Patelė iš viso per savo 1,5 gyvenimo metų padeda nuo 200 iki 400 kiaušinėlių, iš kurių išsirita nimfos. Jos neriasi 5 kartus ir prieš kiekvieną nėrimąsi maitinasi krauju, kol subręsta iki suaugusios blakės. Šis procesas dažniausiai trunka 30-40 dienų. Į kauniečių namus blakės galėjo patekti su dovanotais drabužiais ar patalyne“, – pasakoja kenkėjų kontrolės „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Jei namuose buvo pastebėtos patalinės blakės, reikia nedelsiant imtis naikinimo priemonių, kadangi atsiradus dideliam užkrėstumui šiuos kenkėjus išnaikinti patiems praktiškai bus neįmanoma.

„Blakės nėra susijusios su netvarka, prasta higiena, nors pasitaiko atvejų, kai šie kraujasiurbiai atkeliauja iš ne itin tvarkingų kaimynų. Tokiu atveju blakes naikinti tampa dar sudėtingiau. Sunkiau gyvenančios šeimos, neturinčios lėšų kenkėjų naikinimui, gali kreiptis į savivaldybę dėl vienkartinės pašalpos, tačiau kartais jos laukti tenka ne vieną savaitę. Kuo ilgiau laukiama, tuo problema tampa opesnė: blakei tereikia mėnesio, kad ji subręstų ir padėtų šimtus naujų kiaušinėlių“, – kalba ekspertė Margarita Kutkaitė.

Kaip naikinti blakes?

Jei po nakties ant kūno pastebėti įkandimai, panašūs į uodo, ant patalynės matyti kraujo dėmelės ir juntamas specifinis šleikštus kvapas, ekspertai pataria ieškoti patalinių blakių.

„Pirmiausiai reikėtų pakelti lovos čiužinį, atidžiai apžiūrėti čiužinio siūles, tarpus tarp lovos ir kitus miegamojo baldus. Pastebėjus užkrėstumo požymius, pavienius vabzdžius, reikėtų nedelsiant išskalbti patalynę, čiužinio užvalkalą 60 laipsnių vandenyje, skalbti reikėtų 90 min. Jei yra galimybė, patalynę reikėtų džiovinti džiovyklėje bent jau 30 min. Taip pat labai svarbu pašalinti visas dulkes, nes juose gali būti blakių kiaušinėlių – išsiurbti po lova, spintose ir kt. Būtina kurį laiką stebėti, ar požymiai nesikartoja. Blakės puikiai prisitaikiusios prie žmogaus gyvenimo sąlygų“, – perspėja biologas L. Grigaliūnas.

Kraujasiurbiai pridaro finansinių nuostolių

Dėl blakių gyventojai ne tik patiria emocinį išsekimą (bemiegės naktys, įkandimai ant kūno, baimė gultis į lovą ir kt.), bet ir finansinę žalą.

„Šeima, kurios namuose naikinome blakes, buvo priversta išmesti baldus, vaikai kurį laiką gyveno kituose namuose – užkrėstumas buvo labai didelis. Dažnas atvejis, kai žmonės kenkėjus bando naikinti patys: valo spintas actu, drabužius lygina karštu lygintuvu, pučia plaukų džiovintuvu, ant baldų pila karštą vandenį, kampus purškia dichlofosu, tačiau pastangos rezultatų neduoda – blakių tik daugėja. Tada žmonėms tenka išmesti ir naujus lovų čiužinius, baldus, ir drabužius. Labai svarbu nelaukti ir laiku imtis efektyvių naikinimo priemonių – išnaikinti blakių židinius“, – perspėja M. Kutkaitė.

Ar galima apsisaugoti nuo blakių?

Kenkėjų kontrolės ekspertas L. Grigaliūnas pataria tikrinti dovanotus dėvėtus drabužius, minkštus žaislus, baldus. Atvykus į viešbutį, nuomojamą būstą ar kitą apgyvendinimo įstaigą rekomenduojama gerai apžiūrėti lovos čiužinį, lovos konstrukcijas ir pan. Taip pat rekomenduoja parvykus po kelionės visus drabužius nedelsiant išskalbti 60 laipsnių vandenyje, gerai išvalyti, išsiurbti lagaminus. Šios priemonės sunaikina vabzdžius ir neleidžia išplisti po visus namus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis