Renkamės pjūklą – profesionalų patarimai

Nuo paprastų, tačiau neprastų rankinių iki sudėtingos konstrukcijos grandininių – pjūklų gamintojai siūlo didelę įvairovę gaminių, padėsiančių jums buityje, sode ar dirbtuvėse. Jų darbas – gaminti pjūklus, o mūsų - pasiaiškinti, kuo pjūklai skiriasi vieni nuo kitų ir suteikti jums žinių, padėsiančių išsirinkti sau tinkamą įrankį. ManoNamai.lt pasiteiravo įrankių ekspertų apie pjūklų pasirinkimo kriterijus.

Esminis klausimas. Iš pradžių reikėtų paklausti savęs, kokius darbus ir kaip dažnai ketinate dirbti su pjūklu. Tuomet bus lengviau atsakyti į kitą klausimą – ar jums verta pirkti rankinį, ar grandininį pjūklą. Jei pjūklu naudojatės mažai, norite tiesiog turėti įrankį po ranka, daugiau darbuojatės dirbtuvėse nei sode ar tiesiog nemėgstate įrankių, reikalaujančių papildomos priežiūros – tuomet tinkamesnis būtų rankinis pjūklas. Jeigu reikalų ūkyje yra šiek tiek daugiau, tenka daugiau laiko praleisti sode, kartais prireikia netgi nupjauti vieną kitą medelį ar krūmą – tuomet verta pagalvoti apie grandininį.

Rankiniai pjūklai

Klasikinis rankinis pjūklas atrodo paprastas įrankis, tačiau jų irgi yra įvairių rūšių. Pasirinkimas priklauso nuo to, ką planuojate pjauti. Jei žinote, kam naudosite pjūklą, rinkitės jį pagal darbo pobūdį: pjūklai gali būti universalūs, skersiniam bei tiksliam pjovimui, grubiam bei greitam pjovimui, žaliai medienai, sodiniai, pritaikyti genėjimui, gipso kartono pjovimo pjūklai, specialūs kiaurymių pjūklai. Jei nežinote, ko tiksliai norite, visuomet teiraukitės konsultantų. Vis dėlto, pagrindinius kriterijus, pagal kuriuos renkatės pjūklą nesunku prisiminti ir patiems.

Pjūklo dantukai. Atsižvelkite į jų grūdinimą, galandinimą ir iš dantukų suformuotą pjūklo taką.

Galandinimas. Egzistuoja keli galandinimo tipai:

Paprastas. Pjūklo dantys tiesiog išlenkiami suformuojant taką. „Šis būdas yra labai senas ir praktiškai nenaudojamas, tik kartais pasitaikantis ant pjūklų su labai smulkiais dantukais, taip pat dar taikomas kai kuriuose kinietiškuose gaminiuose, taip taupant kaštus. Vienintelis šio tipo privalumas yra kaina, daugiau nieko“, – pasakoja įrankiais prekiaujančios UAB „RM Tools“ atstovas Ramūnas Kembrė.

Dvigubas galandinimas. Dantukas pagalandamas iš priekio ir iš galo, todėl pjūklas pjauna tiek stumiant, tiek traukiant. Tai jau pakankamai patogus metodas, tačiau norintys daugiau, gali rinktis trigubo galandinimo dantukus.

Trigubas galandinimas. Pagalandamas ne tik dantuko priekis ir galas, tačiau ir jo viršūnė, taip ant dantuko sukuriant tris briaunas. „Toks galandinimo tipas pats efektyviausias, išnaudojama visa pjovėjo jėga, pjovimas greitesnis iki 30%, pjūklas mažiau stringa, dantukai ilgiau išlieka aštrūs, dėl didesnės erdvės tarp dantukų geriau pašalinamos pjuvenos, pjūklas žymiai geriau pjauna minkštesnę medieną, taip pat ir žalią medį“, – privalumus vardija pašnekovas.

Grūdinimas – pjūklų dantukai gali būna grūdinti arba negrūdinti. Negrūdintų dantukų privalumas – juos galima lengvai pergaląsti, tačiau jie ženkliai greičiau ir atšimpa. Grūdinti dantukai gali tarnauti iki 6 kartų ilgiau, su sąlyga jei grūdinimas atliktas kokybiškai. „Gerą grūdinimą galite atpažinti iš to, kad užgrūdinama tik dantuko dalis aukščiau dantuko pagrindo. Jei grūdinimas, kaip dažniausiai pasitaiko pigiuose gaminiuose, yra žemiau dantuko pagrindo, prarandamas metalo elastingumas ir greitai išsilygina takas, tada pjūklas nebepjauna ir stringa gaminyje“, – pasakoja R. Kembrė.

Jis taip pat teigia dažnai sulaukiantis klausimo, ar galima pagaląsti pjūklą su grūdintais dantukais, norint prailginti jo tarnavimo laiką. „Pjūklų su grūdintais dantukais tarnavimo laikas yra 6-8 kartus ilgesnis, o jei dar ir plienas negrūdintų prastesnis, rezultatas dar didesnis kelis kartus. Kitaip tariant, geras pjūklas su grūdintais dantukais vis dar gerai pjauna, o negrūdintais dantukais pjūklą jau teko 20 kartų galąsti“, – teigia pašnekovas.

Takas. Norint pjauti efektyviai, reikia, kad pjūklas turėtų paverstus dantukus ir pjautų šiek tiek plačiau negu gelęžtės storis – tuomet jis nestringa. Dažniausiai ne itin kokybiškus pjūklus gaminantys gamintojai tiesiog paverčia dantukus į dvi puses. Kokybiškuose pjūkluose dantukai paversti 5 skirtingais kampais. Taip pjovimas vyksta greičiau ir net iš pažiūros su nedideliu dantukų išvirtimu galima sėkmingai pjauti netgi žalią medieną.

Ilgis. Pjūklo ilgis taip pat svarbus kriterijus, tiesa, šis parametras yra gana individualus. R. Kembrė teigia, kad Skandinavijoje ir Anglijoje, kur daug darbų vis dar atliekama rankiniais pjūklais, populiaresni ilgieji 500-550 mm pjūklai, o lietuviai labiau mėgsta, trumpesnius, 400-450 mm ilgio pjūklus. Atkreipkite dėmesį, kad kuo ilgesnis pjūklas, tuo didesnį gaminį galite pjauti, reikia mažiau judesių ranka, kita vertus, toks pjūklas būna lankstesnis. Trumpesni pjūklai yra standesni – jie mažiau linguoja į šonus.

Metalo tipas. Metalo, iš kurio pagamintas pjūklas lemia tiek jo kokybę, tiek ir kainą. „Svarbu, kad plienas būtų ir lankstus ir labai tvirtas, tada nesugadinsi pjūklo netyčia jį užlenkęs ir dantukai ilgai neatšips. Pigesniuose pjūkluose naudojamas plienas yra arba kietas arba lankstus. Kai naudojamas labai kietas, daug anglies turintis plienas, pjūklas sulinksta ir neatsistato, dantukų takas greitai išsitiesina, kai lankstus plienas – greitai atbunka. Geras plienas brangesnis, tad pirkdami pigų pjūklą žmonės dažniausiai nusivilia“, – pataria R. Kembrė.

Priežiūra. Naudojant namų sąlygomis ir retai pjaunant gero pjūklo priežiūra nėra sudėtinga, o ir tarnavimo laikas gali būti labai ilgas. Patariama pjūklų nelaikyti vietose, kur kaupiasi daugiau drėgmės, nes atsiradusios rūdys stipriai sulėtina pjovimą, dėl trinties į medieną dingsta aštrumas. Reikėtų vengti pjauti abrazyvias medžiagas, smėlėtas, cementuotas plokštes. Rekomenduojama nešioti pjūklą originalioje įmautėje arba su plastmasine dantukų apsauga, Galite pastebėti, kad kai kurių tipų pjūklai (pvz. lankiniai pjūklai) turi keičiamas geležtes, kas yra gana patogu – atsiradus pažeidimams, nereikia pirkti naujo pjūklo, užtenka pasikeisti geležtę.

Grandininiai pjūklai

Grandininius pjūklus patogiausia skirstyti pagal jų energijos tipą. Galima išskirti 3 grandininių pjūklų tipus: benzininiai, akumuliatoriniai, elektriniai.

Benzininiai. Vienas populiariausių pasirinkimų, jei nenorite būti ribojami atstumo, elektros šaltinių ir norite galingo įrankio. „Šių pjūklų variklis yra dvitaktis. Benzininis pjūklas reikalauja daugiausiai priežiūros, nes reikia turėti ir benzino, ir alyvos, maišyti kurą – tai pirkėją kartais atgraso. Taip pat svarbu šio mišinio talpoje nelaikyti daugiau nei 3 mėnesius, todėl naudojant retai, nėra ekonomiškumo. Kita vertus, tai galingiausia pjūklų rūšis – laikoma, kad net jei lyginant elektrinį ir benzininį pjūklą su ta pačia galia, praktikoje benzininis bus galingesnis. Pjūklai gali būti mėgėjiški, skirti genėjimui, „ūkininko“ tipo pjūklai, ir profesionalūs. „Ūkininko“ kategorijos pjūklas, kurį turi kiekvienas gamintojas, yra skirtas būtent nudirbti reikalingus darbus buityje – jo charakteristikos vidutinės, galia apie 2 kW. Jis nėra aukščiausios klasės, tačiau nėra ir mėgėjiškas. Jų kaina gali svyruoti nuo 800 Lt iki 1500 Lt“, – pasakoja Andrius Morozovas, įrankiais prekiaujančios įmonės „Įrankiai.lt“ atstovas.

Elektriniai. Šie pjūklai yra tylesni, lengvesni ir pigesni nei benzininiai, jų užvedimas paprastesnis. Kaip ir minėta, elektriniai pjūklai nuo pastarųjų kiek atsilieka galia. Esminis jų trūkumas – laido ribojamas darbo plotas. „Rekomenduojama nenaudoti ilgesnio nei 50 metrų laido, nes jungiant ilgesnį laidą, didėja jo varža. Taip praleidžiama mažiau elektros, laidas gali kaisti, ypač jeigu turite nekokybišką ilgintuvą. Svarbu, kad namuose būtų reikalingo galingumo šaltinis. Šio tipo pjūklai yra galingesni nei akumuliatoriniai ir malkas jais supjauti tikrai galima“, – pasakoja pašnekovas. 

Akumuliatoriniai. Šio tipo pjūklai yra patys brangiausi, tad jei pjaunate retai, vargu ar tai būtų tinkamiausias pasirinkimas. Jie nėra tokie galingi kaip kitų tipų pjūklai ir dėl savo lengvumo ir kompaktiškumo daugiau skirti genėjimui - pjauti rąstą jais jau gali būti sudėtinga. Tačiau aukšta kaina suteikia ir tam tikrų privalumų – tai ekologiškiausias sprendimas tarp grandininių pjūklų, akumuliatoriniai pjūklai pasižymi mažesniu garsu bei mažesne vibracija, nėra ribojami laido ilgio kaip elektriniai. 

Grandininiai pjūklai dar gali turėti skirtingas variklio padėtis – variklis gali būti įtvirtintas išilgai korpuso arba būti įtaisytas šone, kas lemia, kad pjūklas tampa didesnis bei sunkesnis. A. Morozovo teigimu, gamintojams patogesnis būtent šoninis variklio įtvirtinimas, nes toks konstrukicinis sprendimas yra standartinis, tuo tarpu pjūklai su išilginiu varikliu patogesni vartotojui. Visa tai atsispindi kainoje – pjūklai su išilginiu varikliu yra brangesni, tačiau mažesni ir šiek tiek patvaresni. 

Apsaugos. Nors grandininis pjūklas jo rankoje nelaikiusiam žmogui gali atrodyti pavojingas, gamintojai stengiasi juos padaryti kuo saugesnius. Šiuolaikiniai pjūklai turi įvairių apsaugų nuo gedimų ar nelaimingų atsitikimų. Vienas iš jų – saugos stabdis, apsaugantis pjovėją nuo netikėtos pjūklo atatrankos ar galimybės susižaloti, veikiančiam pjūklui krentant žemyn. 

Kita apsauga – grynai mechaninė. Norint apsaugoti pjūklą nuo perkaitimo, kai kuriuose iš jų yra įtaisytas saugiklis. Kai pjaunant prietaisas per daug įkaista, jis iššoka ir neleidžia toliau dirbti tol, kol pjūklas neatvėso. Paprastai tai trunka apie 10-15 min. Tai užtikrina įrankio ilgaamžiškumą. 

Priežiūra. Norint eksploatuoti grandininį pjūklą, patartina turėti antrą grandinę, kad atšipus, ją galėtumėte pasikeisti. Taip pat praverčia ir dildė, kuria galite patys pagaląsti grandinę. Vis dėlto, grandinę galandinimui priima ir sodo technikos centrai, kur ji pagalandama profesionaliai. Ši paslauga nėra brangi ir gali kainuoti apie 10 Lt.

Pjūklo grandinės tepimas. Kad ir kokį pjūklą pasirinktumėte, jo grandinę reikės tepti. Gali būti, kad pjūklo grandinės tepimui sunaudosite nemažą kiekį tepalo, tačiau pašnekovo teigimu, tai nėra bloga žinia – tai ženklas, kad grandinė yra gausiai tepama, todėl pjūklas bus ilgaamžiškesnis. „Lengviausias būdas patikrinti ar grandinė sutepta tinkamai – pasitieskite laikraštį, sutepkite ir paleiskite pjūklą. Po maždaug 10 sekundžių, ant laikraščio turi matytis tepalo juosta. Jei ji yra - viskas tvarkoje. Pirkėjai kartais klausia, ar galima tepimui naudoti atliekamą, jau panaudotą tepalą. Negalima, naudojant jį viskas gali užsikimšti“, – pasakoja A. Morozovas.

Patarimas perkantiems. A. Morozovas atkreipia dėmesį, kad perkant grandininį pjūklą būtinai reikėtų paprašyti pardavėjo jį užvesti – taip išvengsite galimų nesklandumų jau įsigiję pjūklą. Taip pat atsispirkite pagundai pjūklą išbandyti neįpylę tepalo – neparuošto įrankio variklis gali „numirti“ visam laikui. 

Rankinio ir grandininio pjūklo kainos. Rankinių pjūklų kainos nėra aukštos. Net ir geras pjūklas paprastai daug nekainuoja – skyrę jam įsigyti iki 50 Lt, jau turėsite tikrai kokybišką įrankį. Kita vertus, grandininiai pjūklai taip pat nebėra didelė prabanga. Didieji pjūklų gamintojai, įvesdami naujus modelius į rinką, kartais rengia išpardavimus, per kuriuos paprastą mėgėjišką pjūklą galima įsigyti ir už 200 Lt. Tiesa, norintys darbuotis dar patogiau, į pjūklą turės investuoti daugiau. Jų kainos labiausiai priklauso nuo galios, gamintojo ir nuo įdiegtų apsaugų. Kaip ir daugelyje sričių, bendrą kainų skirtumą gali papildyti ir vardas – už žinomesnio gamintojo produktą mokėsite daugiau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis