Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.

Kuo kavos tirščiai yra naudingi dirvožemiui?


Prieš pradedant naudoti kavos tirščius kaip trąšas, gali kilti klausimas – ar tirščiai nepakenks augalams. Jeigu geriate kavą iš skrudintų kavos pupelių, kompostas iš tokių tirščių augalams tikrai nepakenks, priešingai – netgi bus labai pravartus, nes kavos tirščiuose gausu azoto, fosforo, mineralų ir kalio (būtent tokių medžiagų dažnai pritrūksta augalams).


Maltos kavos tirščiuose esančios naudingos medžiagos padeda augalams išlikti sveikiems. Tokios trąšos gerina dirvos sudėtį ir netgi padeda atbaidyti tokius kenkėjus, kaip: sraiges, šliužus, vabzdžius (daržininkai puikiai žino, kad kova su sraigėmis yra tikrai nelengva, o kavos tirščiai gali pasitarnauti kaip priemonė malšinanti šių gyvių apetitą). Kavos tirščiai gali privilioti nebent sliekus, tačiau šie gyviai darže nėra baisūs.


Kaip iš kavos tirščių pasigaminti trąšų?


Pasigaminti trąšas iš kavos tirščių be galo paprasta, baigus gerti kavą, tereikia sukrėsti tirščius ant laikraščio ar kokio padėklo, kad jie tolygiai išdžiūtų. Džiovinti juos reikia kambario temperatūroje. Svarbu: naudoti tirščių negalima tol, kol šie nėra visai sausi, nes nuo per didelės drėgmės žemės paviršius gali imti pelyti.


Unsplash


Tokiomis trąšomis galima trešti tiek kambarinius augalus, tiek augalus augančius lauke. Kambarinius augalus tokiomis trąšomis galima tręšti kartą per pusmetį, o daržo ir sodo augalus galima tręšti dažniau, pavyzdžiui, kas tris ar keturis mėnesius. Kavos tirščiais tręšiama yra labai paprastai: žemė yra apibarstoma plonu jų sluoksniu ir lengvai papurenama.


Kaip dar naudingai panaudoti kavos tirščius?


Kavos tirščiai gali tapti komposto pagrindu (kompostas – mišinys, kurį sudaro yrančios organinės medžiagos ir, kuris naudojamas žemei tręšti). Komposto sudėtis gali būti labai įvairi. Kalbant apie kavos kompostą, galimi keli variantai, pavyzdžiui: 50% naudotų kavos tirščių, 35% šiaudų ir 15% vermikomposto, arba 60% panaudotų kavos tirščių ir 40% lapų bei kartono.


Dalis daržininkų kavos tirščius taip pat naudoja ir kaip mulčiavimui skirtą medžiagą. Toks mulčias atbaido sraiges bei šliužus. Taip pat kai kurie iš jų teigia, kad kavos tirščiai nepatinka katėms, tad šią priemonę galima pasitelkti, tuo atveju, jei katės pradėjo naudotis gėlių darželiu ar daržovių lysvėmis kaip savo kraiko dėžute.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis