Tinginio daržas: kaip įsirengti ir ką sodinti

Šiaip jau darže lyg ir nepailsėsi. Jo priežiūra reikalauja daug laiko ir jėgų – būtina beveik nuolat ravėti, laistyti, tręšti. Tačiau miestiečiams dėl įdomumo smagu prižiūrėti nedidelę lysvę su keliomis daržovėmis ar prieskoniniais augalais. Be to, nedidelis darželis gali papuošti aplinką, jei kūrybingai į jį pažiūrėsite. Juk daugelio prieskoninių ir lapinių daržovių formos ir spalvos labai gražios.

Kurį laiką į naujus individualius namus įsikėlę miestiečiai buvo labai kategoriški: prie nuosavo namo – jokio daržo, jokių bulvių, tik žalia veja poilsiui. Tačiau įsitikinimai po truputį blėsta ir nuosavų namų šeimininkai vis dažniau įsigeidžia savo sklype įsirengti bent nediduką prieskoninių augalų darželį – ir maistui paskaninti, ir sveikatai pastiprinti, ir laisvalaikiui praleisti. Jiems ir skirtas šis straipsnis, kuriame rasite patarimų, kaip įsirengti dekoratyvų daržą“.

Daržo vieta ir forma

Vietoj įprastų, nuobodžių lygių lysvių prie namo įrenkite įdomesnių bei dekoratyvesnių formų daržą. Variantų yra daugybė – nuo kvadratinių, stačiakampių iki apskritų ar trikampių. 

Įrengiant daržą svarbu atkreipti dėmesį, kad prie visų augalų būtų galima lengvai prieiti, t. y. suformuoti takelius, taip pat sklype rasti tinkamą vietą – pakankamai šviesią ir saulėtą, apsaugotą nuo skersvėjų.

Jeigu didelė sodo dalis grįsta plokštėmis, trinkelėmis ar plytomis, prieskoninius augalus galima auginti grindinio tarpuose. Tose vietose, kur dažnai vaikščiojate, geriau sodinkite kuo žemesnius, kvapius augalus, o sklypo pakraščiuose tinka ir aukštesni. Į grindinio tarpelius, kur nėra kelių trinkelių ar plytų, augalai dažniausiai sėjami, bet jei jie didesni, galima sodinti ir daigus.

Jei sklypas prie namų nedidelis ir nėra kur įrengti prieskonių darželio, o jo labai norisi, galima naudoti specialius konteinerius ar negilius vazonus, kuriuos galima puikiai įkurdinti terasoje. Į juos sodinkite kvapius, dažniausiai naudojamus maistui pagardinti augalus.

Spalvos

Prieskoninių augalų darželis ne tik labai naudingas, bet ir gana puošnus – daugelis prieskoninių augalų veislių skiriasi savo lapų spalva, formomis, o kai kurie net spalvingai žydi.

Įvairovę darže galite sukurti derindami lapinių augalų spalvas, pavyzdžiui, kai kurių salotų („Red Sails“, „Lollo Rosso“, „Lollo Rosso Liberty“) lapai yra beveik raudonos spalvos. Yra tokių lapinių kopūstų veislių, kurių lapai – violetiniai, krūminė perilė nustebins tamsiai violetiniais lapais, lapiniai runkeliai gali būti skaisčių raudonų, geltonų ar oranžinių atspalvių.

Tarp lapinių puikiai tiks ir tokie augalai, kurie traukia akį gražiais žiedais ar net uogomis, pavyzdžiui, violetiniai čiobreliai, ryškiai oranžinės vaistinės medetkos. Priklausomai nuo daržo dydžio, jo spalvas galima paįvairinti sodo žemuogių uogomis arba ryškiaspalvių saulėgrąžų vainiku.

Dekoratyvus daržas būtinai turi būti suskirstytas takeliais, kad prie lysvėse augančių augalų būtų galima lengvai prieiti. Kuo išgrįsti takelius, priklauso nuo jūsų įgeidžių bei aplinkos stilistikos.

Takeliai

Vejos takai – gražūs ir minkšti, bet juos reikia dažnai šienauti, o po lietaus jie tampa purvini. Medžių žievės – nebrangūs ir lengvai įrengiami, tačiau netinka dideliems plotams. 

Žvyras, akmens skalda, smulkus granitas leidžia suformuoti skirtingus takų atspalvius ir derinti juos prie augalų. Jei takai grįsti tokia danga, lysves patartina atskirti borteliais. 

Betoninės trinkelės palyginti nebrangios, jas nesunku priderinti prie namo eksterjero spalvų be dizaino. Daržui patogiausia rinktis taisyklingų keturkampių formų trinkeles. 

Skalūno takai vingiuoti, todėl itin tinka dideliems plotams. Akmens grindiniu išklotų takelių paviršius ne visada lygus, tačiau atrodo labai natūraliai.

Daugiau skaitykite:
Takai sode: 8 skirtingų medžiagų panaudojimo būdai
„iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai