Lapiniai augalai, kuriems šiluma kaulų nelaužo

Liūdna žiūrėti į įkaitusių radiatorių aukas – augalus nulinkusiais, džiūstančiais lapais. Jie kankinasi ir skursta kaskart, kai ruduo įsibėgėja. Ne visi galime reguliuoti kambarių temperatūrą, tačiau, laimei, yra daug lapinių augalų: dracenos, filodendrai, nėrūnės ir kiti, kurių šiluma nevargina.

Dracena

Kad dracenos (Dracaena) gerai jaustųsi, visus metus kambario temperatūra turėtų būti +18–25 ºC laipsniai. Šie augalai nemėgsta saulėtos vietos, tad tamsesniu metų laiku šviesos stygius jų negąsdina. Tiesa, margalapėms dracenoms reikia daugiau šviesos nei žalialapėms.
Dracenos atsparios sausam orui, bet joms patinka, jei lapai retkarčiais nupurškiami. Kartais nuprauskite augalą po šiltu dušu. Jei oras per sausas, džiūsta lapų galiukai, o jei ant pačių lapų atsiranda rudų dėmių, gėlė nepakankamai laistoma. Kalbant apie laistymą, dracenos gana išrankios: jos nepakenčia nei drėgmės pertekliaus, nei stygiaus – tuoj pradeda kristi lapai. Todėl besikeičiant kambario temperatūrai (rudenį ji mažėja, vėliau, prasidėjus šildymo sezonui, didėja) vandens poreikiai keičiasi – į tai reikia reaguoti iš karto. Rudenį kartą per mėnesį dracenas patręškite.

Filodendras

Filodendrai (Philodendron) auga gerai, jei sąlygos panašios kaip tėvynėje, Pietų Amerikos atogrąžų miškuose, – drėgnas oras, šilta, nėra tiesioginių saulės spindulių. Jiems nepatinka, jei oras atvėsta žemiau nei iki +18 ºC laipsnių. Net šaltuoju metu žemė turėtų būti vos šlapia, nes tai drėgmę mėgstantys augalai. Laistyti reikia drungnu vandeniu. Jei filodendrai laistomi per gausiai, gali pagelsti apatiniai lapai, o kai vandens trūksta, džiūsta lapų galai. Tad orą aplink augalą reikėtų kuo dažniau drėkinti, drėgna kempine valyti nuo lapų dulkes. Iki spalio pabaigos filodendrai dar tręšiami du kartus per mėnesį, vėliau užtenka vieno karto. Jei trūksta maistinių medžiagų, nuo galiukų ima gelsti lapai.

Filodendrams, ypač laipiojantiesiems (Philodendron scandens), reikia daug erdvės, bet gerai jaučiasi paunksnėje, todėl jie gali puošti laiptus, prieškambarį. Kad labiau šakotųsi, ūglius patartina nugnybti.

Aspidistra

Aspidistros (Aspidistra) – tai labai neišrankūs ir tvirti augalai, vešantys netgi menkai apšviestoje vietoje. Vokiečiai jas dar vadina „batsiuvio palme“ – tai liudija šio augalo atsparumą. Juk batsiuvio dirbtuvėje šilta ir daug dulkių... Aspidistros auga lėtai, tačiau ištveria net patį netinkamiausią elgesį. Jos atsparios cigarečių dūmams, dideliems temperatūros svyravimams, netgi žiemą galima išvažiuoti slidinėti ir palikti be priežiūros…

Aspidistros mėgsta ne per šilčiausias ir gerai vėdinamas patalpas, tačiau prisitaiko ir prie karštesnio bei sausesnio kambario oro, be to, nesibaimina skersvėjo. Tiesa, margalapėms aspidistroms šviesos ir šilumos reikia daugiau.

Vienintelis dalykas, ko jos nemėgsta – drėgmė. Daug vandens nereikia – šie augalai gali ilgai išbūti nelaistyti, jei oro temperatūra ne per aukšta. O štai perlaistyti aspidistrų negalima, nes būdamos nuolat įmirkusioje žemėje šaknys ima pūti, todėl atkreipkite dėmesį, kad padėkle neliktų vandens. Tręšti reikia labai atsargiai, ne dažniau nei kartą per mėnesį, o margalapes ir dar rečiau. Jei lapai trūkinėja, tręšti visai nustokite.

Aspidistroms patinka, kai jos iš viršaus apipurškiamos minkštu vandeniu kartą per savaitę. Apdulkėjusius lapus nuplaukite, tačiau nenaudokite jokių lapiniams augalams skirtų valymo priemonių – aspidistros kažkodėl jų nemėgsta.

Nėrūnė

Nėrūnės (Schefflera) – nelabai reiklūs augalai. Jos mėgsta vidutinę temperatūrą, tad ir atvėsus orams ši turėtų būti ne žemesnė nei +13 ºC, kitaip ims mesti lapus. Jei įmanoma, reikėtų vengti ir aukštesnės nei +21 ºC laipsnis temperatūros: nėrūnėms karštis nelabai patinka. Joms reikia daug šviesos, todėl rudenį įkurdinkite arčiau lango, bet ten, kur nekrinta tiesioginiai saulės spinduliai. Laistykite negausiai, visuomet išpilkite į padėkliuką nutekėjusį vandenį. O apipurkškite kuo dažniau. Dėl temperatūros svyravimų nėrūnės gali mesti lapus.

Svyruoklinis fikusas

Svyruokliniai fikusai (Ficus benjamina) – viena dažniausiai auginamų fikusų rūšių (yra daug žalialapių ir margalapių fikusų veislių bei formų). Svyruokliniai mėgsta visus metus šiltą ir šviesią (bet ne saulėtą) patalpą. Laistyti reikia tik tada, kai vazone išdžiūsta vienas ketvirtadalis žemės, tačiau paliekite gausiai, geriausia – šiltu ir minkštu vandeniu. Negalima padėkliuke palikti vandens, nes staigiai ims kristi lapai. Apipurkšti patartina dažnai – fikusams tai labai patinka, tačiau vanduo turi būti šiltas ir virintas, kad ant lapų neliktų kalkių dėmių. Purkšti augalą galima kad ir du kartus per dieną.

Svyruokliniai fikusai nemėgsta stiprių skersvėjų, bet prie paprasčiausio atidaryto langelio augti gali. Dar jie nepakenčia keisti vietos ir vien todėl gali numesti lapus. Tačiau jei fikusus prižiūrėsite tinkamai, lapus užsiaugins iš naujo.

Kitų augalų poreikiai

Net tame pačiame kambaryje temperatūra gali skirtis priklausomai nuo to, ar šalia augalo yra šilumą skleidžiantis radiatorius, ar šalčiu alsuojantis stiklas. Beje, moliniuose vazonuose augalams šiek tiek šalčiau nei plastikiniuose.

Fikusams, difenbachijoms, begonijoms sunkiausias laikas atvėsus orams, bet dar neprasidėjus šildymo sezonui. Tuo metu pasistenkite juos laikyti kuo šiltesnėse patalpose.

Nesunkiai prie įvairios temperatūros prisitaiko alokazijos, aspidistros, dracenos, fikusai, gebenės, kordilinos, tradeskantės, viksvuolės. Vėsias patalpas mėgsta buksmedžiai, laurai, įvairūs spygliuočiai, vaškuolės, o šiluma džiaugiasi kalatėjos, kavamedžiai, krotonai, marantos, šefleros.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis