Alyvuotas ar lakuotas: kokį parketą rinktis

Parketinė danga namuose yra geriausia pasirinkimas, nes ji suteikia jaukumo, be to, ant tokių grindų malonu vaikščioti basomis. Renkantis parketą galvoje dažnai kirba klausimas, kokį jį rinktis – alyvuotą ar lakuotą? Pateikiame specialistų patarimus, kurie, tikimės, padės jums apsispręsti.

Vienareikšmiškų atsakymų nesitikėkite, nes tai visų pirma yra skonio dalykas. Kiekvienos rūšies parketas, be abejo, pasižymi tik jam būdingomis savybėmis, tačiau vienareikšmiškai pasakyti, kad vienas kuris jų yra geresnis, šiandien negalima. Specialistai aiškina, kad nevertėtų rinktis vien pagal tai, kokį paviršių maloniau liesti. Derėtų atsižvelgti ir į kasdienius namiškių įpročius, ir į apkrovą, kuri teks grindims.

Lakuotas parketas

Kaip aiškina specialistai, lakuotas parketas yra tarsi padengtas plona plėvele ir pagal tai, kaip atrodo, labai skiriasi nuo alyvuoto paviršiaus. Lakuotas parketas yra vienalytis, medienos pluoštas ne toks ryškus, nes lakas visiškai užpildo medienos poras. Lakuoto paviršiaus privalumas – jei ant grindų kas nors išsilieja, skystis ten ir lieka ir jį galima lengvai nuvalyti, nes lakas ant medinio paviršiaus sudaro sluoksnį, kuris apsaugo medžio pluoštą nuo nešvarumų. Be to, lakuotos grindys ne taip greit nusitrina.

Rinkdamiesi lakuotą parketą, turėkite omenyje, kad po kurio laiko tose vietose, kur daugiausiai vaikštome, daugiausia trinties, tad ten lakas greičiau nudils. Tokiu atveju reikės seną laką visiškai nušlifuoti ir nulakuoti iš naujo, o visa tai labai sunku padaryti savarankiškai, kitaip nei prižiūrėti alyvuotą parketą. Kadangi lakuoto parketo paviršius yra tarsi veidrodis, ant kurio matomas kiekvienas įbrėžimas, atsiradus defektams juos bus sunku savarankiškai likviduoti. Norint atnaujinti lakuotas grindis, jau prireiks specialisto pagalbos, nes tik vienoje vietoje nulakuoti grindų nepavyks.

Shutterstock nuotr.

Alyvuotas parketas

Kalbant apie alyvuotą parketą, jis atrodo natūraliau, alyva išryškina medienos pluoštą ir faktūrą. Alyvuotas parketas ne tik vizualiai atrodo natūraliau, bet ir yra natūralesnis, nes medis „kvėpuoja“. Vaikštant po tokias grindis basomis kojomis, oda jaučia medžio faktūrą ir šilumą. Tačiau reikia turėti omenyje, kad taip apdorota mediena mažiau apsaugota nuo dėmių, tad alyvuotos grindys reikalauja reguliarios priežiūros.

Prieš alyvavimą grindis galima nubeicuoti arba apdoroti šarmu – taip medis nepageltonuos. Šarmu apdorotos grindys bus balsvos – šį variantą renkasi tie klientai, kurie nori prislopinto, šalto tono grindų, aiškina specialistai. Svarbu žinoti, kad alyva arba vaškas turi įsigerti į viršutinį medienos sluoksnį. Alyvuoto parketo nusidėvėjimas priklauso nuo to, per kiek laiko nudyla šis viršutinis sluoksnis.

Alyvuotą parketą patogiau prižiūrėti patiems. Kai su laiku alyva nusitrina, atsiranda įbrėžimų, suteikti grindims naują gyvenimą ir blizgesį galima naudojant linų sėmenų aliejų. Specialistai taip pat pataria po alyvavimo grindis dar ir nuvaškuoti – tai užtikrins joms papildomą apsaugą.
Panašiai kaip žiemos sezonu padengiame batus impregnatoriumi – vašku, taip pat reikia apsaugoti ir grindis, kad jos kiek įmanoma ilgiau tarnautų ir kad jas būtų lengviau prižiūrėti.

Parketo priežiūra

Klaidinga yra prielaida, kad nei lakuoto, nei alyvuoto parketo negalima plauti vandeniu. Žinoma, jo nereikia plauti kaip laivo denio, užpilant kibirą vandens ir trinant, užtenka lengvai pavalyti drėgna šluoste – ir visiškai nesvarbu, kaip dažnai tai darysite.

Prieš plaunant grindis visų pirma jas reikia išvalyti sausai, kad smiltys ir kitos kietos šiukšlės nesubraižytų paviršiaus. Seniai praėjo tie laikai, kai grindis reikėdavo vaškuoti kas kelias savaites. Dabar yra įvairių plovimo priemonių su vašku, kurias reikia įpilti į vandenį. Tokiu vandeniu plaunant grindis, jos pasidengs apsauginiu sluoksniu ir po to labiau blizgės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis