Specialistų patarimai, kaip kovoti su kalkėmis

Lietuvoje galima džiaugtis į kiekvieno namus patenkančiu požeminiu vandeniu, kurį beveik visada leidžiama gerti tiesiai iš čiaupo. Kita vertus, požeminis vanduo yra kietas, kadangi jame yra ištirpusių kalcio bei magnio druskų, dėl to susiduriame su tokio vandens pasekme – kalkėmis.

Kalkės paliečia ir gadina visus namų apyvokos daiktus su kuriais kietas vanduo turi ilgesnį kontaktą: arbatinius, indus, čiaupus, indaploves, skalbykles, lygintuvus, drabužius ir t.t. Tad kaip kovoti su šiomis buities priešėmis?

Vertėtų minkštinti vandenį

Vertėtų apsvarstyti, kokios priemonės galėtų palengvinti šį galvos skausmą. Anot UAB „Infes technologijos“ atstovo Alfonso Jurevičiaus, vienas iš efektyviausių kovoje su kalkėmis sprendimų – vandens minkštinimo filtrai. Tai nėra prabanga, o išeitis, kuri palengvins ir užtikrins gyvenimo kokybę, nes indaplovės, skalbimo mašinos, vandens maišytuvai daugiau nebeapsineš kalkėmis, ilgiau tarnaus ir dirbs labiau užtikrintai. Taip pat šis sprendimas svarbus ir turi teigiamos įtakos kokybiškesnei vandens pašildymo elemento – katilo šilumokaičio veiklai, nes jis nebepasidengs kalkių sluoksniu.

„Be to, skalbiniai išskalbti minkštintu vandeniu taps puresni, taip greitai nenubluks ir nepraras savo tvirtumo. Dar vienas tokio vandens privalumas yra tai, kad sunaudosite mažiau muilo, šampūno ar ploviklių, nes jie putos kur kas labiau. Kitas teigiamas aspektas – buityje prireiks mažiau cheminių priemonių, nes paviršiai valysis lengviau. Ir, žinoma, niuansas, kuris nudžiugins ir moteris, ir vyrus – suminkštinus vandenį tiek oda, tiek plaukai nebesausėja, nes jo sudėtyje nebelieka kalkių“, – patirtimi dalijasi ekspertas A. Jurevičius.

Kitos gudrybės

Kadangi kalkės – kieti, baltos spalvos kristalai, jie ne tik iš vidaus gadina buitinę techniką, bet ir vizualiai atrodo nepatraukliai, palikdami pilkšvos spalvos nuosėdas. Norint jų išvengti, galima imtis prevencinių veiksmų ir naudoti įvairias vandens minkštinimo priemones: vandens minkštiklius, filtrus arba pirkti techniką (skalbykles, indaploves), turinčią jonų mainų filtravimo sistemą. Susidariusias kietas nuosėdas, galima pašalinti tinkamai parinkta priemone su rūgštimi, dažnai pakanka citrinos sulčių bei acto. Pateikiame keletą kalkių valymo gudrybių, kurios padės jas pašalinti iš skirtingų namų apyvokos daiktų.

Virdulys. Virdulys – vandens laikymo indas, todėl jo valymo procesas nereikalauja didelių pastangų. Pirmas būdas: užpildykite ¼ virdulio citrinos sultimis arba actu ir palikite valandai. Praėjus valandai, atskieskite citrinos sultis arba actą vandeniu ir jį užvirinkite. Išpilkite karštą vandenį iš virdulio ir keletą kartų išplaukite jį šaltu vandeniu. Antras būdas: į virdulį įpilkite vandens ir 2 arbatinius šaukštelius minkštiklio, pavirkite 2-3 minutes, išpilkite karštą vandenį ir perplaukite virdulį porą kartu su šaltu vandeniu.

Čiaupas bei kriauklė. Kalkės nuo čiaupo gali būti pašalintos taip pat naudojant citrinos sultis arba actą. Suvilgykite popierinį rankšluostį vienu iš šių skysčių ir pritvirtinkite jį prie čiaupo galvutės elastiška gumele, palaikykite valandą, o po to nuvalykite skudurėliu. Valydami nuosėdas, esančias ant kriauklės, purškikliu purkškite actą ant tų vietų, kuriose matyti kalkės, palikite pusvalandžiui ir nuplaukite kempinėle.

Skalbyklė bei drabužiai. Viena didžiausia kalkių sukeliama problema pasireiškia skalbyklėse. Kietu vandeniu skalbiami drabužiai greičiau dėvisi, praranda savo spalvą bei formą. Jie taip pat netenka savo minkštumo, todėl ant kūno tokius drabužius dėvėti darosi nemalonu. Kalkių daromos žalos drabužiams galima išvengti naudojant minkštiklius. Renkantis minkštiklį rekomenduojama atkreipti dėmesį, kokiai vandens temperatūrai jie skirti, nes netinkamai naudojami minkštikliai audiniams gali būti kenksmingi kaip pačios kalkės. Be to, vandeniui skalbyklėje suminkštinti galima naudoti įvairius filtrus. Tiesa, kiekvienas atvejis unikalus, dėl to geriausia kreiptis į specialistus, kad jie padėtų išspręsti susidariusią problemą.

Remiantis UAB „Vilniaus vandenys“ teikiama informacija, nors mūsų požeminis vanduo yra apsaugotas nuo išorinės taršos, tačiau intensyvi žmogaus veikla (pramonė, žemės ūkis, transportas, buitinės atliekos) pastoviai teršia aplinką ir gali susidaryti sąlygos kenksmingoms medžiagoms pakliūti į vandenį. Todėl būtina nuosekli ir nuolatinė vandens kontrolė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis