Medinių dailylenčių ypatybės: nuo pasirinkimo iki montavimo

Dailylentės yra viena iš fasado apdailos rūšių, tinkančių įvairiems paviršiams bei pastatams. Jų pasirinkimo spektras yra platus – skiriasi ne tik medžiagos, bet ir storis, plotis, profilis. Šalyje populiariausios medinės ir plastikinės dailylentės. Natūralumo ir ekologiškumo ieškantys pirkėjai renkasi pirmąsias ir apkala jomis ne tik individualius gyvenamuosius namus – toks sprendimas tinka ir ūkiniams pastatams, ir daugiabučiams. Apie dailylentes pasakoja įmonės „Medžio gausa“ atstovė Daiva Degimė.

Mediena

Dailylentėms naudojami spygliuočiai – pušis, eglė ir maumedis, į vidų labiau rekomenduojama dėti pušines ir eglines dailylentes. Maumedis viduje nėra itin racionalus pasirinkimas. Dailylentės visuomet išdžiovinamos iki tam tikros ribos, o maumedį iki reikiamo sausumo išdžiovinti sunku – jis paprastai džiovinamas iki 18% su 2 % paklaida. Viduje rekomenduojama dėti 10-12% drėgnumo dailylentes. Jeigu džiovintumėte maumedį, jis pradės skylinėti, gali atsirasti plyšių.

Rinkoje vyraujantis pasirinkimas – vietinė ir šiaurinė mediena. „Jeigu dailylenčių mediena yra maumedis, jis rekomenduojamas tik sibirinis. Būna ir europinio, bet jo kokybė yra ne tokia gera. Kalbant apie eglę ar pušį, yra pasirinkimas – turime vietinės arba galima rinktis šiaurinę. Šiauriniai medžiai yra ilgaamžiškesni, jų mažesnis šakotumas, tankesnės rievės, kadangi jie auga atšiauriomis sąlygomis. Vietinis medis yra porėtesnis – tai atsiskleidžia ir kainoje, ir kokybėje. Tiesa, vietinė mediena yra pigesnė nei atvežtinė“, – pasakoja D. Degimė.

Renkantis svarbu ir estetika. Atskirti pušies medieną nuo eglės galima palyginus jų spalvą – pušis yra raudonesnė, eglės mediena baltesnė. Tiesa, pušis savo spalvą įgauna nuo saulės ir aplinkos poveikio. Skiriasi ir šakotumas – pušies šakos didesnės, tačiau jų mažiau. Maumedžio spalvos varijuoja tarp rausvos–gelsvai rudos, o lentos šakotumu labiau primena eglę. Vienos rūšies dailylentės yra panašios, tačiau kiekviena lenta yra unikali.

Dailylenčių mediena skirstoma į tris kategorijas: AB, kuri yra aukščiausia rūšis bei į B ir C kategorijas. Pastarųjų medienai leidžiama turėti daugiau šakų, iškilimų, lentos gali būti ne taip kruopščiai nuobliuotos.

„Viena didesnių klaidų yra manyti, kad nusipirkus B ar C rūšį, išpjausčius šakas ar skyles, apdailą galima pasidaryti tinkamai. B ir C klasės dailylentės yra apie 20-30 % pigesnės nei pirmos rūšies. Jei pasirenkate B rūšį, darbo eigoje reikės nupjauti dailylentės vietas su skylėmis ir kitais defektais, ir baigus darbą gali atsitikti vos ne taip, kad namą reikės dengti dailylenčių gabaliukais. Tai prailgina įrengimą, o vaizdas – prastas. Jei ir sutaupyta, tai labai simboliškai, ypatingai laiko atžvilgiu, juk kiekvieną gabaliuką reikia papildomai primontuoti“, – pasakoja pašnekovė.

Pagrindinis motyvas renkantis būtent medines dailylentes yra natūralumas, ypatingai šiais laikais, kai ekologiškumas renkantis prekes yra vienas iš svarbesnių aspektų. „Taip pat svarbus ir ilgaamžiškumas. Tarkime, paprastam dažymui suteikiama penkių metai garantija, realiai daugiau, o iki visiško supuvimo gali praeiti ir 25 metai. Tad viena karta name pragyvens be problemų, galbūt ir antra, o trečia sugalvos apdailą pakeisti. Dailylentės dabar gali būti naudojamos visur, nuo garažų iki daugiabučių. Prieš 10 metų jos praktiškai tebuvo naudojamos tik gyvenamųjų namų apkalimui, dabar naudojamos plačiau“, – teigia D. Degimė.

Dailylentės

Dailylentėmis gali būti išklojamas tiek fasadas, tiek interjeras. Pagrindinis skirtumas, pasak pašnekovės, yra jų drėgnumas. „Vidaus dailylenčių drėgnumas yra apie 10-12 %, lauko 14-16%. Žinoma, niekas nedraudžia lauko dailylenčių kalti viduje, tačiau medienai ten bus per sausa, ji pradės džiūti, gali susitraukti, deformuotis. Taip daryti nerekomenduoja, taip atsitiktų, jei būtų sukaltos lauko dailylentės į vidų, tačiau vaizdas būtų prastas“, – pasakoja D. Degimė.


Pilnos įlaidos dailylenčių tvirtinimas

Lauko dailylentės gaminamos su puse įlaidos (špunto), vidinės su pilna. „Būna atvejų, kai prašoma lauko dailylenčių su pilnu špuntu, bet paprastai lauko dailylentės gaminamos su puse špunto. O štai į vidų dailylentės dedamos tik su pilnu špuntu“, – kalba pašnekovė.


Pusės įlaidos dailylenčių tvirtinimas

Nors techniškai dailylentės su pilna įlaida geriau jungiasi prie fasado, išorėje į tarpus patekus drėgmei, dailylentė gali pradėti plėstis, ir kelti konstrukciją. Pusė įlaidos apsaugo medieną nuo didesnės deformacijos ir nuo drėgmės, kas yra itin aktualu dėl mūsų klimato ir didelių sezoninių temperatūros skirtumų.

Vidines dailylentes galima montuoti su paslėptu tvirtinimu – pritvirtinus specialias kabes, kurios montuojamos į špuntą. Jos prisukamos prie sienos, tuomet maunamos viena ant kitos ir vinių, varžtų ar medvaržčių tvirtinti iš išorės nebereikia – namo viduje estetika yra svarbesnė ir gali nesinorėti, kad matytųsi tvirtinimo detalės. „Lauko sąlygomis, jeigu dailylentės plotis yra 120 mm, yra privaloma ją tvirtinti dviem medvaržčiais ar kitomis detalėmis, tam, kad ji nesisukinėtų. Lauke varžteliai yra normalu, tiesa, būna architektų, kurie nori, kad metalinių tvirtinimo detalių lauke nesimatytų, tad jos būna uždažomos ar paslepiamos kitais būdais“, – pasakoja D. Degimė.

Dailylenčių kaina rinkoje varijuoja, nedažytos kainuoja nuo 15 iki 50 lt, priklausomai nuo modelio. Kaina priklauso nuo dailylentės storio. Net vienu milimetru storesnė dailylentė kainuos litu ar netgi keliais brangiau. Skačiuojant fasado sąmatą, reikėtų pridėti ir dažymą bei montavimą, jeigu samdote darbininkus.

Montavimas

Dailylentes nėra sunku susimontuoti pačiam, teigia pašnekovė, vis dėlto, ji priduria, kad kur kas dažniau šiam darbui samdomi darbininkai. „Sudėtinga nėra, tiesiog reikia pasipraktikuot, pasiklausinėti. Vidinės dailylentės yra su kabėmis – pirmiausia tvirtinamas tąšelis, prie jo tvirtinama kabė. Tvirtinant iš lauko, dedamas 25-50 mm storio tąšelis, prie jo kalama dailylentė. Svarbu, kad vinis ar medvaržtis būtų pakankamo ilgio. Tvirtinant paliekamas minimalus tarpelis, dailylentės nereikia suglausti iki sienos, nes medžiui reikia vietos judėti. Tai nėra tarpas deformacijai, nereikia 10 cm ar 1 cm, užtenka palikti 1-2 milimetrus“, - pasakoja D. Degimė.

Nors ir atrodo elementaru, svarbu dailylentes su puse įlaidos montuoti tinkamai nukreiptas. Dalis su įlaida turėtų būti nukreipta žemyn, kad nutekėtų vanduo. „Gal tai atrodo labai aišku, nebent žmogus niekada nėra susidūręs su tuo. Atrodytų, kad abi pusės vienodos, bet reikšmės tai turi. Galbūt didžiausia klaida yra imti didelio, pavyzdžiui 145 mm ar 120 mm pločio dailylentę ir ją iš vienos pusės prisukti tik vienu varžtu. Jei dailylentė platesnė, ją reikėtų tvirtinti dviem, jei siauresnis – užteks ir vieno. Logiška – jei prikalsi tik vieną vinį, medis pajudės ir pradės kelti kitą dalį“, – patarimais dalijasi pašnekovė.

Pasak D. Degimės, šis darbas laikui neimlus – užtruks tiek laiko, kiek reikės tinkamai sumontuoti. „Tai labai subjektyvus dalykas, galbūt reikės pjaustyti langus, o gal siena ištisinė. Aišku, jei lentelė 195 mm pločio, siena bus baigta greičiau, nei tuo atveju, jei renkatės 70 mm pločio dailylentes“, - pasakoja pašnekovė.

Dailylenčių dažymas

Lauko dailylentės gali būti skirstomos į dailylentes lygiu paviršiumi ir šiurkščiu paviršiumi. Kartais dviejų rūšių dailylentės gali skirtis tik šiuo aspektu – profilis gali būti toks pat. Šiurkštumas šiuo atveju nėra atsainaus gaminimo požymis – tai specialiai juostiniu pjūklu skelta mediena, į kurią dėl šios priežasties geriau įsigeria dažai ir medis tampa labiau apsaugotas nuo išorės poveikio.

Dažymas taip pat būna dvejopas. Galima dažyti rankiniu būdu - tai gali atlikti ir šeimininkas arba samdyti darbininkai. Visgi D. Degimė teigia, jog taip darbai vyksta lėčiau. „Žmogiškasis faktorius čia svarbus. Dažoma ir lėčiau, ir ne taip gerai padengiama dažais. O jeigu vieną fasadą dažė du skirtingi darbininkai, tai ir sluoksniai gali skirtis, matysis skirtingi potėpiai ir panašiai. Dažant pramoniniu būdu, dailylentės dažomos automatizuotai – šepetiniu būdu arba kamerose. Šepetiniu būdu iš esmės imituojamas rankų darbas“, - sako pašnekovė

Spalvinė dailylenčių paletė yra labai plati, todėl pardavėjai sandėliuoja jas nedažytas. Dažant galima pasirinkti, ar palikti tekstūrą, ar uždažyti kiek daugiau, o galbūt pilnai padengti spalva. Vis dėlto, pasirinkus pastarąjį variantą, vizualiai gali ir nesimatyti, jog jūsų dailylentės yra iš medžio, o ne iš kitos medžiagos, todėl dauguma užsakovų stengiasi palikti nors kiek tekstūros.

Vidines dailylentes galima lakuoti, dažyti arba beicuoti. Nauja vidinių dailylenčių dengimo mada – lakavimas alyva, vadinamasis aliejavimas. Šį būdą renkasi dėl jo natūralumo – lakas tarsi neleidžia medienai kvėpuoti, o aliejavimas garo cirkuliacijai netrukdo.

Dar kitaip yra su maumedžiu. Nedengta maumedžio dailylentė dėl įvairių išorės veiksnių įgauna pilkšvą atspalvį. Tai nėra blogai – kartais maumedis specialiai yra padengimas geležies sulfatu, kuris suteikia ne tik apsaugą, tačiau ir minėtą atspalvį. Skirtumas tas, kad šiuo būdu spalva liks tolygi ir nesikeis, o tiesiog palikus dailylentes jos gali pilkėti netolygiai. Norint suteikti norimą spalvą, maumedis yra aliejuojamas ir iš karto padengiamas pasirinkta spalva.

UAB Medžio gausa nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis