Dažniausiai interjero projektuotojams užduodami klausimai

Įsigijus dar neįrengtą būstą arba nusprendus atnaujinti ar net kardinaliai pakeisti namų interjerą, neretai iškyla paprasti, tačiau svarbūs klausimai: kiek laiko užtruks interjero idėjos kūrimas ir jos įgyvendinimo darbai, taip pat nemažiau svarbu, kiek visa tai kainuos. Į užsakovų dažniausiai užduodamus klausimus atsako ir darbo patirtimi dalinasi „CAD monkeys“ interjero projektavimo studijos komanda - dizainerė Julija Šeškuvienė ir architektė Gintarė Motuzaitė.


Kas yra interjero projektavimas?

„Ne kiekvienas žmogus suvokia, kas iš tiesų yra interjero projektavimas ir kokia yra jo eiga. Daugelis interjero projektavimą sutapatina su interjero dekoravimu, kuris sudaro tik trečdalį pilno interjero projekto paketo“, – mano dizainerė Julija Šeškuvienė.

„Interjero projektavime labai svarbus yra darbų eiliškumas ir eiga pagal etapus. Paprastai pilnas interjero projektas susideda iš trijų etapų. Pirmas žingsnis – idėja, antras – techninis projektas, trečias – įgyvendinimas ir galiausiai dekoravimas“, – teigia architektė Gintarė Motuzaitė.

Interjero idėjos kūrimas, tai tik pirmasis, tačiau bene pats svarbiausias etapas, atliekamas prieš pradedant tolimesnius projektavimo darbus. Patvirtinus idėją seka antrasis etapas, kurio metu ruošiami techniniai brėžiniai, pagal kuriuos trečiajame etape vykdomi projekto įgyvendinimo darbai.

Interjero projektuotojos sako, kad, keičiant namų įvaizdį, gali būti įgyvendintos bet kokios idėjos: „Šiais laikais galima įgyvendinti beveik viską, tačiau klientas turi būti atviras ir specialistų pasiūlymams. Savo interjerą jau suplanavę žmonės dažnai sutrinka, kai po pokalbio su architektu atsineštas planas pasikeičia radikaliai. Architekto tikslas yra įgyvendinti užsakovo idėjas, tačiau nereikia bijoti siūlomų alternatyvių idėjos sprendimo būdų. Daug dalykų mes matome visai kitu kampu ir tai padeda sukurti daug praktiškesnius, patogesnius ir gražesnius namus“, – teigia architektė.

„Kuriant interjero idėją paprastai į pagalbą pasitelkiame interaktyvias 3D vizualizacijas, kurių dėka galime „pavaikščioti“ po kuriamo interjero erdves. Tai leidžia pajusti objekto tūrį, jo mastelį bei medžiagiškumą.“ – teigia interjero projektavimo specialistės.

Kiek toks būsto pertvarkymo projektas užtruks ir kiek kainuos?

Interjero kūrimo laikas priklauso nuo abipusio užsakovo ir architekto bendradarbiavimo. Paprastai individualaus būsto interjero kūrimas nuo idėjos iki jos įgyvendinimo trunka nuo pusės metų laiko ir daugiau: „Interjero kūrimo metu užsakovui tenka priimti daug didelių ir dar daugiau smulkių sprendimų, kurie turi įtakos galutiniam rezultatui. Todėl, jei delsiate patvirtinti ar atmesti kai kuriuos sprendimus, tikėtis, jog įsirengti būstą pavyks greitai, turbūt neįmanoma.“

Nereikia pamiršti ir to, jog projektuojant viešo objekto interjerą, biudžetas, poreikiai ir terminai būna aiškūs iš anksto, o kuriant privataus būsto interjerą, klientas sprendimus priima daug asmeniškiau, nes jam šiame būste reikės gyventi ne vienerius metus. Todėl kartais ir skubėti, sprendžiant vieną ar kitą klausimą, nereikėtų.“

Interjero projektuotojos taip pat pasakoja, kad dar pirmojo susitikimo metu klientai klausia, kiek kainuos namų pokyčiai? Interjero kaina priklauso nuo patalpų dydžio, taigi, ir darbų kiekio, taip pat pasirenkamų apdailos medžiagų, baldų, santechnikos, apšvietimo sprendinių ir pan. Architekto darbo kaina paprastai yra mažiausia dalis, kurią sumoka užsakovas, lyginant su bendra projekto įgyvendinimo sąmata. Didžiausia suma skiriama interjero idėjos įgyvendinimo darbams, t.y. statyboms, darbininkams, medžiagoms, dažams, plytelėms, baldams ir t.t. Taigi, preliminari kaina išaiškėja proceso metu.

Kaip rasti patikimus statybos darbų specialistus?

Įrenginėjant savo būstą nemažai laiko trunka patikimų ir kokybiškai dirbančių žmonių paieška. Interjero projektuotojai gali rekomenduoti kokybiškai dirbančius specialistus, kurie gali užtikrinti sklandų interjero projekto įgyvendinimą: „Mes bendradarbiaujame su statybininkais, elektrikais, santechnikais, baldininkais ar kitais darbininkais, kuriuos galime rekomenduoti, jei užsakovas neturi į ką kreiptis vienu ar kitu klausimu“, – teigia dizainerė Julija Šeškuvienė.

Tačiau, būna atvejų, kai žmonės perka tik idėją ir visus likusius darbus atlieka savo jėgomis. Gintarė Motuzaitė pataria samdyti statybų darbų vadovą – šis žmogus pasirūpins, kad statybose darbai vyktų sklandžiai ir kokybiškai.

Interjero projektuotojų patarimai: ką reikia žinoti prieš kuriant būsimo interjero viziją?

* Jei jau nusprendėte atnaujinti namų interjerą, kai kuriais atvejais gali pakakti tik sienų perdažymo, apšvietimo korekcijų, baldų atnaujinimo, dekoro elementų parinkimo. Tai ilgai netrunkantys ir daug lėšų nereikalaujantys darbai. Dažnai interjere pakanka sutvarkyti apšvietimą pagal zonas ir jų funkcionavimą. Todėl pirmiausiai reikia objektyviai įvertinti būsimą rezultatą: ar tai dalinė namų interjero korekcija, ar visgi kardinali erdvės rekonstrukcija.

* Prieš koreguojant erdvės zonas ir keičiant esamų pertvarų vietas, reikia nepamiršti laikančiųjų sienų, kurių griauti negalima. Paprastai jas galite matyti savo būsto plane, šios sienos plane žymimos ašimis ir paprastai būna storesnės. Laikančios sienos ašyje galima numatyti papildomas angas, tačiau kiekvienu atveju rekomenduojama pasitarti su architektu.

* Jei klientas nori virtuvę ar vonios kambarį perkelti į kitą būsto dalį, pervesti ten santechniką ar elektros instaliaciją – tai, be abejo, įmanoma. Tačiau pirmiausiai reikėtų įsivertinti kaštus: šių dviejų zonų pokyčiai, lyginant su kitomis būsto patalpomis, dažnai kainuoja brangiausiai. Ne visuomet būtina keisti vonios kambario ar virtuvės vietą, jei jūsų tikslas yra padidinti tam tikros patalpos erdvę ar, dėl jau suplanuotų pokyčių, pakelti būsto kainą rinkoje. Galima rasti ir kitokį sprendimą: galbūt pakaks išgriauti ar pastatyti vieną – kitą pertvarinę sieną ar apjungti tam tikras patalpas.

* Atnaujinant erdvę didžiausią dėmesį reiktų skirti interjero apšvietimui. Žaidžiant su šviesa erdvei galima suteikti skirtingą nuotaiką. Kiekviena zona turi būti apšviesta atsižvelgiant į jos funkciją. Šiam tikslui pasiekti derinamas pagrindinis patalpų apšvietimas su dekoratyviu apšvietimu. Reikia įvertinti lubų aukštį – ar jis leidžia įsirengti pakabinamas lubas su integruojamais šviestuvais ir paslėptu LED apšvietimu. Jei patalpa yra standartinio aukščio, erdvės aukštį smarkiai sumažinti nepatartina.

* Interjero specialistės pataria, kad siekiant teisingai įgyvendinti projektą ir proceso eigoje nenutolti nuo interjero koncepcijos, būtina architekto autorinė priežiūra.


Nuotraukos Auros Kubiliūtės – Šimkienės, www.aurafoto.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis