5 patarimai, kaip taupyti šildymo sezono metu

Šaltasis metų sezonas visuomet pasitinka gerokai išaugusiomis sąskaitomis už komunalinius mokesčius. Ekspertai sako, kad reikėtų įprasti šildymo sezonui ruoštis iš anksto, pavyzdžiui, taupyti tam pradėti dar vasarą. Arba, pasirūpinti namo renovacija ir apšiltinimu, kokybiškais langais bei durimis. Žinoma, tai tikrai padėtų ištverti sunkią žiemą, tačiau ką daryti, jei šiemet to nespėjote padaryti?

Šildymo kainas analizuojančio projekto Kurgyvenu.lt direktorius Andrius Gintalas sako, jog šiuo metu – kuomet gyventojai laukia pirmųjų šio šildymo sezono sąskaitų – ypač jaučiamas susidomėjimas kainų pokyčiais. „Pastebėjome, jog daugiau mūsų portalo lankytojų užsuka pasitikrinti būtent šildymo kainų. Matydami dviejų pastarųjų sezonų kainas, jie paprasčiau gali įvertinti, kiek lėšų reikės skirti šį mėnesį, todėl gali lengviau planuoti išlaidas. Ypač tai aktualu tiems, kurie ką tik įsigijo naują būstą arba pradėjo nuomotis.“

Taupyti padeda net užuolaidos

„Tikrai nėra taip, jog šildymo bei kitų komunalinių mokesčių kainomis skundžiasi tik Lietuvos gyventojai. Jei atidžiau pažvelgtumėte į kitų valstybių gyventojų poreikius bei išlaidas – jiems ne mažiau svarbu taupyti šildymo klausimais. Tiesa, galbūt ten žmonės labiau įpratę pasinaudoti labai paprastais būdais bent šiek tiek sutaupyti komunalinių mokesčių atžvilgiu. Lietuviai dažnai nenaudoja net pačių paprasčiausių ir kone nieko nekainuojančių metodų“, – komentuoja specialistai.

Pasak jo, galima išskirti bent keletą būdų, kurie padėtų jei ne itin smarkiai sutaupyti, tai bent jau namie palaikyti aukštesnę temperatūrą. Vienas iš jų – kiekvienuose namuose esančios užuolaidos. Net ir tuose butuose, kuriuose yra plastikiniai langai, paspaudus šaltukui, pro juos veržiasi šaltis, nes tai – ploniausia sienos dalis. Tam, kad šis šaltis nepatektų į kambarį, vakarais bei naktį, langus reikėtų uždengti užuolaidomis bei langinėmis, o dieną, ypač jei ji saulėta, laikyti atdaras. Puikiausiai tiks storesnės, pagamintos iš vilnos bei medvilnės mišinio. Sunkesnės užuolaidos sudaro užtvarą nuo lango sklindančiai vėsai patekti į kambarį.

Svarbu prižiūrėti radiatorius

„Užuolaidos gali padėti išlaikyti šilumą kambaryje. Tačiau reikėtų pasistengti, kad jos neuždengtų radiatorių. Šilumai gerokai sunkiau pasklisti po kambarį, jei radiatoriai ar kiti šildymo įrenginiai yra uždengti, paslėpti už dekoratyvinių sienelių, baldų ir pan.“, – teigia ekspertai. Net ir greta lango stovinti sofa ar fotelis trukdo po kambarį pasklisti šilumai, ji kyla į viršų arba ilgiau pasilieka prie išorinės, o tuo pačiu ir kiek šaltesnės sienos. Oras vėsta ir kambarys šildomas mažiau.

Daugiausiai šilumos iššvaistoma per šilumai laidžias sienas, todėl tam, kad jos nebūtų tuščiai šildomos, už radiatorių vertėtų įsirengti šilumą atspindinčią plėvelę (dar kitaip vadinamą radiatoriaus ekranu).

Į foliją panašus pastorintas ekranas įrengiamas tarp sienos ir radiatoriaus. Tokiu būdu daugiau šilumos patenka į kambarį, o ne iššvaistoma pro sieną. Lietuvos Nacionalinė pastatų administratorių asociacija taip pat rekomenduoja tokį būdą šilumai taupyti ir teigia, jog visuose kambariuose įrengus tokius ekranus – bendrą buto temperatūrą galima pakelti 1-2 laipsniais. Atrodo nedaug, bet skirtumas tarp 18 laipsnių ir 20-ies, vis dėlto, yra. 

Reguliuojama temperatūra ir taupymas

Kone efektyviausias būdas taupyti šilumą – reguliuoti radiatorių temperatūrą. Juk nebūnant namie ar miegant, nebūtina labai aukšta temperatūra. Tuo metu šildymą galima sumažinti bent keliais laipsniais, o grįžus – vėl padidinti. Tokiu būdu šilumos energija taupoma kone 16 val. per parą.

Žinoma, geriausia, kai tokius pokyčius galima nustatyti automatiškai, tačiau tokios sistemos – kainuoja kiek brangiau. Tiesa, persistengti taip pat nereikėtų. „Užsukus“ temperatūrą iki minimumo – tampa šalčiau visame name, kas ir vėl didina šilumos suvartojimą, bei rizikuojama įsigyti pelėsį, nes blogai šildomose patalpose – kaupiasi drėgmė. 

Šios priemonės, nors ir nesmarkiai, bet gali padėti šiek tiek sutaupyti arba bent jau ne taip smarkiai šalti namuose. Svarbiausia, kad net ir nedidelė, bet sutaupyta suma, nebūtų skirta pramogoms ar kitiems dalykams. Šilumos sąskaita sutaupytą sumą skirkite pasiruošimui kitam šildymo sezonui. Tai padarę – kitą sezoną sutaupysite dar daugiau, todėl pinigai nenueis veltui, o tik dar labiau normalizuoti šildymo sąskaitas ir gyventi šilčiau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis