Kaip apsisaugoti nuo vagysčių?

Vienas nemaloniausių jausmų grįžus namo ar pabudus – suprasti, kad buvote apvogti. Galvojate, ką padarėte ne taip, ką buvo galima padaryti geriau, tačiau turtas jau prarastas. Žinoma, nuo vagysčių neapsaugotas nei vienas, bet galima minimalizuoti jų grėsmę ar kiek įmanoma neutralizuoti pasekmes. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie priemones, kurios jums padės kovojant su vagystėmis.

Vagysčių iš namų skaičius dažniausiai padidėja per švenčių dienas, ilguosius savaitgalius – tomis progomis, kai žmonių nebūna namuose.

Rimtos priemonės atgrasys nepatyrusius vagis, o atkaklesniems sudarys kuo daugiau kliūčių ir sugaišins. Prailgėjus įsilaužimo laikui, padidėja tikimybė, kad keldamas triukšmą ir palikdamas įsilaužimo žymes, vagis bus pastebėtas kaimynų, atvyks iškviesta policija ar saugos tarnyba.

Techninės priemonės

1. Durys.  Visų pirma, apsaugokite duris. Be abejo, tai pats patogiausias būdas įeiti į pastatą ar patalpą. Svarbus veiksnys yra durų tvirtumas mėginimo laužti atveju. Tvirčiausios iš durų yra šarvuotos durys, turinčios plieninę staktą ir apsauginiu plieno lakštu apsaugotą varčią. Abi šios dalys turi nepasiduoti deformavimui, laužimui laužtuvu, kitokiam mechaniniam poveikiui. Patariama rinktis duris su vyrių apsaugomis, kurios neleis iškelti durų nupjovus vyrius. Saugumui padidinti galite įsirengti dvigubas duris. Patartina rinktis duris su akute. Kai kurios durys gaminamos su stiklu jose, tačiau pasirinkę mažos saugumo klasės stiklą papildomai rizikuojate.

2. Spynos. Vis dėlto, vagims nebūtina brutaliai šturmuoti jūsų gyvenamosios vietos, tai sukelia daug triukšmo. Tad itin svarbus aspektas yra spynos. Pasistenkite, kad durys turėtų bent du užraktus ir jų konstrukcija būtų kuo sudėtingesnė. Šiuolaikinės durys paprastai rakinamos dviejų tipų užraktais - seifinio tipo raktu(plokštelinis) ir cilindrinio tipo užraktu. Užraktai dar skirstomi į klases – kuo klasė aukštesnė, tuo saugesnis užraktas.  

Spynų korpusus patartina apsaugoti nuo gręžimo, pasirinkus apsaugines grūdinto plieno ar mangano plokšteles – jas gręžiant, grąžtas greitai atšimpa. Pasidomėkite, ar spyna apsaugota nuo poveikio cheminėmis medžiagomis, vadinamojo „bumpingo“, kitų rakinimo būdų.

Užkabinkite durų grandinėlę ar įsirenkite sklendę, kurios leis jaustis saugesniems būnant namuose.

3. Langai ir balkonas. Langai yra bene jautriausia namo vieta, greičiau pasiduodanti mechaniniam poveikiui. Gyvenantys pirmuosiuose pastato aukštuose langus gali apsaugoti grotomis. Geriausia grotas įrengti iš patalpos vidaus.Tiesa, nors grotos nebėra tokios niūrios, kaip anksčiau, jos vis tiek atrodo mažiau estetiškai, todėl galima rinktis nuleidžiamas grotas ar apsaugines žaliuzes. Vienas iš nebrangių patarimų balkonui būtų jo įstiklinimas. Stiklas taps papildoma kliūtimi, o dūžtančio stiklo garsas atkreips aplinkinių dėmesį.

Langų stiprinimas. Saugumui padidinti galima įsirengti fiksatorius, kurie yra lengvai uždaromi ir atidaromi, gaminami kelių spalvų, tad yra nesunkiai pritaikomi prie lango išvaizdos. Taip pat kai kurie langų gamintojai ir pardavėjai siūlo specialius tvirtesnius apkaustus langams. Tokią apsaugą įveikti prireiks daugiau laiko, nei paprastus apkaustus. Ant langų galima klijuoti ir apsaugines plėveles. Jos yra permatomos, tad estetinio vaizdo nesudarkys, o tik pasunkins stiklo skilimą ir lango išdaužimą.

4. Signalizacija. Apsauginė signalizacija garsu ar blykstėmis įspės jus, apsaugos tarnybas ar aplinkinius, kad vyksta įsilaužimas į patalpas. Prie apsaugos sistemos prijungti jutikliai gali fiksuoti judesį, stiklo dūžį, mechaninį poveikį langui ir durims. Tiesa, patyrusiems vagims signalizacija tėra papildoma kliūtis, todėl gera mintis yra sudaryti sutartį su saugos tarnyba. Į sistemą gali būti montuojami moduliai, kurie automatiškai paskambins iškart į kelis numerius, vos tik sureagavus įsilaužimo požymius.

5. Seifai. Galite įsigyti seifą ir jame laikyti pačius vertingiausius daiktus. Šiuolaikiniai seifai yra pakankamai saugūs, jų būna įvairaus dydžio, juos galima tvirtinti prie sienos ar grindų. Seife galite laikyti pinigus, juvelyrinius dirbinius, vertybinius popierius, šeimos relikvijas. Be to, turtas liks saugus ir gaisro ar užliejimo atveju. Ne pirmą kartą vagiantys žmonės žino slaptavietes, kuriose paprastai laikomi pinigai. Seifas žinoma, akivaizdžiai nurodys, kad jame laikoma kažkas naudingo, tačiau jo išlaužimui prireiks kur kas daugiau pastangų nei pakelti čiužinį ir paimti po juo paslėptus banknotus.

6. Draudimas. Apdrauskite turtą. Tai nepadės apsisaugoti nuo vagystės, tačiau sušvelnins finansinius nuostolius.

Elgesys

6 patarimai, kaip užkirsti kelią galimoms vagystėms:

Stebėkite aplinką. Profesionalūs vagys įsibrovimą į patalpas planuoja. Prieš tai jie renka informaciją apie savininkus ir jų turtą, vėliau – apie jų įpročius. Tad jeigu nepažįstami žmonės teiraujasi įtartinų dalykų, įsidėmėkite žmogaus išvaizdą, aprangą, kitus bruožus. Esant didesniems įtarimams pakalbėkite apie situaciją su kaimynais. Taip pat reikėtų būti atidesniems, jei padaugėjo nepažįstamų asmenų skambučių į namų telefoną ar vizitų įvairiais tikslais.

Neplepėkite. Nepasakokite svarbių dalykų apie savo dienotvarkę, planus, turimus vertingus daiktus ar pinigus nepažįstamiems asmenims. Pamokykite to ir vaikus – neretai jie yra šnekesni, todėl vagys gali tuo pasinaudoti rinkdami informaciją.

Sutarkite su kaimynais. Sutarti su jais visada naudinga, be to, tai gali padėti ir įsilaužimo atveju. Išvažiuodami ilgesniam laikui, galite paprašyti kaimynų palaistyti gėles ar tiesiog reguliariai patikrinti, ar bute viskas gerai. Pastebėjus įsilaužimo žymes bus galima greičiau pranešti policijai. Be to, ne taip ir retai kaimynai yra linkę nekreipti dėmesio, kas vyksta aplink juos net ir girdėdami vysktant nusikaltimą. Tad geri santykiai gali lemti daug ir šiuo atveju.

Apsisaugokite nuo smulkių vagysčių. Nepalikite vertingų daiktų prie durų – būna situacijų, kai ruošiantis išeiti, durys kurį laiką būna neužrakintos, pavyzdžiui, šūktelėjote, jog duris iš vidaus užsirakintų namuose liekantis žmogus, o jis to daryti neskuba. Tokiu atveju, daiktai iš prieškambario gali greitai dingti. Neretai žmonės įleidę į namus įvairių institucijų darbuotojais apsimetančius asmenis, jiems išėjus pasigenda vertingų daiktų ar pinigų. Todėl įsitikinkite, kad svečias yra tas, kas sakosi esąs, jei įmanoma, nepalikite svečio vieno.

Rakinkite duris, uždarykite langus. Tai atrodo elementaru, tačiau langai dažnai nepelnytai užmirštami. Išeidami nepalikite ir mikroventiliacijos, jei labai reikės, ją atidarysite grįžę. Jei iš namų išvykstate ilgesniam laikui, užrakinkite ir vidines duris, jeigu tokia galimybė.

Sveikata – svarbiausia. Gali atsitikti, kad minėtos priemonės nepadėjo ir vagis įsilaužė į jūsų gyvenamąjį būstą. Vagystės vykdomos ir naktį, kai gyventojai ramiai miega, taip pat galite netikėtai užklupti namie nelauktą svečią sugrįžę. Tai gali būti pavojinga. Įvertinkite vagies sudėjimą, savo jėgas, apžiūrėkite rankas, ar jose nėra ginklo. Tačiau atminkite du dalykus – į kampą įspraustas žmogus dažnai būna neprognozuojamas, be to, kad ir kokius turtus namie laikote, neverta rizikuoti sveikata ar gyvybe dėl jų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis