Būsto šildymas šilumos siurbliais

Prasidėjus šildymo sezonui, vienas aktualiausių klausimų yra kiek kainuos šildymas šiais metais, ir kaip būtų galima sumažinti šildymo išlaidas. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kylant kuro kainoms, didėja ir šildymo kaštai. Būtent šios išlaidos šildymo sezono metu yra skausmingiausios kiekvienos šeimos biudžetui ir skatina galvoti apie šildymo alternatyvas. O ką renkasi mūsų kaimynai estai? Gal vertėtų pavyzdį imti iš jų?

Oras-vanduo principu veikiantys šilumos siurbliai

Dažnas skandinavų pasirinkimas įsigyjant šilumos siurblį yra oras-vanduo tipo sistema, kurią žmonės renkasi jau dešimtmečius. Šiluma yra paimama iš aplinkos oro ir perduodama į vandens sistemą, kuri šildo jūsų būsto gindis ar radiatorius, taip pat boileryje ruošią karštą vandenį jūsų reikmėms. Šis šildymo būdas sparčiai populiarėja ir Baltijos šalyse. Estai per metus vidutiniškai sumontuoja apie 2 tūkst. tokių sistemų, latviai juos vejasi – per praėjusius metus tokį šildymo metodą pasirinko daugiau nei 700 namų ūkių. Lietuvoje šių sistemų populiarumas gerokai mažesnis – kiek daugiau nei 200 naujų vartotojų per metus. Kas klysta – mes ar kaimynai?

Pagrindinis šilumos siurblių gamintojų argumentas, renkantis šį būsto šildymo būdą, – jo ekonomiškumas. Palyginkime su kitomis populiariomis šildymo alternatyvomis Lietuvoje: šildyti namus šilumos siurbliu veikiančiu oras-vanduo principu yra apie 70 proc. pigiau nei elektra, 50proc. pigiau nei skystu kuru ir apie 35 proc. pigiau nei dujomis. Be išlaidų mažinimo ne mažiau svarbūs ir kiti veiksniai – nereikia didelės katilinės, kaminų, paprastas ir greitas įrengimas, paprastas naudojimas, itin pigus karšto vandens paruošimas šiltuoju metų laiku. Truputį pigiau namus galima šildyti tik kasdien kūrenant malkomis ar kitu kietuoju kuru.

Kitas dažnai kylantis klausimas – kaip tinkamai išsirinkti šilumos siurblį? Teisingas pasirinkimas pagal Jūsų poreikius garantuoja gerą galutinį rezultatą – mažus šildymo kaštus ir paprastai eksploatuojamą šildymo sistemą. Šilumos siurbliai žemė-oras, kartais vadinami geoterminiais, šiluma išgaunama iš žemėje susikaupiančios šilumos, tačiau požeminių kolektorių ar gręžinių įrengimas jiems kainuos papildomai apie 10000-12000 Lt.

Šilumos siurbliams oras-vanduo nereikės jokių investicijų į žemės darbus. Šilumos siurblys oras-vanduo veikia traukdamas šilumą iš lauko oro ir atiduodamas ją šildomai patalpai per šildomas grindis arba radiatorius. Šio proceso metu prietaiso ventiliatorius ir kompresorius naudoja elektros energiją. Suskaičiavus patalpai perduotos šilumos kiekį ir padalinus iš sunaudotos elektros energijos, gauname skirtumą, vadinamą šilumos siurblio naudingumo koeficientu (COP), kuris parodo šilumos siurblio ekonomiškumą. Įprastai, teisingai eksploatuojant šilumos siurblį, šilumos patalpai perduodama tris-keturis kartus daugiau nei sunaudojama elektros energijos.

„Samsung“ šilumos siurbliai veikiantys oras – vanduo principu pasižymi dar viena unikalia savybe – prie sistemos galima prijungti nuo 1 iki 4 patalpos kondicionieriaus blokų, kurie vasarą efektyviai vėsina patalpas, o lauke esant net ir -20 laipsnių šalčio, maloniu šiltu vėjeliu per kelias minutes gali prišildyti patalpą, pavyzdžiui, netikėtai atvykus svečiams. Tai itin svarbu jei patalpa šildoma grindininiu šildymu, kuris patalpą sušildytų tik per kelias valandas.

Oras–oras principu veikiantys šilumos siurbliai

Tai dar vienas itin efektyvus šildymo būdas. Paskutiniais metais Europoje šio tipo šilumos siurblių parduodama dešimtys tūkstančių, jie baigia išstumti paprastus kondicionierius. Kaip jis funkcionuoja?

Iš išorės – tai paprasčiausias oro kondicionierius, tačiau turintis išskirtinę savybę. Lauke spaudžiant net iki -25 laipsnių šalčiui jis nebrangiai gamina šilumą ir ją perduoda patalpoms per vidinį kondicionieriaus bloką. Vasarą ši sistema veikia kaip įprastas kondicionierius.

Tačiau ši sistema neturi galimybės ruošti karšto vandens ar šildyti grindis, todėl ji negali būti naudojama kaip vienintelis šildymo šaltinis gyvenamiems namams. Bet kokiu atveju, šis sprendimas itin pageidaujamas butuose, kol dar neįjungtas centrinis šildymas, arba jo nepakanka namams sušildyti. Šia sistema patalpas galima šildyti 3-4 kartus pigiau nei elektra, o vasarą – už kelias dešimtis litų per mėnesį – vėsinti.

Nuosaviems namams šias sistemas perka ir dėl vėsinimo, ir dėl pigaus ir patogaus šildymo galimybės. Sumanūs savininkai paskaičiuoja, kad šildyti namus šilumos siurbliais veikiančiais oras–oras principu yra beveik dvigubai pigiau nei dujomis.

Biurai, kirpyklos, kavinės, viešbučiai šias sistemas naudoja kaip itin pigų ir nereikalaujantį kaminų, radiatorių ar dujų įvado šildymo sprendimą. Jį galima įjungti ir išjungti per kelias sekundes, naudoti vėsinant ir šildant, sumontuoti per vieną dieną, o prireikus per valandą išmontuoti pavyzdžiui kraustantis į naujas patalpas.

Žmonės turintys sodybas taip pat ilgai laukė, kol „Samsung“ išleis naujausią modelį „Nordic“, kuriame jau yra įmontuotas Wi-Fi ryšio imtuvas. Įsivaizduokite, kad atsisiuntus „Android“ arba „iOS“ programėlę į savo išmanujį telefoną, nemokamai galima stebėti, kokia temperatūra yra jūsų sodyboje. Paspaudus kelias ikonas, įjungti ir nustatyti norimą temperatūrą – atvykus į sodybą, jus pasitiks maloni šiluma, o vasarą – vėsuma. Žinoma, nustačius patalpoje +8 laipsnių režimą, jūs galėsite nesijaudinti, kad užmiesčio name sušals vamzdžiai. Toks šildymas kainuos beveik dukart pigiau nei dujomis, ir apie tris-keturis kartus pigiau nei elektra.


Ką rodo skaičiai?

Pateikiamoje skaičiuoklėje apskaičiuota, kiek kainuotų visas šildymo sezonas 150 kvadratinių metrų kokybiškai apšiltintam naujos statybos namui, naudojant skirtingas kuro rūšis. Reikia labai aiškiai atskirti, kad šildymas kasdieną po kelis kartus triūsiant prie kieto kuro katilo, yra pigesnis.

Nuo kasdienio darbo katilinėje gali išvaduoti, pavyzdžiui, šilumos siurbliai, dujos, skystas kuras ir dalinai medienos granulės.

Savo būsto šildymo kaštus naudojant skirtingą kurą galite nemokamai pasitikrinti čia: http://www.jaukurai.lt/skaiciuokles/?

Primenant, kad nereikia katilinės, kamino, patalpų kurui sandėliuoti, kuro transportavimo ir ruošimo sąnaudų, gręžinių ar požeminių kolektorių reikalingų žemė-vanduo principu veikiantiems šilumos siurbliams, akivaizdu, kodėl Europoje sparčiai populiarėja šilumos siurbliai imantys šilumą tiesiog iš oro. Tai pakankamai pigus įrengti ir vienas pigiausių eksploatacijoje šildymo būdų.

Būtent išlaidų ekonomija yra pagrindinė priežastis, kodėl šilumos siurbliai veikiantys oras-vanduo principu yra vis populiaresnis pasirinkimas Latvijoje ir Estijoje. Ar keisis tendencijos Lietuvoje?

„Samsung“ kompanija – viena didžiausių elektronikos ir buitinės technikos gamintojų pasaulyje – siūlo platų šilumos siurblių pasirinkimą kiekvienam pagal poreikius. Išsamesnę informaciją galite rasti:
www.jaukurai.lt
www.telepaslauga.lt
www.samsung.lt

Gamintojo nuotr.

Užsakymo nr.: PT_63559278

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis