Paprasti patarimai, kaip sumažinti vandens suvartojimą

Atėjus žiemai, svarbiausia problema tampa šildymas – kaskart tik atšalus, mintys nejučia pakrypsta link mėnesio pabaigoje ateisiančių sąskaitų. Tačiau akimis naršydami sąskaitas galime nepastebėti, kad viena eilutė su pastoviais ir kartais pakankamai dideliais skaičiais lydi mus ištisus metus – tai vandens suvartojimas. Pateikiame paprastus patarimus, kaip sumažinti suvartoto karšto ir šalto vandens kiekius.

Pakeiskite savo įpročius. Greitas rytinis dušas gerai nuplauna nešvarumus ir prakaitą, tačiau tiek daug laiko duše praleidžiame todėl, kad tai tiesiog malonu – juk niekas nenori iš karto iš šilto dušo lipti į pusšiltį vonios kambarį, o  išėjus iš vonios į kitus kambarius pirmas akimirkas apskritai atrodo tarsi niekas jų niekada nebūtų šildęs. Tad jeigu jums nusiprausti užtektų 1-2 minučių, pagalvokite, galbūt galite pridėti dar daugiausiai pora minučių savęs palepinimui, o tuomet – lipkite iš dušo. Nusistatykite laikmatį, kuris perspėtų jus, kad savo limitą išnaudojote. Vonia taip pat geriau telieka maloniu sau po sunkių darbų skiriamu prizu, o ne būdu nusiprausti – tik jūs patys žinote, kaip dažnai mėgstate maudytis vonioje, tačiau per mėnesį maudantis bent vienu kartu rečiau, sutaupysite žymų kiekį vandens. 

Netoleruokite lašėjimo. Lašas po lašo ir akmenį pratąšo – visi gerai žinome šį posakį. Kvieskite santechnikus arba, jei sugebate, patys taisykite prakiurusius vamzdžius, bėgančius čiaupus. Ypatingai tai aktualu kalbant apie vamzdžius. Nebūtina desperatiškai iš karto griebtis santechniko rakto, tačiau pastebėjus varvantį čiaupą, geriausia jį sutvarkyti per kelias ateinančias dienas. Tai gal ir atrodytų menkniekis, tačiau dėl intensyviai lašančio čiaupo, vandens nuostoliai per dieną gali būti skaičiuojami dešimtimis litrų. Taip pat šioje situacijoje turėtų veikti ir sveika nuovoka – nemažai daliai žmonių reikia prisiversti ką nors padaryti, tad pripratus prie čiaupo lašėjimo, vėliau galite pradėti to apskritai nelaikyti problema.

Taupanti technika. Įsigykite vandens maišytuvo ar dušo aeratorius, investuokite į taupančias dušo galvutes. Pasirinkę aeratorius ar taupančias galvutes, galite sutaupyti nuo 50 % savo vandens sąnaudų, o kai kurie gamintojai pateikia dar įspūdingesnius skaičius. Kai kurios dušo galvutės turi net specialius indikatorius, perspėjančius, kai vandens išnaudojimas pasiekia didesnį lygį, nei jūs esate nusistatę.

Venkite bereikalingai nuleisti klozetą. Neretai žmonės mėto nešvarias nosinaites, kitas higienos atliekas į klozetą, tačiau jei jas galima išmesti į šiukšledėžę, nereikėtų patingėti ir pasielgti būtent taip. Kiekvienas vandens nuleidimas dar labiau padidina jūsų vandens sąskaitą, Klozetai su taupančiais nuleidimo mygtukais taip pat galėtų būti išeitis siekiant sutaupyti vandens.

Indų plovimas indaplove. Nebūtina skalauti savo indų, prieš dedant juos į indaplovę. Žinoma, kartais netgi išmetus maisto atliekas, ant indų lieka likučių, todėl juos geriausia tiesiog sumerkti į užkimštą ir vandens pripildytą kriauklę. Kaip ir skalbimo mašinos atveju, stenkitės įjungti indų plovimo mašiną tik tada, kai ji pilnai sukrauta. Racionalu ją įjungti naktį – taip ne tik gausite naudos iš naktinio elektros tarifo, tačiau galėsite suplauti visus per dieną sukauptus indus. Šiuolaikinės indaplovės nėra garsios, tad jeigu jūsų kambarys nėra sujungtas su virtuve, dėl to nepatirsite jokių problemų. Taip pat gera mintis yra atsižvelgti į energijos ir vandens sąnaudas dar renkantis indaplovę – dauguma rinkoje esančių indaplovių vienaip ar kitaip yra ir kokybiškos, ir stilingos, todėl ekonomiškumas galėtų būti pats svarbiausias faktorius.

Indų plovimas rankomis. Be abejo, maisto likučių nuplovimas, šveitimas, naudojant indų ploviklį ir perplovimas nė karto neužsukus čiaupo nėra vandenį taupantis indų plovimo būdas. Daugiau sutaupysite pripylę karšto vandens su indų plovikliu į atskirą indą ir jame valydami ant indų likusius nešvarumus. Vieną po kito nuvalius indus, teliks juos nuplauti po vandens srove ir dėti į lentyną.

Vandens kaitimas. Jeigu kaičiate vandenį vienam ar porai karšto gėrimo puodelių, tiesiog pamatuokite reikiamo vandens kiekį. Galite naudotis tais pačiais puodeliais, iš kurių gersite. Tai padės taupyti ir elektrą, ir laiką, kadangi mažesniam vandens kiekiui reikia mažiau laiko įšilti.

Dažniausiai kartojamas patarimas. Užsukite čiaupą, kai juo nesinaudojate. Sunku pasakyti, ar dar liko žmonių, kurie elgiasi atvirkščiai, tačiau šis patarimas yra paprastas ir lygiai tiek pat efektyvus. Dažniausiai taip elgiamasi valantis dantis – juos valydami žmonės palieka atsuktą čiaupą, kadangi tada gali greitai nuo šepetėlio nuplauti dantų pastą. Gal tai ir turėjo šiek tiek logikos, kai vonios kriauklėse dominavo atsukami čiaupai, tačiau juos pakeitus maišytuvams, sustabdyti vandens tekėjimą tapo lengviau nei lengva.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis