Patarimai, padėsiantys palaikyti tvarką namuose

Sakysite, savaime aišku - jeigu namus tvarkysite kasdien, jie ir liks tvarkingi. Tačiau ne visi turime tam laiko ir noro. Tvarkymasis ne tik eikvoja energiją, tačiau neretai yra erzinantis dalykas. Juk jei būtų įmanoma, daugelis iš mūsų apskritai nesitvarkytumėme. Kiekviena patyrusi namų šeimininkė žino, kad tvarkantis reikia daugiau naudotis galva nei rankomis. Atlikti mechaninius judesius ir valyti gali išmokti visi - visa paslaptis yra strategijoje. Pateikiame keletą patarimų, kaip pakeisti ir palengvinti tvarkymasi.

Įpročiai. Jeigu jums sunku ilgą laiką palaikyti namuose tvarką, reikėtų keisti savo įpročius. Kitaip pasiekti pokyčių greičiausiai nepavyks - tvarkytis galima nebent tik su didesniu užsidegimu, tačiau tvarkymasis nėra iš tų veiklų, kurios šį užsidegimą įžiebia. Tad geriau keisti taktiką ir išsiugdyti naujus efektyvius įpročius. Prisiminkite, kad įpročiui susiformuoti reikia nuo 21 iki 66 dienų. Kuo nemalonesnė užduotis, tuo sunkiau prisiversti ją atlikti. Galite padaryti taip – paimkite kišeninį ar stalo kalendorių, jame atžymėkite ribines 66 dienas ir kasdien, kai tik atlikote numatytą užduotį (tarkime, prisivertėte skirti minutę voniai pavalyti), užbraukite kiekvieną dieną. Taip matysite savo progresą ir labai gali būti, kad įprotį išsiugdysite kur kas greičiau, nei per minėtus du mėnesius.

Būkite kantrūs. Jei gyvenate ne vieni, kitiems šeimos nariams ar gyventojams gali būti sunku suprasti, iš kur toks užsidegimas, kai iki tol šiol dėl bendros tvarkos niekas nesiskundė. Tad jums gali būti sunku prisiversti laikytis savo naujos dienotvarkės ir įpročių, ypatingai tuo atveju, jei dar ir sulauksite švelnių pašaipų už savo uolumą. Priprasti prie naujų įpročių užtruks, todėl būkite kantresni ir atlaidesni. Be abejonės, su nauju tvarkymosi planu būtina supažindinti visus gyventojus. Švelniai priminkite vaikams ar sutuoktiniui, ką jie turėtų padaryti, pradžioje netgi galite padaryti tai už juos - jūsų pavyzdys juos pamokys ir paskatins. Tačiau tai įvyks ne rytoj ir ne poryt. Būkite kantrūs.

Matykite smulkmenas. Jeigu palikote ant virtuvės stalelio ar palangės pora stiklainių, su intencija juos greitai išnešti į stiklo konteinerį, galite nė nepastebėti, kaip jie ims „daugintis“, nes jei jau stovi du, atrodytų patogu prie jų pastatyti ir trečią. Viskas turi turėti savo vietą. Esmė yra smulkmenose - pamatykite detales, kurios yra ne vietoje ir padėkite jas ten, kur jos turi stovėti. Taip išvengsite netvarkos. Tas pats galioja ir nešvarumams. Jei skirsite po kelias minutes ar netgi keliasdešimt sekundžių kasdieniam plautuvės, vonios ar kaitlentės nuvalymui, ant jos niekada nesusikaups dideli nešvarumai. Paaukoję minutę ar dvi keliems lengviems prabraukimams dabar, išvengiate intensyvaus trynimo ateityje.

Dviejų minučių taisyklė. Galite vadovautis tokia taisykle - jei matote, kad atlikdami kažkokį darbą užtruksite iki dviejų minučių, padarykite jį iškart. Jei praeinate pro ant grindų numestas kojines ar pro iš vazono išbyrėjusias žemes, sutvarkykite tai. Jei kas nors išsilieja, nuvalykite. Kitaip tariant, jeigu mažas darbas gali būti atliktas tuojau pat, o jūs niekur neskubate, tai ir padarykite jį tuojau pat. Vėliau sau padėkosite.

3 patarimai, turintiems mažų vaikų:

Netvarka natūrali, tvarka - taip pat. Vaikai yra vaikai ir jie visuomet pridarys netvarkos. Vienas iš taisyklių galėtų būti tokia - 1 “netvarka” per kambarį. Jei mažieji žaidžia savo kambaryje ar namuose, galite leisti jiems dūkti ir kaip patinka jaukti kambarį. Tačiau prieš tai, kol jie nueis žaisti į kitus kambarius ar į lauką, jie turi susitvarkyti. Susitarkite taip – negalima eiti į naujų žaidimų vietą, kol vaikai nesutvarkė senosios.

Vaikų daiktai – jų kambaryje. Mokykite vaikus visus asmeninius daiktus ir žaislus laikyti jų kambariuose. Tegul svetainė, virtuvė, valgomasis lieka vietomis, kuriose bus laikomi tik ten reikalingi daiktai. Tai nereiškia, kad vaikas žaisline mašinėle negali važinėti virtuvėje, tiesiog ji neturėtų ten „apsigyventi“ ir stovėti net tuomet, kai yra nenaudojama.

Didysis tvarkymasis per Kalėdas ir gimtadienius. Kol vaikai maži, šiomis progomis jie gauna naujų žaislų, drabužių, kitų dovanų, kuriuos vietos prasme kai kada yra nemažos. Jei tiesiog kaupsite šiuos daiktus, galų gale turėsite didžiulę netvarką ir pritrūksite vietos. Per minėtas šventes, kai namuose vienaip ar kitaip egzistuoja toleruotina netvarka, paprašykite vaikų naujuosius daiktus palikti vienoje kambario vietoje. Tuomet po švenčių praėjus dienai ar dviem, kartu su jais peržvelkite spintas, stalčius ir dėžes ir kartu nuspręskite, kurie seni daiktai užleis vietą naujiesiems. Labai gerai, jei turite palėpę ar talpų sandėliuką – taip nereikės rūpintis, kur padėti senus žaislus.

Greitasis tvarkymasis. Tai ypatingai naudingas metodas po įvairių švenčių, kai visuose namuose karaliauja pateisinama netvarka, tačiau atėjus laikui susitvarkyti, nežinote nuo ko pradėti ir norisi tvrakymą atidėlioti. Pasiimkite talpią kartoninę ar skalbinių dėžę ir išsirinkite pradinį kambarį. Taisyklės yra tokios: įeikite į kambarį ir pradėkite lėtai skaičiuoti iki 30-ties. Per tą laiką į skalbinių dėžę sudėkite viską, kas paprastai tam kambariui nepriklauso. Čia svarbiausia greitis. Kartokite tai kambarys po kambario. Kai tik krepšys prisipildo, metas jį išrūšiuoti. Atlaisvinkite didelį stalą ir surūšiuokite daiktus pagal patalpas, kur jie turėtų stovėti. Pabaigę darbą juos ten ir nuneškite. Tai nėra tikrojo tvarkymosi pakaitalas, tačiau pavertę tai savotišku žaidimu (kas sakė, kad suaugusieji negali būti žaismingi), ženkliai aptvarkysite kambarius, tad vėliau, tvarkant juos iš esmės, bus lengviau ir ne taip erzins. Be to, tai lavina pastabumą.

Virtuvė. Kiekvieną naktį prieš einant miegoti, pasitvarkykite virtuvę, paverskite tai įpročiu. Galbūt esate pavargę, tad atiduokite paskutinius jėgų likučius 5-10 minučių trunkančiam virtuvės susitvarkymui ir ramia širdimi eikite miegoti. Išplaukite indus arba sudėkite juos į indaplovę, nuvalykite stalviršius, sudėliokite įrankius į vietas, jei reikia, pavalykite kriauklę . Juk daug smagiau yra nubusti ir žinoti, kad virtuvėje viskas tvarkinga, telieka naudotis įrankiais ir indais.

Darykite du dalykus vienu metu. Paprastas, tačiau efektyvus patarimas – nesunkius darbus galite daryti kalbėdami telefonu. Jei paskambino kas nors iš gerų draugų ir žinote, kad ateinantį pusvalandį praleisite smagiai plepėdami, kodėl to neišnaudojus ir kiek neapsikuopus, tarkime nepavalius stalviršių virtuvėje ar šaldytuve nepatikrinus produktų galiojimo datos? Šiedu darbai vienas kitam netrukdo. Taip pat šis patarimas tinka ir darant kitas veiklas, kurios palieka jūsų rankas laisvas – galbūt klausotės radijo programos ar atliekate kokią nors intelektinę veiklą, kuri nereikalauja intensyvaus žiūrėjimo ir rankų užimtumo.

====

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės prancūziškos kosmetikos gamintojos "L'Occitane" dovanų čekį.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis