Virtuvės darbastalis: kaip pasirinkti ir praktišką, ir patrauklų

Apgalvotas virtuvės darbastalio dizainas padeda „suvienyti“ baldus ir buitinius prietaisus, sukurti intrigą kontrastingai derinant tradicines ir šiuolaikiškas medžiagas. Juos renkantis patariame remtis virtuvės interjero stiliaus, finansinių galimybių, pomėgių bei įpročių kriterijais.

Technologijas pasitelkus

Lietas akmuo

Kuo įspūdingas. Lieto akmens darbastalių įvairovė didelė. Jis gaminamas iš natūralių mineralų ir didelio kiekio akrilo dervos – ši suteikia lankstumo, todėl galima išgauti įmantrias lenktas formas. Naudojami spalvą suteikiantys pigmentai, todėl spalvinė gama labai įvairi: lietas akmuo gali būti tiek vienspalvis, tiek kelių spalvų ar su blizgiomis dalelėmis. Tekstūrų pasirinkimas taip pat didelis. Tokia įvairovė suteikia galimybę lietą akmenį harmoningai derinti su kitomis medžiagomis, jis puikiai pritampa visų stilių virtuvėse. Į plokštę gali būti įmontuota tokio pat lieto akmens plautuvė ir suformuota sienelė priešais darbastalį – tokia virtuvė atrodo elegantiškai ir stilingai. 

Privalumai. Lietas akmuo yra ilgaamžis, higieniškas. Paviršius neporėtas, todėl neįsigeria drėgmė. Subraižymų gali atsirasti, tačiau juos lengva nušlifuoti. Dar jis atsparus smūgiams, visiems rūgštiems produktams, valymo priemonėms. Plokščių sujungimai nepastebimi, todėl darbastalis atrodo vientisas.

Trūkumai. Tai brangi medžiaga, tačiau pinigų galima sutaupyti renkantis plonesnį, mažiau spalvingą ir paprastesnio dizaino lieto akmens darbastalį. Nelabai atsparus karščiui, pastačius puodą gali likti dėmė.

Shutterstock nuotr.

Kompozicinis kvarcas

Kuo įspūdingas. Tai žmogaus sukurtas natūralių ir dirbtinių medžiagų junginys. Jo sudėtyje – didelis kiekis tvirto kvarco. Kompozicinis kvarcas gali būti matinis, reljefinis, blizgus, įvairiausių spalvų, todėl interjere jį lengva derinti.

Privalumai. Neporėta medžiaga, todėl nesugeria drėgmės, kvapų, nėra kur įsikurti ir daugintis bakterijoms. Į kompozicinį kvarcą neįsigeria rūgštys, jis atsparus valymo priemonėms, dažomosioms medžiagoms.
Trūkumai. Kompozicinio kvarco raštai šiek tiek monotoniški, jam trūksta natūralaus akmens išraiškingumo. Jei darbastalio plokštė plona, kraštas gali nuskilti.

Shutterstock nuotr.

Betonas

Kuo įspūdingas. Betono darbastalis kaip čia buvęs industriniame interjere. Jam galima suteikti įvairių formų – derančių prie nestandartinių baldų, prisitaikančių prie išskirtinių erdvių. Liejant betono darbastalį galima įkomponuoti kitų medžiagų inkliuzus, naudoti juos tiek paviršiui, tiek kraštams apdailinti. 

Privalumai. Ilgaamžė ir patvari danga. Betono darbastalis atrodo natūraliai ir išskirtinai. Pigmentai jam suteikia pačių įvairiausių spalvų. 

Trūkumai. Tradiciškai yra sunkus, tačiau šiuolaikinėmis technologijomis šis trūkumas ištaisomas. Betono darbastalį tenka atidžiai prižiūrėti, kad dažantys produktai ar karšti puodai nepaliktų dėmių. Ilgainiui gali atsirasti įtrūkimų.

ideali virtuve
ideali virtuve
Shutterstock nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip efektyviau organizuoti tvarką virtuvėje?
7 mirtinos nuodėmės virtuvės planavime

Nesenstanti klasika

Akmuo

Kuo įspūdingas. Akmeninis darbastalis spinduliuoja šaltą prabangą, atrodo solidžiai ir yra funkcionalus. Tai natūrali medžiaga, išsiskirianti unikaliais raštais ir atspalviais – kiekvienai plokštei jie suteikia savitumo. 

Privalumai. Darbastaliai gaminami paprastai iš tvirto, atsparaus rūgštims, nelengvai pažeidžiamo akmens, tačiau peilis gali jį subraižyti, todėl pjaustymo lentelę naudoti būtina. Toks darbastalis nebijo temperatūrų pokyčių, jį lengva prižiūrėti. 

Trūkumai. Akmuo – porėta medžiaga, todėl skysčiai gali įsigerti ir pakeisti spalvą. Mažiausiai darbastaliams tinka marmuras, nes yra sąlyginai minkštas. Deja, mechaninių pažeidimų nepavyksta pašalinti. Akmens plokštės gan brangios.

Metalas

Kuo įspūdingas. Cinko, vario ar labiausiai įprasto plieno darbastaliai gali būti įvairaus ilgio, bet paprastai tik taisyklingos kampuotos formos. Plienas atrodo elegantiškai, jis atspindi šviesą, todėl sukuria šviesesnės ir erdvesnės virtuvės įspūdį. Toks darbastalis puikiai dera su buitine technika ir virtuvės rakandais. Metalas gali būti matinis ar blizgus: atrodo stilingiau, bet ne toks praktiškas. 

Privalumai. Plienas – viena iš nedaugelio medžiagų, atlaikanti išties aukštą temperatūrą. Metalinis darbastalis labai patvarus. Plautuvė gali būti įmontuota – tokiu atveju nebus sujungimų, kur dažniausiai kaupiasi nešvarumai. Nors metalas šaltas liesti, bet puikiai tinka tešlai minkyti ir kočioti. 

Trūkumai. Metalas nelabai atsparus subraižymams, laikui bėgant pasidengia patina ir gali prarasti dekoratyvumą. Netyčia aplietas rūgštimis gali pakeisti spalvą. Jį reikia nuolatinė prižiūrėti, nes lieka dėmių nuo vandens, netgi prisilietus pirštais.

Stiklas

Kuo įspūdingas. Virtuvei jis suteikia švytėjimo, skaidrumo. Ypač įspūdingai atrodo apšviestas spindintis darbastalio paviršius. Darbastaliai gaminami iš grūdinto patvaraus stiklo. 

Privalumai. Stiklas atsparus rūgštims, vandeniui, iš dalies karščiui. Net ir atsiradus subraižymams gali būti sėkmingai atnaujintas. 

Trūkumai. Ant stiklinio darbastalio negalima statyti karšto puodo, naudoti valymo priemonių su abrazyvinėmis dalelėmis. Nuo smūgio stiklas gali skilti.

Laiko patikrinti 

Laminuota plokštė

Kuo įspūdinga. Aukšto slėgio laminatu padengtos MDP imituoja medieną, akmenį, metalą ar kompozicines dangas, paviršius gali būti lygus ar grublėtas. Didžiulė spalvų, raštų įvairovė ir nedidelė kaina užtikrina šios medžiagos populiarumą. Tačiau ją tenka gerokai prižiūrėti. Kad darbastalis ilgiau tarnautų, verta investuoti į kokybiškesnį produktą, nes pigios plokštės neilgaamžės, neatsparios drėgmei. 

Privalumai. Mechaninius pažeidimus ištveria gan lengvai – nukritęs peilis ar šakutė darbastalio taip paprastai nesubraižo. Saulės šviesoje paviršius neblunka, jį lengva valyti. 

Trūkumai. Rūgštys, šarmai, dažomosios medžiagos gali palikti pėdsakų, kurių nepavyks panaikinti. Kartais apsilaupo briaunos. Neįmanoma sumontuoti ilgo darbastalio be sujungimų ir tenka saugoti, kad į juos nepatektų vandens, mat nuo drėgmės gali deformuotis. Pažeisto darbastalio neįmanoma atnaujinti.

Shutterstock nuotr.

Medžio masyvas

Kuo įspūdingas. Ši medžiaga – nepakartojamų atspalvių, unikalių raštų, tad virtuvės interjerui suteikia išskirtinio jaukumo ir šilumos. Net ir „gyvenimo“ paženklintas medžio masyvo darbastalis turi savotiško žavesio. Kita vertus, ši medžiaga laikoma viena kaprizingiausių... 

Privalumai. Mediena visuomet žavi ekologiško gyvenimo būdo gerbėjus, ji pasižymi natūraliomis antibakterinėmis savybėmis. Įbrėžimai ir dėmės gali būti nušlifuojami, tiesa, tai gali tekti daryti kasmet.

Trūkumai. Mediena neatspari karščiui, todėl jis gali sugadinti darbastalį. Turi būti tinkamai impregnuota, kad neveiktų drėgmė. Minkštesnė mediena neatspari pažeidimams. Negalima valyti su stipriais chemikalais.

Shutterstock nuotr.

Keraminės plytelės

Kuo įspūdingos. Galima sukurti nepakartojamus, įdomius raštus, juos kūrybiškai derinti su grindų ar sienų danga. Darbastalio kaina labai priklauso nuo to, kokios plytelės naudojamos.

Privalumai. Keraminės plytelės ilgaamžės, atsparios, jei deramai prižiūrimos. Dažantys produktai ir valymo priemonės joms nekenkia. Plytelės gali būti klijuojamos ant medžio drožlių plokštės, faneros, gipskartonio. 

Trūkumai. Plytelės gali įskilti nuo staigių temperatūros pokyčių ar lūžti nuo smūgio. Glazūra gali nusilaupyti. Sudėtingiausia prižiūrėti tarpus – sujungimus tarp plytelių: juos reikia reguliariai apdoroti specialiomis priemonėmis.

Priešprieša – gražu!

Architektė Asta Puolienė: „Darbastalis galėtų kontrastuoti su interjero stiliumi: tarkim, pagamintas iš medžio masyvo jis suteiktų jaukumo industrinei lofto aplinkai. Bet dera čia ir ledinis poliruoto akmens paviršius – pavyzdžiui, marmuras atrodytų labai įspūdingai. 

Kaimo sodyboje visai smagu darbastalį padengti keraminėmis plytelėmis – būtų lietuviškas Provanso variantas. Šiek tiek ekstravagantiškas ir patogus. 

Laminuotos plokštės visada lieka laminuotomis... Jų kaina patraukliausia, tačiau virtuvės interjerui išskirtinio stilingumo toks darbastalis nesuteikia. Kita vertus, ir laminuotų plokščių gamintojai eina koja kojon su mada – atsirado daug įdomių naujų spalvų, tad įmanoma rasti gerų sprendimų. 

Nerūdijančio plieno darbastalis tiktų ir lofte, ir senamiesčio bute – jis patrauklus ir modernus, tik nežinia, kiek patogus, nes galima subraižyti. Bet nieko amžino nėra, o brangius produktus irgi reikia prižiūrėti, gal net dar daugiau.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis