Cukrinis žvyninukas vonioje: kaip jo atsikratyti?

Jeigu vyktų geriausio namų kenkėjo rinkimai, cukrinis žvyninukas (Lepisma saccharina) tikrai pretenduotų į pagrindinį prizą – jis neplatina jokių ligų, o nutarus imtis priemonių, kad šis vabzdys nebėgiotų namuose, praktiškai užteks tik gerai apsitvarkyti. Vienintelė jo „nuodėmė“ – mes nemėgstame, kai po namus laksto vabzdžiai. Kaip cukriniam žvyninukui parodyti, kad namuose jis nelaukiamas, paklausėme kenkėjų naikinimu užsiimančių įmonių ekspertų.

Kenkėjo profilis. Cukrinis žvyninukas, dar vadinamas sidabrine avižėle, yra pailgos formos, apie 10 mm ilgio, turi 6 kojas, ūsus ir uodegą, kūnas padengtas blizgančiais žvyneliais. Suaugęs vabzdys gali gyventi iki poros metų. Šie vabzdžiai aktyviausi tamsiu paros metu. Maistui jie nėra labai išrankūs – gali maitintis tiek grūdiniais produktais, cukrumi, pelėsiu, kitomis organinėmis atliekomis. „Cukrinis žvyninukas skiriasi nuo kitų kenkėjų. Mes netgi nevisiškai galime jį taip vadinti, nes jis sukelia nebent estetinį diskomfortą. Nėra pastebėta, kad jie perneštų kokias nors ligas, infekcijas. Jie nėra kenksmingi, tačiau taip pat nėra ir labai išvaizdūs, todėl nelabai malonu, kai jie vaikščioja po namus. Namuose daugiausia laiko praleidžiame vakarais ar naktį, o tai ir yra tas paros metas, kai žvyninukai suaktyvėja, todėl į juos ir atkreipiame dėmesį. Anksčiau tokio didelio poreikio atsikratyti žvyninukų nebuvo, daugiausia kreipiamasi pastaraisiais metais“, – pasakoja Jurgita Steponavičiūtė, UAB „Kenkėjų kontrolės tarnyba“ atstovė.


Cukriniai žvyninukai gali būti tiek daugiabučių, tiek individualių namų gyventojų problema. Kaip ir kiti kenkėjai, jie gali ateiti į jūsų būstą per plyšius, vamzdynus. Vis dėlto, žvyninukus netyčia galima atsinešti ir patiems į namus kartu su daiktais, tačiau jeigu šiam vabzdžiui netiks sąlygos jūsų namuose, jis čia ilgai neužsibus. Didžiausias gyvybinis cukrinio žvyninuko poreikis yra vanduo. Tad nenuostabu, kad jie ir atsiranda ten, kur daugiausia drėgmės.


„Jie mėgsta pirtis, vonias, kitus drėgnus kambarius. Kalbant apie drėgmę, ji turėtų būti ilgalaikė – maždaug tokia, kokios reikia atsirasti pelėsiui. Todėl pirmiausia reikėtų šią pernelyg drėgną vietą surasti ir ją nusausinti. Jeigu pastebėjote žvyninuką, vadinasi, tokia vieta tikrai bus – ar po indaplove, ar po skalbimo mašina. Ten jie gali gyventi ir ristis iš kiaušinėlių“, – teigia UAB Inovacinė firma „MKDS“ atstovė Lina Mikulskytė.


Kiti žvyninukui reikalingi veiksniai yra tamsa ir maistas. Jei patalpoje yra drėgna, tamsu ir galima rasti organinių atliekų, didesnė tikimybė, kad priklydęs žvyninukas čia apsistos. Nors kiaušinėlių jie deda daug, ne iš visų išsivysto suaugęs vabzdys, kadangi didelei populiacijai reikia kone idealių sąlygų.


Naikinimas ir prevencija. Žvyninukai yra gana paprasti vabzdžiai, todėl jų naikinimas yra nesudėtingas. Šiuo atveju auksinė taisyklė – išlaikyti patalpas sausas, gerai jas vėdinti, sekti ar namuose neatsiranda pelėsis. Pelėsiui ne tik tinka tos pačios sąlygos kaip žvynininukui, tačiau jis pastarąjam gali būti ir maisto šaltinis. „Žvyninukas atsiranda tik drėgnose patalpose, todėl pirma, ką reikėtų padaryti – viską išdžiovinti. Sausoje patalpoje jis gyventi negali, tokia jo prigimtis. Tuomet pačiomis paprasčiausiomis prieinamomis priemonėmis, tarkime, chloro junginių turinčiais produktais, ar produktais, kuriais valome tualetus ar vonias, išvalykite tas vietas, jas išdžiovinkite ir kenkėjas čia nebesiveis“, – pataria L. Mikulskytė.


Kitas iš būdų – įsigyti lipnias gaudykles. „Tokiu būdu galima sureguliuoti, sumažinti jų populiaciją namuose, nors išnaikinti tokiomis priemonėmis būtų labai sunku. Juosteles reikėtų vakare padėti tose vietose, kuriose juos dieną ar naktį dažniausiai pastebime“, – pataria J. Steponavičiūtė.


Dėl žvyninukų paprastumo, juos gali paveikti ir paprasčiausia buityje naudojama valymo chemija. J. Steponavičiūtė pastebi, kad kiti kenkėjai, kovojant su jais metai iš metų, pamažu įgyja nedidelį atsparumą naudojamiems cheminiams preparatams, tačiau žvyninukai tuo nepasižymi.


Taip pat yra tyrimų rezultatų, parodžiusių, kad kiparisų eterinis aliejus veiksmingai veikia kaip repelentas ir insekticidas prieš žvyninukus. Jei netoli žvyninukų buvimo vietos dešimčiai valandų paliekamas eteriniame aliejuje išmirkytas filtrinis popierius, žvyninukų mirtingumas siekia 80–100 proc.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis