Geros manieros prie stalo - kaip neapsirikti

Pamažu pratinamės prie egzotiškų patiekalų, kurie anksčiau mums buvo tiesiog neprieinami. Paragauti norisi daug ką, tačiau dažnai nedrąsu ne tik dėl nepatirto skonio, bet ir dėl nežinojimo, kaip tą „egzotiką” valgyti. Nors, prisipažinkime, kartais nesusipratimų gali kilti dėl daug paprastesnių patiekalų.

Kasdienybė

Prie stalo duona peiliu nepjaunama, ji atsilaužiama mažais kąsneliais.

Užkandžiaujant kumpio riekelė nededama ant duonos, mėsa atsipjaunama peiliu ir šakute.

Valgant paštetą jo nedideli gabalėliai atgnybiami šakute.

Valgant sriubą lėkštės pakreipti negalima, tegu joje lieka sriubos lašelis. Nei sriubą valgant, nei ją suvalgius šaukštas nededamas ant stalo, jis paliekamas lėkštėje. Sultinius ir sriubas, kurios patiekiamos puodeliuose, reikia gerti, o ne semti šaukštu. Šaukštas naudojamas tik pasiekti sriuboje esančius skrebučius, kiaušinių ar mėsos gabalėlius.

Žuvis

Žuvys ir šaltos, ir karštos valgomos be peilio, išskyrus marinuotas silkes. Rūkytos ir marinuotos žuvys gana kietos, todėl jas geriausia doroti peiliu. Jeigu patiekta tik viena šakutė, padėkite sau duonos gabalėliu. Jeigu prie žuvų patiekalo padėti specialūs įrankiai – mentelė ir šakutė, tai mentelė imama dešine ranka, o šakutė – kaire. Šakute prilaikomas gabalėlis, mentele mėsa nuimama nuo nugarkaulio.

Jei padedamos dvi šakutės, tai dešiniąja atskiriame žuvų mėsą nuo nugarkaulio, kairiąja kąsnį dedame į burną. Jeigu bus patiekta visa žuvis, iš pradžių atskirkite nuo nugarkaulio viršutinę filė dalį, suvalgykite, paskui atskirkite nugarkaulį ir šonkaulius, atidėkite juos į šalį ir suvalgykite kitą pusę.

„Kova“ su jūros gėrybėmis

Nežinodami, kad vėžius, krabus, moliuskus ir omarus leidžiama valgyti rankomis, vargstame paprastu peiliu ir šakute.

Jeigu šarvuotos jūros gėrybės pagamintos taip, kad joms valgyti reikalingi įrankiai, jie ir bus patiekti – žnyplės, omarų šakutė ar peilis vėžiams. Jeigu krabas išimtas iš šarvų, valgyti jį su specialia šakute ir peiliu bus paprasta. Jei paliktas kiaute, jokių įrankių jums nereikės – valgyti rankomis bus patogiau. Tiesiog turite žinoti, kaip tai daryti, – viena ranka stipriai laikykite krabo galvą, o kita sulenkite uodegos galą. Kiautas įskils per vidurį, jį bus lengva pašalinti ir be problemų suvalgyti mėsą.Vėžiai paprastai patiekiami nesmulkinti. Kad atskirtumėte uodegą, ją reikia šiek tiek pakreipti į šoną ir lengvai pasukti.

Valgant moliuskus ypatingų įrankių nereikia. Blogiausiu atveju galima pasinaudoti paprasta šakute, kad iš geldelės išimtumėte mėsą. Austres restoranuose patiekia jau pravertas, o kartais net išimtas – tada nekyla jokių sunkumų. Bet jei patiekiamos neatidarytos, joms skirta speciali šakutė – tada austrę lengva išimti iš geldelės. Daugumoje restoranų omarai patiekiami jau paruošti valgyti, jums reikės tik šakutės omarams, kad galėtumėte iš žnyplių išimti mėsą. Galite apsieiti ir be šakutės – tiesiog iščiulpkite mėsą.

Kaip užkandis paprastai patiekiama pusė išilgai perpjautos langusto uodegos. Valgyti tinka paprasti stalo įrankiai. Šakute išimkite mėsą iš pusės šarvo ir suvalgykite naudodamiesi šakute ir peiliu.

Nesijaudinkite, jei išsitepsite rankas – kai pavalgysite, padavėjas tikrai atneš indelį su vandeniu, tad galėsite nusiplauti pirštus, o specifinį kvapą panaikins vandenyje plaukiojantis citrinos griežinėlis.

Įnoringieji artišokai

Artišokų patiekalai – vieni iš tų, kuriuos taip pat patogiau valgyti rankomis. Artišokų lapai nuplėšiami rankomis, paskui mirkomi į padažą ir jų minkštimas iščiulpiamas.  Nepamirškite gero tono taisyklės – čiulpti minkštimą reikia kaip galima tyliau. Kietąsias artišoko lapų dalis tvarkingai sudėkite į atliekų lėkštelę. Likusią artišoko šerdį jau reikia valgyti įrankiais – šakute ir peiliu, tačiau prieš tai nusiplaukite rankas – jums atneš dubenėlį su vandeniu.

Svarbios smulkmenos

Paukštiena valgoma peiliu ir šakute.

Mėsą su daržovėmis priimta valgyti nepaleidžiant iš rankų peilio ir šakutės.

Žalių salotų nepriimta pjaustyti peiliu. Jei lapai per dideli, jie sugnaibomi šakute.

Maltiniai ir kukuliai peiliu nepjaustomi! Jie valgomi šakute atgnybiant nedidelius gabalėlius. Šiuo atveju šakutę galima laikyti dešine ranka. Išimtis – „Kijevo kotletas“. Pirmiausia jis ypatingas tuo, kad viduje yra ištirpusio sviesto, o pats kotletas apvoliotas džiūvėsėliuose – susidariusi kieta luobelė. Kad sviestas jūsų neaptaškytų, luobelę atsargiai pradurkite šakute, o peiliu atsipjaukite nedidelį gabaliuką (peilį laikykite dešinėje rankoje).

Valgyti obuolį paprasta?!

Kompotą priimta pilti į specialias stiklines. Kompotas ne geriamas, o valgomas šaukšteliu – tirščiai griebiami kartu su skysčiu. Jeigu jame yra vyšnių ar kitų vaisių su kauliukais, pastarieji atsargiai išspjaunami į šaukštelį, o paskui padedami ant lėkštutės.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis