Geriausių architektų darbų retrospektyva (2): Fredos miestelyje naują būstą buvo galima "pasimatuoti"

Besidomintieji būstu naujajame Kauno gyvenamajame komplekse - Fredos miestelyje galėjo "pasimatuoti" jį dar prieš pradedant statybas. Fredos miestelyje buvo galima žvalgytis visiškai įrengtame pavyzdiniame angliško tipo sublokuotame name. Tai pirmasis būsto projektas Lietuvoje skirtas parodai, tokia paslauga labai paplitusi užsienyje, ypač Suomijoje.

Idėjos šeimai, kaip įrengti savo būsimus namus, buvo siūlomos dviejų aukštų sublokuotame 123 kvadratinių metrų ploto su 18 kvadratinių metrų ploto garažu name. Jame - trys kambariai, svetainė kartu su virtuve, vonios kambarys ir tualetas.

Beje, visi baldai pavyzdiniame name lietuviški. Neįrengtas šis būstas kainuoja nuo 340 tūkst. litų (98 tūkst. eurų), o su dabartine įranga - daugiau kaip 500 tūkst. litų (145 tūkst. eurų).

Pavyzdiniame name 1 kvadratinio metro įrengimo kaina siekia 700 litų (203 eurus). Projekto autoriai siūlo potencialiems gyventojams įrengimo kainą nuo 450 iki 800 litų (iki 232 eurų) už 1 kvadratinį metrą be buitinės įrangos. Užsisakiusieji būsto įrengimo paslaugą, Fredos miestelio atstovų teigimu, sutaupo iki 7 proc. visos namo apdailos kainos.

Fredos miestelio direktorius Karolis Vinciūnas sutinka, jog už tokią sumą galima pastatyti ir individualų namą. Sublokuotas miesto namas, pasak K. Vinciūno, patrauklus tuo, jog šeimininkui nebereikia rūpintis namo aplinkos tvarkymu, namas yra labai ekonomiškas. Tokie namai labai populiarūs Londone, todėl sublokuotų namų teritorija pavadinta Londonu kvartalu.

Beje, jau buvo norinčių nupirkti Fredos pavyzdinį namą, bet tokia galimybė numatoma tik ateityje. Projekto administravimo bendrovės "Baltic Realty Adviser" valdybos pirmininkas Arvydas Žilevičius sakė, kad, be pavienių lankytojų, šiame name numatoma rengti atvirų durų dienas, partnerių produkcijos pristatymus.

Vos tik prasidėjus statyboms tokį sublokuotą namą buvo galima įsigyti už 295 tūkst. litų, dabar jo kaina siekia nuo 325 tūkst. litų. Fredos miestelyje parduota daugiau kaip 70 proc. tokių namų, kai kurios šeimos jau apsigyveno. Pasak K. Vinciūno, sublokuotus namus daugiausiai perka brandžios šeimos - verslininkai, advokatai, teisėjai, bankininkai, informatikos specialistai. Mažesnius butus daugiabučiuose išpirko jaunos šeimos.

Fredos miestelio teritorija sudaro 79 tūkst. kvadratinių metrų, bendras gyvenamas plotas - 35 tūkst. kvadratinių metrų, komercinių patalpų plotas - 1,2 tūkst. kvadratinių metrų.

Statybos Fredos miestelyje buvo pradėtos 2003 metų spalį. Per praėjusius metus buvo pastatyti 128 butai ir 45 sublokuoti namai. Iki 2005 metų pabaigos miestelyje turėtų būti iš viso baigti 254 butai daugiabučiuose, 78 angliško tipo sublokuoti namai bei 20 sodybų tipo namų ir komercinį pastatas su gydymo įstaiga, sporto klubu ir kitomis paslaugomis.

Planuojama, jog Fredos miestelyje apsigyvens apie 350 šeimų, tai yra, apie 1000 žmonių. Architektūrinės urbanistinės miestelio idėjos autorius Algimantas Kančas teigė, jog šiame komplekse buvo siekiama išlaikyti vienodą, tarpusavyje derančią architektūrą. Nemažai dalykų, pasak A. Kančo, čia buvo panaudota pirmą kartą Lietuvoje. Fredos miestelio generalinis rangovas "YIT Kausta", užsakovas - bendrovė "Beržolė".

Eltos informacija ir nuotrauka (2005 m.).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis