Kaip pastatyti tvirtą, šiltą ir ilgaamžį namą?

Šiuolaikinių pastatų statyboje, kai statybinių medžiagų pasirinkimas darosi vis platesnis, vis dažniau grįžtama prie laiko patikrintų sprendimų. Plytos – labai praktiška ir naudinga statybinė medžiaga, be kurios neapsieina nei vienos statybos. Jos ne tik atsparios gniuždymui (yra labai tvirtos), bet ir turi šilumą sulaikančių savybių. Ne veltui šios srities profesionalai teigia, kad keraminės plytos – analogų neturinti statybos klasika. Iš visų statybinių medžiagų už plytas senesnis tik medis ir akmuo. Aptarkime keletą priežasčių, kodėl naujakurys, planuojantis namo statybas, turėtų rinktis plytas.

Plytų rūšys, paskirtis, sudėtis, spalvos

Jei pradėjote domėtis plytomis ir jų panaudojimu namo statybose, pirmiausia reikia išsirinkti, kokių būtent jums reikia. Pagal sudėtį ir gamybos būdą plytos skirstomos į keramines ir silikatines. Keraminės gaunamos degant molį ir jo mišinius, o silikatinės susideda iš 90 procentų smėlio, 10 procentų klinčių ir nedidelio kiekio priedų (mišinys kaitinamas autoklave, o ne degamas krosnyje).
Pagal tuštumų plytoje kiekį jos skirstomos į skylėtąsias ir pilnavidures. Kuo tuštumų daugiau (jų gali būti daugiau kaip 50 proc.), tuo plyta šiltesnė. Naudojant skylėtąsias plytas, sieną galima daryti plonesnę, šilumos izoliacija nuo to tikrai nenukentės. Skylėtosios plytos masė mažesnė, todėl ir apkrova pamatui mažesnė. 

Pagal paskirtį keraminės plytos skirstomos: statybinės keraminės plytos, apdailinės keraminės plytos (dažniausiai klinkerinės plytos), šamotinės plytos.

Statybinės keraminės plytos naudojamos vidinėms arba išorinėms sienoms mūryti. Apdailai naudojamos faktūrinės ir figūrinės plytos, o krosnių pakurai − šamotinės, pagamintos iš ugniai atsparaus molio. Jos išlaiko aukštesnę kaip tūkstančio laipsnių temperatūrą.

Tikriausiai pastebėjote, kad plytos būna labai skirtingų spalvų. Naudojant skirtingas molio rūšis ir mineralinės kilmės pigmentus, į žaliavas maišant anglį ir naudojant kitus priedus bei deginant labai aukštoje temperatūroje, išgaunama itin plati klinkerio plytų spalvinė gama ir paviršiaus struktūros.

Plytų spalva labiausiai priklauso nuo molio cheminės sudėties. Rinkos lyderė „Wienerberger“, produkciją gaminanti Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje ir Olandijoje, siūlo labai platų plytų pasirinkimą. Net išrankiausio skonio pirkėjas ras idealiai tinkančias būtent jo namui.

Plytų tvirtumas

Renkantis medžiagas namo statyboms reikėtų atsižvelgti ir į jų atsparumą gniuždymui – kuo šis rodiklis aukštesnis, tuo sienos galės atlaikyti didesnes apkrovas. Jei namas bus trijų aukštų, konstrukcijos apkrovos gali būti pakankamai didelės, dar galime pridėti žiemą susikaupiantį sniegą, todėl reikia skaičiuoti, kad sienos būtų tvirtos. Keraminės plytos pasižymi dideliu atsparumu ir laikomąja galia: mūras gali be papildomų stiprinamųjų priemonių išlaikyti perdangų ir stogo apkrovas.

Tradicinės šimtmečius naudojamos keraminės plytos, kaip ir modernūs keraminiai blokeliai, pasižymi mažomis deformacijomis, kurios atsiranda dėl drėgmės ar temperatūros, todėl nereikėtų baimintis, kad bėgant metams jų savybės keisis.

Ekologiškas ir draugiškas aplinkai produktas 

Jei domitės ekologija ir norite namuose gyventi sveikai, apie šią statybinę medžiagą taip pat turėtumėte žinoti keletą faktų. Plytos gaminamos tik iš natūralios medžiagos – molio, jos iš pradžių džiovinamos, paskui išdegamos. Gaminant plytas susivienija keturios stichijos: ugnis, vanduo, oras ir žemė.

Naudojant plytas, nelieka jokių kenksmingų atliekų, neišskiriami alergenai, o plytinis namas yra nedegus ir nepūva, be to – plytoms nekenkia parazitai, jų neardo grybelis. Plytų fasadas ilgaamžis, todėl jį supančiai aplinkai daroma labai nedidelė įtaka: jei kada nors ir tektų ardyti plytų sieną, plytas galima panaudoti iš naujo ar sunaikinti nekenkiant aplinkai. Perdirbtų plytų skalda gali būti naudojama kelių rekonstrukcijai, sienų garso izoliacijai ir t.t.

Jei norite šilto būsto

Svajonė turėti šiltą ir ekonomišką namą skatina ieškoti moderniausių šilumos sukūrimo ir išsaugojimo priemonių. Statydami namą žmonės dažniausiai susikoncentruoja į naujausių šildymo sistemų paiešką ir jų savybių analizę, tikėdamasi, kad moderni bei ekonomiška šildymo sistema užtikrins minimalias išlaidas namo šildymui, tačiau aplaidžiau žvelgia į pačius pirmuosius statybinius žingsnius, pavyzdžiui, statybinių medžiagų pasirinkimą.

Keraminės plytos pasižymi aukštu šiluminiu inertiškumu, mažinančiu gyventojų priklausomybę nuo staigių lauko temperatūros svyravimų. Oro tarpas neleidžia drėgmei patekti į pastato vidų, tuo tarpu iš vidaus iškeliaujanti drėgmė gali skverbtis per sienas ir greitai patekti į išorę, neužsilaikydama pačioje konstrukcijoje.

Plytų termoizoliacinė paslaptis – oras gali prasiskverbti į daugelį mažų plytos porų. Dėl apgalvotai ir kruopščiai padarytos medžiagos poringumo, taip pat dėl plytose formuojamų skylių prarandama mažiau šilumos. Dieną sienos kaupia natūralią saulės energiją, o vakare ją palaipsniui perduoda į kambarį. Iš plytų pastatyti namai nepraranda šilumos žiemą ir išlieka maloniai vėsūs vasarą.

Galimybė improvizuoti ir kurti

Apdailos plytos išsiskiria spalvų įvairove: nuo tamsiai rudos iki šviesiai raudonos, nuo visų geltonos atspalvių iki baltos. Kaip gamtoje nėra dviejų visiškai vienodų spalvų, taip ir tarp plytų neįmanoma rasti dviejų visiškai vienodų. Dėl estetiškai atrodančių plytų paviršių atsiranda daug statybų dizaino bei individualių sprendimų galimybių. Konkrečiame fasade gali varijuoti ne tik atspalviai, bet ir paviršių tipai, plytų formos bei matmenys. Plytos dera su tokiomis medžiagomis kaip mediena, metalas ir tinkas. Derinant skirtingas medžiagas, galima sukurti nepakartojamą namo fasadą.

Jei tik namo statytojas pageidauja, gali būti naudojamos ir specialios kampinės ar net figūrinės plytos, leidžiančios atrasti originalių ne tik fasado apdailos, bet ir kitų išorės ar vidaus konstrukcijų sprendimų. Tokios apdailos plytos gali būti naudojamos langams, kolonoms, stulpeliams, arkoms ir daugeliui kitų lauko bei vidaus elementų statybai. Restauruojant pastatus galima pritaikyti specialias rankų darbo plytas.

Keraminės apdailos plytos – labai vertinamos lietuvių

Lietuvos klimato sąlygomis plytos − idealiausia statybinė medžiaga, vienodai gerai atlaikanti žiemos speigą ir vasaros karščius. Plytos nedega ir nepūva, plytų fasadui nereikia jokios ypatingos priežiūros, tai patikima apsauga nuo drėgnų ir vėjuotų orų. Pagal Europos namų savininkų apklausą 85 proc. namų savininkų plytas apibūdina kaip pačią tinkamiausią statybinę medžiagą nuosavų namų statyboms.

Ypač vertinamos tokios plytų ypatybės kaip gebėjimas akumuliuoti bei tolygiai atiduoti šilumą visą parą, savybė „kvėpuoti“, t.y. praleisti drėgmę, ekologiškumas ir natūralumas. Būtent dėl šių privalumų plytos sukuria geriausią patalpų mikroklimatą. Be to, plytiniai pastatai − puiki investiciją į ateitį, nes jų kaina laikui bėgant tik auga.

Keraminių apdailos plytų rinkos lyderis Lietuvoje yra austrų koncernas „Wienerberger“. Šiuo metu ši įmonė yra viena stambiausių plytų gamintojų, kuri koncentruojasi plytų gamyboje ir tiekia jas visame pasaulyje. Koncernas turi daugiau kaip 226 gamyklas 30 šalių. Iš jų – 42 plytų gamyklos yra įsikūrusios Europoje.

„Wienerberger“ atstovai Lietuvos rinkai siūlo keramines apdailos plytas „Terca“ ir grindinio trinkeles „Penter“, keraminius blokus „Porotherm“ ir keramines čerpes „Koramic“.

Užsakymo nr.: PT_67767668

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis