Renkamės sieninius blokus: kas svarbiausia

Lietuvoje dažniausiai naudojami sieniniai blokai yra iš silikato, keramzito, keraminiai, iš akytojo (dujų silikato) ar iš įprasto betono. Visi jie pagaminti iš skirtingų žaliavų naudojant skirtingą gamybos technologiją. Skaitinės šių gaminių savybių vertės taip pat skiriasi.

Tenka konstatuoti, kad gyvenamojo namo statytojai blokus, iš kurių bus statomas jų būstas, dažniausiai renkasi pagal kainą. Kokybinės gaminių savybės nustumiamos į antrą planą. Ne paslaptis, kad apsisprendimą dažnai lemia ir žinomų prekių ženklų pavadinimai „Arko“, „Aeroc“, „Keraterm“ ar kt.

Aptarkime dažniausią pasirinkimo kriterijų – kainą. Kaip pateikiamos sieninių blokų kainos?
Pardavėjai jas pateikia dviem būdais: gali būti nurodyta blokų 1 kubinio metro kaina arba pateikiama vieneto, t. y. vieno bloko, kaina.

Asmeninio albumo nuotr.

Kodėl neteisinga lyginti blokų kainas pagal tai, kiek kainuoja kubinis metras blokų, ar pagal tai, kiek kainuoja vienas blokas? Jei paimtume ir sudėtume prieš save visus blokų pavyzdžius, pamatytume, kad jie skiriasi ne vien žaliavomis, gamybos technologija, paskirtimi, visų pirma jie skiriasi matmenimis. Pavyzdžiui, blokų plotis gali varijuoti nuo 7 iki 50 cm. Plonesni, kurių plotis 7–15 cm, dažniausiai naudojami pastatų vidaus pertvaroms , blokai, kurių plotis 12–50 cm, gali būti naudojami išorinėms pastatų sienoms, sienoms tarp butų ar laiptinių.

Asmeninio albumo nuotr.

Lygindami kainas, nurodytas už 1 kubinį metrą, nematome, kiek realiai su tuo kiekiu galima išmūryti sienos. Pavyzdžiui: jei vieno bloko plotis – 18 cm, o kito – 40 cm, tai iš pirmųjų išmūrysime 5,5, o iš antrųjų – tik 2,5 kvadratinio metro sienos. Tai tikrai žymus skirtumas. Tam pačiam sienos plotui išmūryti antro tipo blokų reikės įsigyti daugiau. Taigi, jeigu jų turime įsigyti vos ne du kartus daugiau, tai ir jų kubinio metro kaina turėtų būti perpus mažesnė.

Asmeninio albumo nuotr.

Reikia nepamiršti, kad sienoms iš blokų sumūryti reikės ne vien blokų. Šių pasirinkimas lems ir tai, ar reikės įsigyti armatūros ir betono. Renkantis blokus, pats laikas pagalvoti apie mūro iš šių gaminių armavimą, gelžbetoninį žiedą, stipresnius pamatus, paskaičiuoti, kiek reikės sunaudoti apdailos medžiagų ir kokius elementus bus galima naudoti ką nors tvirtinant prie mūro. Visas šias būsimas išlaidas reikėtų įvertinti ir, renkantis medžiagas, į tai atsižvelgti. Svarbu ir blokų matmenų tikslumas; jeigu jie yra pakankamai tikslūs, blokai gali būti mūrijami tepant tik plono sluoksnio skiedinį – taip gaunamos plonesnės siūlės, sienų vidaus apdaila tampa nesudėtinga.

Asmeninio albumo nuotr.

Daugiau nei prieš dešimtmetį populiariausi buvę pastatų sienų konstrukciniai sprendimai, kai būdavo naudojami didelio pločio sieniniai blokai ir labai nedidelio storio termoizoliacinės medžiagos sluoksniai, šiuo metu jau turi būti pamiršti. Esant dabartiniams sienos šiluminės varžos reikalavimams, net ir statant pastatą iš 30 cm pločio blokų, reikia naudoti 11–12 cm storio termoizoliacinės medžiagos sluoksnį. Todėl reikėtų gerai pagalvoti, ar tikslinga naudoti didelio pločio blokus, ar geriau naudoti plonesnius, didesnio stiprio blokus ir keliais centimetrais padidinti termoizoliacinės medžiagos sluoksnio storį. Tokiu atveju konstruktyvas gaunamas stipresnis, o izoliacija – didesnė. Pastato sienoms panaudojus plonesnius blokus, viduje gaunamas didesnis naudingasis patalpų plotas.

Asmeninio albumo nuotr.

Svarbu, kad statybose kiekviena medžiaga būtų naudojama pagal paskirtį. Taip turi būti naudojami ir sienų blokai. Pirma reikia atsakyti į klausimą, kokiu tikslu bus naudojami blokai: ar kaip termoizoliacinė-konstrukcinė medžiaga ar kaip konstrukcinė medžiaga? Jei sieninių blokų paskirtis – konstrukcinė, būtina rinktis geriausias atitinkamas savybes turinčius blokus.

Medžiagų gamintojai vartotojams dažniausiai pateikia laboratorines savo medžiagos savybių skaitines vertes, t. y. tas, kurios nustatytos laboratorijoje, medžiagai esant sauso būvio. Taigi šilumos laidumo koeficiento vertės pateikiamos taip pat laboratorinės. Šios laboratorinės vertės turi būti perskaičiuotos į projektines šilumos laidumo koeficiento vertes, kurios visada bus prastesnės nei nustatytoji sausos medžiagos vertė. Taip pat ir gniuždymo stipris, nustatytas sauso būvio medžiagai, bus didesnis nei stipris įvertinus atitvaros įdrėkimą.

Asmeninio albumo nuotr.

Lyginant blokų akustines savybes, reikia atsižvelgti į tai, kad patys geriausi rodikliai gaunami tik užpildžius blokų tuštymes skiediniu ar betonu ir aptinkavus juos iš abiejų pusių. Tačiau gamintojai informaciją apie visas šias sąlygas, jei tai reikalinga atlikti, vartotojui turėtų pateikti iš anksto.

Nesutikčiau su vartotojų nuostata pirma klausti kainos, o tik po to atsižvelgti į medžiagos kokybę. Kokybė lemia eksploatacines gaminio charakteristikas, kurios svarbios, kai pastate jau gyvenama.

Užsakymo nr.: PT_68669610

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis