5 būdai, kaip panaikinti vyno dėmes

Raudonas vynas įsigeria į pluoštą, jei dėmė ilgesnį laiką paliekama ant audinio, o jei dar pakaitinama džiovyklėje, tada ji lieka amžiams – išimti nebeįmanoma. Todėl visų pirma reikia „iškelti“ raudoną vyną iš pluošto ir jį sugerti. Šveisti ir grandyti jokiu būdu negalima.

Idealiausia imtis darbo iškart, kai tik išliejote vyną:


1. Patapšnokite dėmę popieriniu rankšluosčiu, kad jis sugertų kuo daugiau vyno.


2. Netrinkite jos!


3. Likusią dėmes ištepkite valomuoju skysčiu (toliau pateikiame kelis variantus, kaip namų sąlygomis tai pasigaminti).

Sudrėkinti suteptą vietą labai svarbu – kad vyno pigmentai neįsigertų į pluoštą. Valomojo skysčio pasirinkimas priklauso nuo to, ant ko išsiliejo vynas – ar tai sofa, kilimas, marškiniai, o gal staltiesė.


Seniausios ir paprasčiausios priemonės yra pirmos dvi:


1. Druska


Negailėdami užberkite jos ant dėmės, leiskite išdžiūti, išskalaukite šaltu vandeniu ir valikliu / valgomąja soda – ir dėmės kaip nebūta.


Arba užberkite ant dėmės saują druskos, eikite miegoti, o ryte dėmę lengvai išvalysite. Druska stebuklingai sugeria raudoną vyną. Tai puikus ir greitas sprendimas, tačiau jis ne visada veiksmingas visoms dėmėms. Vis dėlto druska nepakenks. Per naktį ji sumažina dėmę, ir ryte ją būna lengviau visiškai pašalinti.


2. Gazuotas vanduo


Šis būdas veikia ir šviežias, ir jau išdžiūvusias dėmes. Įdomu tai, kad dėmės išnyksta nepriklausomai nuo to, ar vanduo su burbuliukais, ar jau išsivadėjęs.


Be to, ir šiuo atveju galite pasitelkti ir druską. Druskos tirpalo poveikis sustiprėja, visų pirma ant dėmės užpylus gazuoto vandens. Kartais užtenka vien gazuoto vandens, o kartais reikia abiejų priemonių.


Stipriai veikiančios naminės valymo priemonės nuo dėmių:


3. Indų plovimo skystis su vandenilio peroksidu


Galite pasidaryti mišinį iš (apytikriai) 3 dalių vandenilio peroksido ir vienos dalies indų plovimo skysčio. Tokio kiekio pakanka išimti dėmę, pavyzdžiui, iš medvilninių kelnių ir baltų medvilninių marškinių, net jei rūbai pragulėjo su dėme apie savaitę. Užpilkite ant dėmės šio mišinio ir palikite, kad įsigertų. Nereikia nei trinti, nei šveisti, tik laukti.

Taigi vandenilio peroksido ir indų plovimo skysčio mišinys, ko gero, yra populiariausia ir patikimiausia naminė priemonė. Proporcijos skiriasi nuo 1:1 iki 3:1, tačiau priemonė veiksmingai pašalina raudono vyno dėmes visų pirma dėl to, kad vandenilio peroksidas iškelia pigmentą iš pluošto, be to, suardo raudoną spalvą. Dauguma pramoninių valiklių yra pagrįsti būtent šiuo mišiniu.


4. Valgomoji soda su actu


Sugerkite kiek įmanoma daugiau vyno popieriniais rankšluosčiais. Užberkite ant dėmės šiek tiek valgomosios sodos – dėmė iš raudonos virs blyškiai pilka. Tačiau neberkite per daug. Suvilgykite šluostę acte, pavalykite dėmę, palikite išdžiūti ir likučius susiurbkite dulkių siurbliu. Štai ir viskas – dėmės neliko! Tik būkite atidūs – pasitelkdami šį būdą niekada nenaudokite gazuoto vandens ar druskos.


5. Perlieti audinį labai karštu vandeniu


Ištieskite audinį su dėme virš dubens ir pilkite ant dėmės kone verdantį vandenį. Dėmė išnyksta tiesiog akyse. Tik derėtų nepamiršti, kad ši priemonė veiksminga tik jei audinys gana tvirtas ir atsparus (pavyzdžiui, balta medvilnė ar lininė staltiesė).


Taip, ši priemonė – verdantis vanduo – labai netikėta, tačiau ji visiškai nesikerta su logika ir turėtų būti veiksminga, jei vynas išsiliejo ant staltiesės, drabužių ar kito tvirto audinio, kurį galima ištiesti virš dubens. Paprastai vynas ir išsilieja ant staltiesių, tad, ko gero, tai geriausia pirmoji pagalba.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis